Rosjanie obchodzą Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych

W Rosji jest obchodzony Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych. Wczoraj przed moskiewską siedzibą FSB na Łubiance przeprowadzono tak zwana akcję ?przywracania imion?.
Kilkaset osób przez cały dzień odczytywało nazwiska osób zamordowanych w latach 1937 - 38 przez funkcjonariuszy NKWD.

Mieszkańcy Moskwy od rana składają kwiaty i zapalają znicze obok Kamienia Sołowieckiego. Głaz został przywieziony z Wysp Sołowieckich, gdzie w latach 20-tych XX wieku założono pierwszy w Związku Radzieckim obóz dla więźniów politycznych.

Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych obchodzony jest w Rosji od 1991 roku. Wcześniej przez prawie 20 lat pamięć swoich bliskich zamordowanych w więzieniach NKWD i KGB czcili sami więźniowie polityczni organizując protesty głodowe i strajki.

Według danych stowarzyszenia obrony praw człowieka Memoriał - w samej Moskwie w latach 1937 - 38 zamordowano ponad 30 tysięcy osób, a w całym Związku Radzieckim od 1917 do 1956 roku życie straciło około 60 milionów ludzi.

Więcej o:
Komentarze (6)
Rosjanie obchodzą Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych
Zaloguj się
 • big_gadu

  Oceniono 1 raz 1

  to co mówił Putin w Katyniu było skierowane do Rosjan !

  zaczyna sie polityczne rozbrajanie tykającej bomby - kto nas mordował ?

 • lubroza

  0

  Panie Kacap Moskwiczanin bardzo ,bardzo współczujemy wam że tyle musieliście przejść i te cyfry ogrom przerażenie.Jedna cyfra jedno drogie życie.

 • old_dog

  0

  Dobrze, że sami Rosjanie sięgają do prawdy o tamtych czasach. Daje to szansę na uzdrowienie społeczeństwa, jakkolwiek do normalności i demokracji jeszcze daleko.

 • rocco-siffredi

  0

  Kacapie drogi;
  60 milionow uwzglednia 18-20 milionow ofiar drugiej Wojny Swiatowej.
  Ofiary rezimu komunistycznego od 1917 do 1956 roku nie liczac II WOjny to ok 37-40 milionow ludzi na terenie ZSRR

  Nie traktuj oskarzania zbrodniczego rezimu pod ktorym najbardziej cierpieli Rsjanie jako ataku na Rosjan, bo to bez sensu

 • kacap_z_moskwy

  Oceniono 1 raz -1

  Samozwaniec - to nie w Rosji wymyslili ten system. I nie obojetnie ilie nas zginelo.

  Rocco - Nie mysle ze w tej liczbie uwzgledniaja ofiary IIWS. Mysle ze to zwykle gadanie bez podstaw.
  Nie traktuje te liczby jako atak na obywateli Rosji czy Rosje. My nie jestemy zsrr. Ale lubie jednak bardziej normalne wypowiedzi dzenikarzy. I uwarzam ze jak podaja mityczne liczby, to zwykly czlowiek bedzie myslal ze i o innych krwawych rzeczach wymyslaja tak samo. O to mi chodzi. Osobiscie jestem za zaprzestanie tych wecznych palczy o stalinie. I tak juz wszystko znamy. I robic z tego religije nie trzeba.

 • kacap_z_moskwy

  Oceniono 1 raz -1

  Odczytywali przy kamieniu z Solowkow, a nie przed siedziba FSB, ktora choc i znajduje sie z innej strony placu, ale tam niogo nie bylo.

  A kto walczyl w wojnie,jak 60 mln zamordowal gruzin? Kto potem budowal kraj od nowej? Jaki przyrost naturalny mial byc, zeby wypelnic te 60 mln? Jak wtedy w 4 (rok 35) mln Moskwie zamordowano 30 tys, to w 230 mln zsrr (na rok 30) ilie? Kto by zostal, skoro w wojnie zginelo 30 mln i jeszcze 60 gruzin zamordowal? Same dzieci i babcie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX