11 listopada najczęściej kojarzone jest zakończeniem I wojny światowej. W 1918 roku we francuskim mieście Compiegne został podpisany rozejm Niemiec z państwami Ententy. Dzisiaj jest to również bardzo często dzień upamiętnienia pamięci osób, które poległy we wszystkich wojnach od czasu I wojny światowej.
Francja: Rocznica Rozejmu
We Francji 11 listopada obchodzi się jako Dzień Pamięci, zwany tam również Rocznicą Rozejmu, który ma upamiętnić zakończenie I wojny światowej. Prezydent Francji, Nicolas Sarcozy, złożył dziś bukiet kwiatów przy pomniku Geogresa Clemencau , jednego z ojców francuskiego zwycięstwa w I wojnie światowej, i zapalił symboliczny znicz przy francuskim Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie odsłonił tablicę pamiątkową ku czci około 500 licealistów i studentów, którzy zgromadzili się w tym miejscu 11 listopada 1940 roku, kilka miesięcy po rozpoczęciu niemieckiej okupacji we Francji, aby przypomnieć o swoim święcie narodowym, łamiąc przy tym obowiązujący wtedy zakaz manifestacji. 15 osób zostało rannych, wielu demonstrantów trafiło do więzień. - W tamtym dniu ci młodzi ludzie powiedzieli "nie" porażce, "nie" kolaboracji, "nie" hańbie. Potwierdzili, że są prawdziwymi synami i córkami bohaterów I wojny światowej - napisał Sarcozy w wiadomości opublikowanej przez Pałac Elizejski.
Hreve Morin, francuski minister obrony odsłonił dzisiaj jeszcze jedną tablicę pamiątkową, tym razem przy paryskim Wielkim Meczecie. Jest to upamiętnienie ponad 100 tys. muzułmańskich żołnierzy, którzy walczyli za Francję w dwóch wojnach światowych. - Różnorodność społeczeństwa francuskiego jest naszą szansą i atutem, które powinniśmy docenić - mówił pod meczetem Morin.
Wielka Brytania: Dzień Maku
Brytyjczycy 11 listopada obchodzą Dzień Pamięci. Często mówi się o nim również Dzień Maku. Określenie to wywodzi się z wiersza "Na polach Flandrii" napisanego w czasie I wojny światowej, przez kanadyjskiego kapitana Johna McCrae. Miliony ludzi w całej Wielkiej Brytanii uczciły dzisiaj minutą ciszy wszystkich, którzy polegli na frontach od czasu I wojny światowej, w tym 111 żołnierzy brytyjskich, którzy zginęli w tym roku w Afganistanie. Główne uroczystości odbyły się przy Opactwie Westminsterskim oraz przy londyńskim cenotafie upamiętniającym ofiary I wojny światowej. Wzięli w nim udział między innymi arcybiskup Canterbury, ministrowie obrony, weterani wojenni i reprezentanci służb wojskowych. Premier Wielkiej Brytanii, David Cameron, znajdujący się obecnie na szczycie G20 w Seulu, złożył wieniec na miejscu najkrwawszej bitwy wojsk brytyjskich od zakończenia II Wojny Światowej - w dolinie Gloster w Korei Południowej. Główne obchody Dnia Pamięci zawsze odbywają się w Wielkiej Brytanii w drugą niedzielę miesiąca, tzw. Niedzielę Pamięci.
USA: Dzień Weteranów
11 listopada jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych jako Dzień Weteranów, ku czci wszystkich weteranów wojennych w historii Ameryki. W tym roku prezydent USA, Barack Obama, przebywa w czasie uroczystości na szczycie G20 w Korei Południowej. Spotkał się tam z żołnierzami, którzy na co dzień tworzą 28 tys. stacjonujących tam oddziałów. Wypowiadał się na temat wojny w Korei (1950 - 1953), a także bieżącej sytuacji na półwyspie koreańskim. - Patrzymy na sukces demokracji w Korei Południowej, na jej wdzięcznych mieszkańców i jedna rzecz jest pewna: zwycięzyliśmy wtedy i zwyciężyliśmy teraz - mówił o wojnie Obama.
Łotwa: Dzień Lacplesis
W odróżnieniu od większości państwa europejskich, mieszkańcy Łotwy 11 listopada nie świętują zakończenia I Wojny Światowej, ale zwycięstwo nad Zachodnią Armią Ochotniczą w 1919 roku, dowodzoną przez rosyjskiego generała Bermondta-Awałowa. W Łotwie dzień ten jest nazywany Dniem Lacplesis. Mieszkańcy Rygi zapalają w oknach świece, znak pamięci o żołnierzach, którzy zginęli w walkach w latach 1918 - 1920. Wiele osób nosi przypięte wstążki w barwach narodowych Łotwy.
Angola: Dzień Niepodległości
Nie tylko Polska 11 listopada obchodzi swój Dzień Niepodległości - tego dnia w 1975 roku Angola również uwolniła się od okupacji portugalskiej. Prezydentem został wtedy dr Agostinho Neto z Ludowego Ruchu Wyzwolenia Angoli. Dzisiaj Angola świętuje 35 rocznicę uzyskania niepodległości. W stolicy kraju, Luandzie, odbyła się defilada oraz imprezy patriotyczne
Chiny i Japonia: Dzień Singli
Na Dalekim Wschodzie 11 listopada obchodzony jest przez modną młodzież, jako Dzień Singli (w języku chińskim Guang Gun Jie). W Chinach je się wtedy cztery Youtiao, które mają symbolizować cztery jedynki w dacie 11.11, oraz bułeczkę baozi, która odpowiada kropce pomiędzy cyframi. Wielu singli umawia się wtedy na randki w ciemno, a coraz więcej par decyduje się na ślub w tym dniu.
prawdziwy-moher
Oceniono 17 razy 7
Co do Francji.Zadne media.Od lewych po prawych, nie bojkotowaly swiat jak Gazeta Wyborcza.Jedyny dziwolag w Europie.