Przełom w leczeniu guza mózgu. Na Bródnie klinika korzysta z najnowocześniejszej na świecie metody

Pierwsza w Polsce aparatura do nieinwazyjnego leczenia guza mózgu w Szpitalu Bródnowskim.

Pierwsza w Polsce aparatura do nieinwazyjnego leczenia guza mózgu w Szpitalu Bródnowskim. (Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta)

Od przyszłego roku chorzy na guzy mózgu w Polsce będą mogli korzystać z najnowocześniejszej na świecie metody terapii. Przy wojewódzkim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie powstało pierwsze w Polsce centrum wyposażone w urządzenie o nazwie Gamma Knife. Jest to radiochirurgiczny nóż, który umożliwia precyzyjne i bezinwazyjne niszczenie komórek nowotworowych w mózgu.
Profesor Mirosław Ząbek, kierownik Kliniki Neurochirurgii i Urazów Układu Nerwowego, wyjaśnił, że leczenie odbywa się za pomogą 192 wiązek promieniowania kobaltowego, które krzyżują się w wyznaczonym wcześniej miejscu nowotworu. Ta nowoczesna technologia pozwala na leczenie guzów o nieregularnym kształcie, które nie przekraczają 3 centymetrów.

Terapia Gamma Knife jest bezbolesna. Pacjent nie ma trepanacji czaszki. Po kilku godzinach od zabiegu może udać się do domu i nie wymaga żadnej rekonwalescencji. Promieniowanie jest tak małe, że zabiegi można wykonywać również u kobiet w ciąży.

Według szefowej Fundacji pomagającej chorym na białaczkę, Urszuli Jaworskiej, nowoczesny "nóż gamma" daje chorym na guzy mózgu nadzieję na skuteczniejszą walkę z chorobą.

Wiceminister zdrowia Marek Twardowski powiedział, że możliwe jest finansowanie leczenia Gamma Knife przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Trudno jednak na razie określić, w jakim zakresie i ilu pacjentów będzie mogło korzystać z tej formy terapii. Według szacunków, koszt jednego zabiegu to około 30 tysięcy złotych.

W Polsce na guzy mózgu zapada co roku 3 tysiące osób. Są to najczęstsze - po białaczkach - nowotwory złośliwe u dzieci. Mali pacjenci również mogą być leczeni metodą radiochirurgii.

Metoda Gamma Knife jest stosowana w 70 szpitalach na świecie, głównie w Stanach Zjednoczonych i Japonii. W Europie jest zaledwie 10 takich urządzeń.

Komentarze (4)
Przełom w leczeniu guza mózgu. Na Bródnie klinika korzysta z najnowocześniejszej na świecie metody
Zaloguj się
 • clb z

  0

  Z tego co ja wyczytałam to Gamma Knife jest najnowocześniejszym urządzeniem stosowanym we współczesnej radiochirurgii Przejrzałam opis tej maszyny na ich stronie: www.gammaknife.pl/technologia.html daje duże nadzieje dla ludzi ciepiących na guza mózgu

 • sevo ja

  0

  Dzięki takiej metodzie moja mama żyje i ma się dobrze. Na zabieg dostał skierowanie od swojego lekarza i w sumie w tym samym dniu już wyszła. Klinika Profesora Ząbka jest zadbana, personel miły i służy na każdym kroku pomocą. Byłam razem z mamą to widziałam tego miłego człowieka, płynie z niego tyle ciepła ze człowiek od razu czuje się lepiej.

 • konsta-nty12

  0

  30 ooo zł i czekasz 10 lat a za 80 ooo zł masz natychmiast.

 • extrafresh

  0

  Skoro do laryngologa dziecięcego w Warszawie można się zapisać na luty, to na zabieg na tym urządzeniu trzeba będzie poczekać pewnie z 5 lat.

  No ale oczywiście jak się zapłaci to jakaś spółeczka będzie korzystać z tego urządzenia "po godzinach".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje