Księgi wieczyste w internecie - sąsiad jak na dłoni

26.10.2010 07:29
Księgi wieczyste można sprawdzić w internecie

Księgi wieczyste można sprawdzić w internecie (fot. eks.ms.gov.pl)

PRZEGLĄD PRASY. Za sprawą udostępnienia ksiąg wieczystych w Internecie, każdy może dotrzeć do wielu danych osobowych - informuje "Gazeta Wyborcza". Jak podaje gazeta obcy ludzie mogą sprawdzić m.in. ile sąsiad wziął kredytu mieszkaniowego, ile ma lat, jaki jest jego numer PESEL i czy jest gejem.
Księgi wieczyste przez internet można oglądać od 16 czerwca. Dzięki temu każdy, kto chce kupić mieszkanie, może zaoszczędzić sobie kilku godzin czekania w kolejce w wydziale ksiąg wieczystych w sądzie.

Jeden z czytelników "GW" podczas sprawdzania księgi mieszkania, które chce kupić zauważył, że może równie łatwo sprawdzić dane swoich sąsiadów. Łatwo można z nich określić czy są to ludzie bogaci (np. na podstawie raty płaconej do banku), a nawet domyślić się jaka jest ich orientacja seksualna. Gazeta przytacza tutaj przykład dwóch niespokrewnionych ze sobą mężczyzn, którzy według danych z księgi wieczystej mieszkają w mieszkaniu z jedną sypialnią.

Dane z ksiąg są jawne - to dzięki temu obrót nieruchomościami jest bezpieczny. Jednak, jak podaje gazeta, teraz korzysta z nich wiele instytucji, np. windykatorzy do ściągania długów. - W kilka dni można ustalić, ile kredytów i w jakich bankach zaciągnęli mieszkańcy - powiedział gazecie jeden z windykatorów.

Główny inspektor ochrony danych osobowych Wojciech Wiewiórowski chce, by w sieci było mniej danych niż w papierowej wersji ksiąg wieczystych. "GW" podkreśla, że obecnie by chronić dane osobowe usuwa się nawet dane lokatorów z klatek schodowych.

Resort sprawiedliwości pracuje nad ustawą, która ma uregulować, jakie dane z ksiąg wieczystych mogą być dostępne w Internecie.

Czytaj więcej na Wyborcza.biz>>

Komentarze (32)
Księgi wieczyste w internecie - sąsiad jak na dłoni
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 3 razy 3

  Tak właśnie wygląda ochrona danych - pic na wodę fotomontaż. Z jednej strony idziesz pierwszy raz do znajomych i miotasz się po bloku jak Żyd po pustym sklepie, bo spisu lokatorów nie uświadczysz, z drugiej wchodzisz do netu i dowiadujesz się, że sąsiad płaci 2 tysiaki miesięcznie za furę. Pomijam oczywiście handel danymi między firmami, bo to już zakrawa na farsę. Jak dzwoni do mnie panienka z firmy z którą NIGDY nie miałem styczności i mówi, że ma numer mojej komórki z bazy danych, to ja się pytam: a jak się tam znalazł?
  --
  parada karzełków

 • tom.gorecki

  Oceniono 3 razy 3

  @ sextus.iulius

  jakbyś chłopie kształcił się, jak ten, którego przydomek nosisz umiałbyś czytać

  "w którym miejscu w KW są informacje o orientacji seksualnej właściciela nieruchomości."

  napisali ci bowiem, że jak 2 facetów mieszka w jednym mieszkaniu, to znaczy chyba geje

  oczywiście uprzesz się, że to studenci ale ... hmmm ... to nie wyklucza, że ... geje

 • solski.pl

  Oceniono 2 razy 2

  A o hipotekach przymusowych, wywłaszczeniach administracyjnych, egzekucjach i innych podobnych pan redaktor zapomniał? Poszukujecie sensacji gdzie jej nie ma; poziom GW całkiem żwawo sięga bruku. Jeśli ktoś, niezależnie od tego, czy jest osobą prywatną, korporacją czy organem władzy publicznej (tej najłatwiej) zechce poznać prywatność konkretnej osoby i poświęci temu nawet nie tak wiele sił i środków to pozna i nie stanie temu na przeszkodzie nikt i nic.

 • opalik35

  Oceniono 2 razy 2

  Jestem ciekaw w ktorym dziale księgi wieczystej sa ujawnione preferencje właściciela nieruchomości. Byc moze w piątym ? ;-) Proponuje, aby autor artykułu dogłębnie zapoznal sie z przepisami regulujący jakie dane osobowe właścicieli sa ujawniane w księdze wieczystej. Większej bzdury nie czytalem od lat !!!

  Ps.
  Dla niewtajemniczonych księga wieczysta ma 4 dzialy. W zadnym nie ma rubryki dotyczacej preferencji seksulnej. Chyba, ze autor wyznaje zasade, ze kazda osoba bedaca jedynym wlascicielem nieruchomości to homoseksualista. Taki myslenie przypomina mi tekst z filmu Bareji - ... bo kazdy pijak to złodziej !

 • jendrek121

  Oceniono 2 razy 2

  ostatnio pielęgniarka się pomyliła bo na łóżku nie ma już nazwisk ze względu na ochronę danych osobowych. Jest tez strasznie trudno namierzyć nieuczciwego dłużnika. GIODO jak koń ma klapy na oczach i widzi wszędzie zagrożenie. Od wysokiego rangą urzędnika oczekiwałbym szerszego spojrzenia a od Wyborczej mniej brukowcowej sensacji

 • thegreatmongo

  Oceniono 2 razy 2

  W Norwegii publikuje sie Imie, Nazwisko i wartosc podatku. Czemu u nas wszyscy musza sie ukrywac?

  Jesli to kogos uratuje przed kupnem mieszkania od oszusta to tym lepiej.

 • wejsunek11

  Oceniono 4 razy 2

  Księga wieczysta jest jawna.. tak stanowi ustawa i to jest jeden z najwazniejszych instrumentów ochronnych obrotem nieruchomościami..bez internetu też można zawsze było oglądać ksiegi..po co ten krzyk i tania sensaja GW?

 • aromek7

  Oceniono 1 raz 1

  To ze ktoś jest samotny o niczym nie świadczy..
  Trzymajmy się faktów!
  Można umrzeć jako stary kawaler, a mieć w swoim życiu setki kobiet.
  A można mieć dla zmyłki kilka żon i być 100 % pedałem..

 • ten-jajcus

  Oceniono 1 raz 1

  Jak się usunie te strasznie niebezpieczne dane osobowe z elektronicznej wersji księgi wieczystej, to równie dobrze, można by całkiem z elektronicznego dostępu do KW zrezygnować, bo banki itp. i tak będą chciały papier, na którym jest wszystko co trzeba.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje