Księgi wieczyste w internecie - sąsiad jak na dłoni

26.10.2010 07:29
Księgi wieczyste można sprawdzić w internecie

Księgi wieczyste można sprawdzić w internecie (fot. eks.ms.gov.pl)

PRZEGLĄD PRASY. Za sprawą udostępnienia ksiąg wieczystych w Internecie, każdy może dotrzeć do wielu danych osobowych - informuje "Gazeta Wyborcza". Jak podaje gazeta obcy ludzie mogą sprawdzić m.in. ile sąsiad wziął kredytu mieszkaniowego, ile ma lat, jaki jest jego numer PESEL i czy jest gejem.
Księgi wieczyste przez internet można oglądać od 16 czerwca. Dzięki temu każdy, kto chce kupić mieszkanie, może zaoszczędzić sobie kilku godzin czekania w kolejce w wydziale ksiąg wieczystych w sądzie.

Jeden z czytelników "GW" podczas sprawdzania księgi mieszkania, które chce kupić zauważył, że może równie łatwo sprawdzić dane swoich sąsiadów. Łatwo można z nich określić czy są to ludzie bogaci (np. na podstawie raty płaconej do banku), a nawet domyślić się jaka jest ich orientacja seksualna. Gazeta przytacza tutaj przykład dwóch niespokrewnionych ze sobą mężczyzn, którzy według danych z księgi wieczystej mieszkają w mieszkaniu z jedną sypialnią.

Dane z ksiąg są jawne - to dzięki temu obrót nieruchomościami jest bezpieczny. Jednak, jak podaje gazeta, teraz korzysta z nich wiele instytucji, np. windykatorzy do ściągania długów. - W kilka dni można ustalić, ile kredytów i w jakich bankach zaciągnęli mieszkańcy - powiedział gazecie jeden z windykatorów.

Główny inspektor ochrony danych osobowych Wojciech Wiewiórowski chce, by w sieci było mniej danych niż w papierowej wersji ksiąg wieczystych. "GW" podkreśla, że obecnie by chronić dane osobowe usuwa się nawet dane lokatorów z klatek schodowych.

Resort sprawiedliwości pracuje nad ustawą, która ma uregulować, jakie dane z ksiąg wieczystych mogą być dostępne w Internecie.

Czytaj więcej na Wyborcza.biz>>

Komentarze (32)
Zaloguj się
 • istvan73

  0

  to znaczy że Ministerstwo Sprawiedliwości nie wiedziało jakie tam będą dane? to kto tam pracuje do qrwy nędzy, za co biorą kasę ??

 • remo29

  Oceniono 3 razy 3

  Tak właśnie wygląda ochrona danych - pic na wodę fotomontaż. Z jednej strony idziesz pierwszy raz do znajomych i miotasz się po bloku jak Żyd po pustym sklepie, bo spisu lokatorów nie uświadczysz, z drugiej wchodzisz do netu i dowiadujesz się, że sąsiad płaci 2 tysiaki miesięcznie za furę. Pomijam oczywiście handel danymi między firmami, bo to już zakrawa na farsę. Jak dzwoni do mnie panienka z firmy z którą NIGDY nie miałem styczności i mówi, że ma numer mojej komórki z bazy danych, to ja się pytam: a jak się tam znalazł?
  --
  parada karzełków

 • aromek7

  Oceniono 1 raz 1

  To ze ktoś jest samotny o niczym nie świadczy..
  Trzymajmy się faktów!
  Można umrzeć jako stary kawaler, a mieć w swoim życiu setki kobiet.
  A można mieć dla zmyłki kilka żon i być 100 % pedałem..

 • ten-jajcus

  Oceniono 1 raz 1

  Jak się usunie te strasznie niebezpieczne dane osobowe z elektronicznej wersji księgi wieczystej, to równie dobrze, można by całkiem z elektronicznego dostępu do KW zrezygnować, bo banki itp. i tak będą chciały papier, na którym jest wszystko co trzeba.

 • solski.pl

  Oceniono 2 razy 2

  A o hipotekach przymusowych, wywłaszczeniach administracyjnych, egzekucjach i innych podobnych pan redaktor zapomniał? Poszukujecie sensacji gdzie jej nie ma; poziom GW całkiem żwawo sięga bruku. Jeśli ktoś, niezależnie od tego, czy jest osobą prywatną, korporacją czy organem władzy publicznej (tej najłatwiej) zechce poznać prywatność konkretnej osoby i poświęci temu nawet nie tak wiele sił i środków to pozna i nie stanie temu na przeszkodzie nikt i nic.

 • aromek7

  Oceniono 1 raz 1

  To ze ktoś jest samotny o niczym nie świadczy..
  Trzymajmy się faktów!
  Można umrzeć jako stary kawaler, a mieć w swoim życiu setki kobiet.
  A można mieć dla zmyłki kilka żon i być 100 % pedałem..

 • cowgirl_ride

  Oceniono 1 raz 1

  Chciałam napisać "Julio jesteś czarująca" a wyszło - GAZETO JESTEŚ ŻENUJĄCA!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje