SMG/KRC: Warszawa dla Gronkiewicz-Waltz. Ostra walka w Łodzi. W Krakowie Majchrowski na trzecią kadencję?

Platforma Obywatelska wygrywa w wyborach do rad największych polskich miast: Warszawy, Krakowa i Łodzi. W stolicy już w pierwszej turze mogą się rozstrzygnąć wybory prezydenta. Druga tura prawdopodobnie będzie potrzebna w Krakowie i Łodzi - wynika z sondażu SMG/KRC dla Radia TOK FM.
Wyniki sondażu przeprowadzonego przez SMG/KRC w trzech największych miastach potwierdzają wcześniejsze sondaże, z których wynikało, że elektorat wielkomiejski wybiera Platformę Obywatelską.

Warszawa: Hanna Gronkiewicz-Waltz wygrywa w I turzeAż 51 proc warszawiaków chce, by prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz pozostała na stanowisku. Na popieranego przez PiS architekta, Czesława Bieleckiego, chce głosować 18 proc. mieszkańców stolicy. Trzeci w sondażu SMG/KRC dla TOK FM jest Wojciech Olejniczak. Na kandydata SLD chce głosować 12 proc. uprawnionych do głosowania. Kolejny z kandydatów, Janusz Korwin-Mikke, może liczyć na 5 proc. głosów, a Romuald Szeremietiew - na 4 proc. Reszta kandydatów, w tym m.in. Katarzyna Munio, może liczyć na 1-2 proc. głosów. Lider Pomarańczowej Alternatywy, Waldemar "Major" Fydrych otrzymał zerowe poparcie. Sześć proc. badanych nie wie jeszcze, na kogo głosować, a 2 proc. odmówiło odpowiedzi na pytania ankieterów.

Sondaż SMG/KRC wskazuje też na wysokie zwycięstwo Platformy w radzie miasta. Aż 44 proc. wyborców chce zaufać partii rządzącej miastem Hanny Gronkiewicz-Waltz. PiS jest drugie - z 16 proc. poparcia, a wynik SLD niewiele różni się w sondażu od tego osiągniętego przez prezydenckiego kandydata lewicy Wojciecha Olejniczaka - na SLD chce głosować 11 proc. warszawiaków. Pozostałe komitety wyborcze, w tym jeden o nazwie "Dosyć!", mają szansę zdobyć od 0 do 3 proc. głosów. 2 proc. osób nie zamierza oddać głosu w wyborach do Rady Warszawy, a aż 11 proc. badanych nie wie jeszcze, na kogo zagłosuje w niedzielę.

Kraków: Majchrowski na trzecią kadencję?Konieczna - według sondażu - będzie wyborcza dogrywka w Krakowie. Wprawdzie obecny prezydent miasta Jacek Majchrowski wyprzedza konkurentów z wynikiem 39 proc. głosów, ale kandydat PO Stanisław Kracik z 30 proc. poparcia nie stoi przed drugą turą na straconej pozycji. Trzeci jest kandydat PiS Andrzej Duda z 17 proc. poparcia. Pozostali kandydaci mogą liczyć na poparcie w wysokości od 0 do 3 proc. wyborców. Aż 8 proc. nie wie jeszcze, na kogo zagłosuje, a 2 proc. nie chciało zdradzić swoich preferencji wyborczych.

Krakowianie lubią wywodzącego się z lewicy, ale startującego jako niezależny kandydat prezydenta Majchrowskiego, ale kiedy przychodzi do głosowania na partie, ich sympatia przechodzi na Platformę Obywatelską. PO może zdobyć w wyborach do rady miasta Krakowa 37 proc. głosów, a komitet Majchrowskiego tylko 12 proc. 23 proc. krakowian poprze Prawo i Sprawiedliwość. Słabszą pozycję ma w Krakowie SLD - partia może liczyć na 5 proc. wyborców, a lewicy depcze po piętach komitet wyborczy Janusza Korwin-Mikkego z 4 proc. Reszta komitetów dostanie od 0 do 1 proc. - prognozuje SMG/KRC. Ale do zdobycia jest jeszcze aż 13 proc. głosów wyborców niezdecydowanych.

Łódź: klęska Waszczykowskiego?Łódź też prawdopodobnie "dostanie się" Platformie - wynika z sondażu SMG/KRC. 26 proc. głosów może tu w I turze zdobyć kandydatka PO Hanna Zdanowska. Ale tuż za nią z 21-proc. poparciem plasuje się Dariusz Joński z SLD. Spore poparcie - 17 proc. ma też niezależny kandydat Włodzimierz Tomaszewski, zgłoszony przez Łódzkie Porozumienie Obywatelskie. Dopiero czwarty, z 13-procentowym poparciem, jest były wiceminister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski z PiS. Na 6 proc. może liczyć Zdzisława Janowska. Reszta kandydatów ma zerowe poparcie. Ale w Łodzi nic nie jest jeszcze rozstrzygnięte - tu w porównaniu trzech miast różnice między kandydatami są najmniejsze, a aż 12 proc. osób nie wie jeszcze, na kogo zagłosuje.

Także w wyścigu do rady miasta prowadzi Platforma. Partia Donalda Tuska ma szansę na 38 proc. głosów. SLD i PiS idą w Łodzi "łeb w łeb" - obie partie chce poprzeć po 17 proc. wyborców. Lokalne komitety wyborcze nie zdobędą więcej niż od 1 do 5 proc. głosów - prognozuje sondaż.Ciekawie w kilku przypadkach rozkładają się dane, opisujące, na jaki elektorat może liczyć kandydat. I tak w grupie wyborców Janusza Korwina Mikke aż 11 proc. jego elektoratu to młodzi mężczyźni w wieku 25-34 lata. Elektorat Hanny Gronkiewicz-Waltz jest bardzo zróżnicowany - chce na nią głosować 61 proc. osób w wieku 18-24 lata, 54 proc. wyborców w wieku od 25 do 34 lat, i ponownie aż 61 proc. ludzi między 35 a 44 rokiem życia. Im starsi wyborcy, tym chętniej głosują na Czesława Bieleckiego. Kandydat PiS to wybór zaledwie 9 proc. głosujących w wieku 18-24 lata, ale już w grupie między 45 a 59 lat 23 proc. badanych chce poprzeć Bieleckiego. Trzeci Wojciech Olejniczak zbiera od 10 do 13 proc. poparcia we wszystkich grupach wiekowych. Niemal idealnie równo rozkładają się proporcje głosujących na pierwszą trójkę między obiema płciami. Z kolei w Krakowie wraz ze wzrostem wykształcenia wzrasta poparcie dla Jacka Majchrowskiego. Prezydenta popierają w dość równych proporcjach zarówno młodzi, jak i starsi. Podobnie kandydująca w Łodzi Hanna Zdanowska cieszy się poparciem elektoratu z wykształceniem wyższym i średnim. Ale już w walce o głosy młodzieży zarówno kandydatkę PO, jak i Dariusza Jońskiego z SLD bije na głowę niezależny kandydat Włodzimierz Tomaszewski - aż 38 proc. jego wyborców to ludzie w wieku 18-24 lata.

Sondaż Millward Brown SMG/KRC przeprowadzono w dniach 16-18 listopada.

Więcej o:
Komentarze (15)
SMG/KRC: Warszawa dla Gronkiewicz-Waltz. Ostra walka w Łodzi. W Krakowie Majchrowski na trzecią kadencję?
Zaloguj się
 • samozwaniec1

  Oceniono 2 razy 2

  Wszedzie przeciwko PiSdzielcom:wszedzie przeciwko zaklamaniu,belkotowi,manii pomnikow i marszow z pochodniami,rzadem na uchodztwie,polityce zagranicznej z pozycji sily i wymyslow sprawnego inaczej prezesa od kotow...

 • sebialy

  Oceniono 6 razy 2

  I tak to rodzi sie propaganda wyborcza. Media oglaszaja swoich faworytow, a ludzie w obawie aby nie zmarnowac glosu glosuja na politykow zamiast na lokalnych, mniej znanych ale oddanych srodowisku dzialaczy. Przy wyborach samorzadowych wyborcy powinni zbojkotowac partie i popierac swoich sasiadow, osoby ktore znaja, a nie puszacych sie bufonow ze znaczkiem partyjnym w klapie.

 • wejsunek11

  Oceniono 10 razy 2

  i tak trzymać... inaczej sfrustrowana roszczeniowa mniejszość nieudaczników i nierobów z PIS będzie większości Polaków dyktować jak mają żyć..

 • basina1979

  Oceniono 3 razy 1

  no i dobrze by było jakby Hanna wygrała w I turze, przecież w II i tak na pewno wygra a przedłuzanie wyborów to tylko strata pieniędzy, proszę przeczytac ile nas to kosztuje - interia360.pl/artykul/co-zrobilibyscie-z-milionem-zlotych,40896

 • powst.warski

  Oceniono 1 raz 1

  PODOBA MI SIĘ ŻE ,,MOHEROWY BERET "NIE BĘDZIE GŁOSOWAŁ -POTWIERDZA SWÓJ RYDZYKOWSKI PATRIOTYZM-NIERCH GŁOSUJE NA TYCH CO UDAJĄC POLAKOÓW SKARZĄ SIĘ NA NAS U JANKESÓW

 • zawsze-moherowy-beret

  Oceniono 3 razy 1

  Wczorajsza debata to farsa , wybrali trzech kandydatów i zrobili im reklamę jakby nie było więcej startujących i poważnych kandydatów . Dzisiejsze zaś sondaże tylko dopełniają wczorajszą farsę . I tak na żadnego z nich nie zagłosuję ani na partie które reprezentują bo inaczej byłoby to przyzwoleniem i godzeniem się z takimi metodami walki politycznej .

 • balrog008

  Oceniono 2 razy 0

  Nie wiem dlaczego Warszawiacy są takimi masochistami i głosują na bufetową, która drastycznie podniosła opłaty za użytkowanie wieczyste i nic nie robi z zakorkowanym miastem. Jak widać Ci "młodzi, wykształceni, z wielkich miast" są bandą bezrozumnych idiotów głosujących na tego kto jest częściej w mediach. Znakomici do sterowania- widać to było bo skrzykniętych ludziach co blokowali legalny marsz niepodległości- uczniowie gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych to chyba była większość.

 • czyzyk331

  Oceniono 4 razy 0

  Warto dać szansę Olejniczakowi. Młodość i nowe spojrzenie na problemy stolicy, mogą być gwarantem sukcesu Warszawy w Europie.

 • jojo148

  Oceniono 2 razy 0

  W Warszawie MUSI wygrać Czesio Bielecki, bo TYLKO ON daje nam ABSOLUTNĄ GWARANCJĘ budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego przed Pałacem Prezydenckimi wkażdej dzielnicy Warszawy.
  Prawdziwi Polacy głosują na Czesława Bieleckiego!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX