Bp Kiernikowski: sztuczne wieńce i znicze to kicz. Pieniądze lepiej przeznaczyć na inne cele

Znicz

Znicz (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

- Mniej plastiku, a więcej ducha - apeluje biskup Zbigniew Kiernikowski przed Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym. Ksiądz biskup zawraca uwagę, że wokół ozdabiania grobów powstał już cały przemysł, którego produkty zaczynają nam przesłaniać sens tego święta.
Biskup siedlecki przestrzega, że duża liczba często sztucznych wieńców i zniczy zanoszonych na cmentarze może być wyrazem "kiczowatości", degradacji naszego ducha, jeśli zwalnia nas z wejścia głębiej w tajemnicę naszego życia, umierania i naszej relacji z tymi, którzy od nas odeszli. Biskup Kiernikowski prosi katolików, by rozważyli ograniczenie do minimum zakupów nagrobnych ozdób, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyli na inny wyraz wspólnoty. Wymienia: dzieła dobroczynne, misje, pomoc biednym - szczególnie dzieciom, pomoc poszkodowanym, renowację cmentarza.

- Oczywiście zachęcam też do składania ofiary na Mszę świętą pojętą właśnie jako okazja do tego, żeby przez tajemnicę Jezusa Chrystusa, Jego śmierć i Zmartwychwstanie przeżywać wspólnotę z tymi, którzy przed nami odeszli - zachęca biskup Kiernikowski.

Z produkowania góry śmieci nie ma bowiem pożytku - ani społecznego, ani duchowego - podkreśla.

Komentarze (326)
Bp Kiernikowski: sztuczne wieńce i znicze to kicz. Pieniądze lepiej przeznaczyć na inne cele
Zaloguj się
 • dokto

  Oceniono 37 razy 31

  Księże Biskupie,
  bardzo dobra inicjatywa - mniej świecidełek i błyskotek, a więcej patrzenia na drugiego człowieka - dzieła dobroczynne, pomoc potrzebującym.
  Byłbym jeszcze mocniej zobligowany do takich działań gdyby za słowami hierarchów poszły również ich czyny. Czy Ksiądz gotów jest zrezygnować z połyskiwych szatek na rzecz prostej, białej komży podczas celebry?
  Jak się mówi A dobrze jest powiedzieć B.
  Łączę wyrazy szacunku

 • zgryz3

  Oceniono 28 razy 22

  - Dzień dobry.
  - Tu się mówi: “Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”.
  - Zdarzało się panu mówić: “Allahu akbar” do Araba ?
  - Mówi się: “proszę księdza”.
  - A chcesz w mordę, towarzyszu? Zwracam się do pana tak samo grzecznie jak do dziada i prezydenta. Zmarła moja matka. Należała do tej parafii pięćdziesiąt lat. Pogrzeb popiołu w sobotę o czternastej. Przyjdzie pan?
      Zaglądnął do księgi
      - Dobrze. Przeważnie dają sześćset, za pana arogancję – tysiąc.
      - Przeważnie dają, bo słyszą od pana, że przeważnie dają. Ma pan zapisane, że moja matka sprzątała ten kościół za darmo przez czterdzieści lat?
      - Panu Bogu służyła.
      -Temu, co pan? Nie wierzę. Jako lekarz zarabiam na etacie sto z kawałkiem na dzień. Na czym się pan tak rewelacyjnie zna, że chce pan dziesięć razy więcej za godzinę? Dam sto i dwadzieścia na paliwo.
  - Niech pan sobie kupi za to loda.
  - Dziękuję. Czyli nie przyjdzie pan.
  - Powiedziałem: tysiąc.
   - W tej chwili sobie uzmysłowiłem, że według waszej wiary moja matka stoi przed najwyższą instancją, więc pańska rola jest skończona. Nic już od pana nie zależy, a pan dalej sterczy z wyciągniętą łapą jak Lenin, oszuście.
  - Proszę wyjść!
      Z przyjemnością zostawiłem za drzwiami chrześcijańskie wartości.

 • marne

  Oceniono 26 razy 22

  DZISZEJSZA SKLADKA BEDZIE PRZEZNACZONA NA...OPONY DO MAYBACHA...I ZIMOWY OLEJ

 • marne

  Oceniono 24 razy 18

  NIECH DAJA TE OSZOLOMY SPOD KRZYZA W WARSZAWIE...MOCHERY...RENCISCI...I FANATYCY RELIGIJNI.....BRZYDZE SIE WAMI FARYZEUSZE

 • chwilka11

  Oceniono 24 razy 18

  Tak tak, najlepiej im dac na skladke albo na wypominki te pieniadze... chytre plemie banda zlodziei!!

 • ammaneh

  Oceniono 21 razy 17

  ostatnia zbiórka przez Caritas, gdy udawali orkiestrę Owsiaka była przeznaczona dla dzieci powodzian. Szkoda że nie nagłośniono bo polegało to na dodatkowych lekcjach religii dla dzieci powodzian. Czyli dla księży którzy będą ich "dodatkowo edukować". Źródło : TVP Bydgoszcz, rozmowa z dyrektorem Caritasu w dniu 4 lipca br.

 • totus.tytus

  Oceniono 21 razy 17

  Panie biskupie, jeśli bieda zaczyna pana dusić, to zapraszamy do ludzi, których bieda gniecie od lat, i coraz bardziej. Rację masz pan tylko w jednym: napychanie kieszeni handlarzom i śmiecenie ze smrodzeniem nie ma sensu. Ale od razu widać, jak wasza firma działa - "nie kupuj niczego, lepiej daj na Kościół". Dzieła, misje, pomoc biednym, renowacja cmentarza (tak, zapewne parafialnego w pierwszej kolejności)... ty zawszony hipokryto! Na samiutkim dopiero końcu powiedział obłudnik, żeby dawać na msze, czyli wrzucać księdzu do kieszeni, żeby miał na paliwo do samochodu. A takiego wała, panie biskupie! Kościół jak chodzi o szmal, to patologicznie nie znosi konkurencji. A idźcie katabasy na całość: pora zmienić kolejne przykazanie kościelne - "Nie będziesz czcił swoich zmarłych zniczem, wieńcem ani żadną rzeczą, która w formie pieniężnej należy się bogu Mamonie".
  Co za wstrętne bydło sutannowe. Jak wam brakuje, to sprzedajcie jedno z waszych latyfundiów, jakąś wyłudzoną działeczkę czy budowlę, i pieniądze się znajdą. Owieczek do strzyżenia zaczyna ubywać, więc strach zagląda klerowi w chciwe oczy.

 • ammaneh

  Oceniono 22 razy 16

  towarzyszu biskupie, jeżeli pamięć o zmarłych to kicz to jak nazwać to co się dzieje w Licheniu. W Watykanie na jednej ręce można policzyć sklepy z dewocjonaliami, w Licheniu czy na Jasnej Górze to potężny przemysł. Smutne że przemysł ten został w większości przejęty przez księży którzy wspaniałe dewocjonalia zamawiają w Chinach. Nikomu nie przeszkadza że to innowiercy robią przedmioty do których modlą się prawdziwi katolicy. To nie kicz bo zarabiają na tym księża. Dewocjonalia w Watykanie też dużo się nie różnią pochodzeniem. W latach osiemdziesiątych Czechosłowacki Jablonex przejął tam większość rynku, a teraz też panuje Chińszczyzna

 • letopis

  Oceniono 22 razy 16

  Bardzo to przykre, ale takie apele książąt kościoła po wyczynach komisji majatkowej brzmia na poły fałszywie. Z jednej strony trudno zaprzeczyć,że na wielu grobach stawia się ozdoby za duże pieniądze, żeby się "pokazać", a które przydałyby się biednym.
  Z drugiej strony kiełkuje myśl,że i w tym kościół ma swój interes, bo wiecej będzie mszy zamiast kwiatów, a za msze się płaci, jak za wszystko w kościele.
  Musicie być delikatni w swoim postępowaniu hierarhowie, bardzo zmalał nasz do was szacunek , i musicie się postarać poprawić . Popełniliscie kilka grzechów głównych , jak pycha, kiedy wskazywaliście nam drogę naszego życia politycznego, chciwości, kiedy odzyskiwaliście nalezne i nienależne dobra. Wielu z was wygląda na spaślaków, często popełniających grzech obżarstwa. Popatrzcie na siebie w lustrze i zmieńcie się.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje