Obradowała Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Był też gen. Jaruzelski

W Pałacu Prezydenckim skończyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Jej głównym tematem była grudniowa wizyta prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w Polsce. Od początku największe kontrowersje budził fakt zaproszenia na obrady Rady Wojciecha Jaruzelskiego.
Ponad trzy godziny trwało spotkanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Rozmowy dotyczyły wypracowania wspólnego stanowiska w sprawie stosunków polsko-rosyjskich. Na posiedzenie RBN prezydent Bronisław Komorowski zaprosił wszystkich byłych premierów i prezydentów, ale nie wszyscy zjawili się w prezydenckim pałacu.

Udział gen. Wojciecha Jaruzelskiego w posiedzeniu Rady skrytykował dziś Jarosław Kaczyński. - To jest pewna demonstracja polityczna - mówił prezes PiS na konferencji prasowej w Sejmie i ironizował, że "niebawem w sprawach bezpieczeństwa wewnętrznego będzie zapraszany gen. Kiszczak, a w sprawach wolności prasy Jerzy Urban". Negatywnie w tej sprawie wypowiedział się także były prezydent Lech Wałęsa.

Decyzji prezydenta bronił Sławomir Nowak, minister w Kancelarii Prezydenta oraz premier Donald Tusk. - Prezydent ma prawo zapraszać, konstruować takie spotkania zgodnie ze swoim wyobrażeniem. Rozumiem jego motywacje - powiedział szef rządu.

"Zaproszenie Jaruzelskiego na obrady Rady to dobry krok"

- Nie rozumiem tych kontrowersji. Generał był prezydentem, osobą, która zajmowała najważniejsze stanowisko w państwie. Zaproszenie to więc dobry krok - powiedział z kolei na kilka minut przed posiedzeniem RBN Grzegorz Napieralski, szef SLD

- To dobrze, że jest tu generał Jaruzelski. To normalizuje wewnętrzne stosunki. Będzie to dla nas korzystne jeśli w Polsce będzie jednolity polityczny front w sprawie naszych stosunków z Rosją. Dlatego wizyta generała Jaruzelskiego jest bardzo ważna - dodał Napieralski.

Nasze relacje z Rosją głównym tematem posiedzenie RBN

Rada zajęła się sprawą relacji polsko-rosyjskich w kontekście planowanej na 6 grudnia wizyty w Warszawie Miedwiediewa. Szef BBN gen. Stanisław Koziej zapowiedział, że podczas posiedzenia RBN zostanie opracowana polska strategia stosunków z Rosją.

Prezydent Bronisław Komorowski ocenił niedawno, że pojednanie z Rosją to "trudny marsz", a nie "bieg sprinterski". Zapowiadał, że z Miedwiediewem będzie rozmawiał m.in. o wspólnym, trwałym upamiętnieniu przy smoleńskim lotnisku kwietniowej katastrofy prezydenckiego samolotu.

Komentarze (362)
Obradowała Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Był też gen. Jaruzelski
Zaloguj się
 • rtg

  Oceniono 45 razy 23

  Prezydent mojego kraju ma prawo rozmawiać z każdym i powinien to robić jeżeli ma takie przekonanie, że rozmowa da ustalić wyważony pogląd i informacje dla dobra mojego kraju.
  Brawo Panie Prezydencie.

 • asmith

  Oceniono 35 razy 21

  Od lat słucham wypowiedzi Jaruzelskiego na różne tematy i muszę przyznać, że potrafi wypowiadać się bardzo sensownie. Dlatego uważam, że wniesie do RBN dużo więcej, niż mógł wnieść Kaczyński, który i tak nic wnosić tam nie zamierzał ;)

 • wojtas1981

  Oceniono 26 razy 20

  Prezydent Komorowski realizuje oczywistą drogę bycia prezydentem wszystkich Polaków.
  Jak długo można jeździć po Wojciechu Jaruzelskim wypominając "Wujka" i co tam jeszcze, gdy bez problemów przechodzi się nad "przewrotem majowym" i śmiercią setek ludzi...
  Zacznijmy w końcu patrzeć w przyszłość, a nie grzebać w śmietniku historii. Dobrze jest znać historię, ale odrzućmy politykę historyczną....

 • nazikomunista

  Oceniono 25 razy 19

  W stosunkach z Rosją na pewno prędzej wysłucham Jaruzelskiego, który jakieś historyczne pojęcie w temacie ma, niż Jarusia, który polega tu w całości na swojej chorobie.

 • mhjunior007

  Oceniono 39 razy 19

  Dlaczego Jarosław Kaczyński się nie oburzał, gdy śp Lech Kaczyński zaprosił Jaruzelskiego na obchody do Moskwy i zaproponował mu, że polecą razem prezydenckim samolotem?

 • alek45

  Oceniono 25 razy 17

  Nareszcie mamy Prezydenta z klasą! tak Trzymać ...a pis oby ..skisł

 • krzych.korab

  Oceniono 24 razy 16

  Gdyby nie wybrali Jaruzelskiego na pierwszego Prezydenta Rzeczypospolitej to nie zostałby najprawdopodobniej zaproszony. Gen. Jaruzelski więcej zrobił dla wolnej Polski niż Kaczyński z bratem oraz Kluzik że nie wspomnę o pajacu Czerneckim zmieniającym kluby i ukochanych wodzów jak rękawiczki. Co ten człowiek wie o honorze ? Tylko to że istnieje takie pojęcie o którym on nie ma wyobrażenia.

 • abol6

  Oceniono 24 razy 16

  miałem okazję do bezpośredniego kontaktu z gen. Jaruzelskim i uważam że opinie karcące tego człowieka są zwykłym draństwem i lizusostwem do aktualnej władzy

 • bydlopis

  Oceniono 17 razy 15

  Jarek z bracholem podpisywał ustalenia Okrągłego Stołu, potem wrzeszczał że to zdrada. Brat podpisywał Traktat Lizboński, też wrzeszczy że zdrada.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX