PiS: Grożą nam w internecie. Trzeba wprowadzić monitoring sieci

20.10.2010 13:26
Mariusz Kuchciński, Mariusz Błaszczak, Jarosław Kaczyński

Mariusz Kuchciński, Mariusz Błaszczak, Jarosław Kaczyński (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

PiS chce, aby ABW i policja zajęła się ściganiem internautów, którzy w internetowych wpisach kierują wobec polityków groźby karalne. Według posłów na użytkowników łamiących w sieci prawo powinni donosić do organów ścigania administratorzy forów, a prokuratura miałaby wszczynać postępowania z urzędu. - Będzie sporo pracy przy tym - przyznaje poseł Jarosław Zieliński. Możliwe, że w tej sprawie w Sejmie pojawi się projekt ustawy.
Na pojawiające się w internecie groźby wobec parlamentarzystów PiS zwrócili uwagę politycy tej partii podczas porannego posiedzenia połączonych komisji sejmowych: służb specjalnych oraz sprawiedliwości i praw człowieka. Beata Kempa z PiS zauważyła, że najwięcej jest ich pod adresem Jarosława Kaczyńskiego. - Ale są też pogróżki w internecie wobec innych działaczy PiS. Ja też widziałem w internecie groźby kierowane pod moim adresem - mówi nam z kolei poseł Jarosław Zieliński.

"Administrator forum powinien donosić na internautów do organów ścigania"

Jak posłowie PiS wyobrażają sobie ten monitoring? Koncepcję polityków poznał reporter TOK FM. Według posła Jarosława Zielińskiego autorzy wpisów w internecie, w których zawarta jest groźba karalna wobec polityka powinni być ścigane z urzędu przez prokuraturę. - Tak samo jak teraz dzieje się, gdy pojawia się informacja w prasie, która wskazuje na przestępstwo czy przekroczenie uprawnień - mówi poseł PiS.

Jego zdaniem będzie przy tym sporo pracy, bo forów w sieci jest bardzo dużo. - Ale przecież za każde odpowiada jakiś administrator. Jeżeli więc pojawi się wpis, który sam w sobie jest przestępstwem, to taki administrator powinien mieć obowiązek zgłosić to odpowiednim organom ścigania. W szczególności powinno zajmować się tym internautą ABW, policja, a następnie wymiar sprawiedliwości - tłumaczy Jarosław Zieliński.

Jak się dowiadujemy niewykluczone, że w tej sprawie politycy PiS zgłoszą do laski marszałkowskiej odpowiedni projekt ustawy.

PO: W sieci jest za dużo agresji, ale prawa nie trzeba zmieniać

Posłowie Platformy zgadzają się z posłami PiS, że w internecie jest za dużo agresji. Ale - jak zauważa Agnieszka Kozłowska-Rajewicz z PO - do zmiany tego stanu nie potrzeba ani nowych regulacji prawnych, ani obligatoryjnego ścigania przez prokuraturę internautów zamieszczających takie wpisy. - Już w tej chwili prawo stawia granice: nie pozwala na bezkarne grożenie innym ludziom lub ich obrażanie. Są odpowiednie procedury i jeśli każdy obywatel, nie tylko polityk, czuje się obrażany, może skierować wniosek do organów ścigania. Z tego co wiem coraz częściej korzystają z tego osoby publiczne - zauważa posłanka PO.

Uważa też, że potrzebna jest edukacja i zmiana obyczajów w internecie. - Zdecydowanie jest za dużo agresji w sieci. Trzeba to zmienić - podkreśla Kozłowska-Rajewicz.

Zobacz także
Komentarze (149)
Zaloguj się
 • topiramax

  0

  Grozić jest nieuprzejmie i zwyczajnie ordynarnie. Niech Kaczynski jednak z takimi pomysłami spada na...własne drzewo genealogiczne. Niech sobie wspomni zachowanie jego własnego brata w Brukseli i jego groźby pod adresem Pani Moniki Olejnik. Lechowi jego brak kultury osobistej nie przeszkadzał w kontynuowaniu prezydentury, choć każdy odpowiedzialny polityk np. w krajach Skandynawskich podałby się do dymisji ( w tym przypadku abdykacji) za mniejsze wyskoki,( np. historia wykorzystania na zakupach służbowej karty płatniczej przez małżonkę Ministra w Szwecji), bo to kraje o dużo wyższej niż 160 cm wzrostu kulturze i za takie zachowania jest im zwyczajowo wstyd. Kaczyńscy nie mieli nigdy wstydu , nawet chwili zażenowania własnymi postępkami, czy postępkami swoich krewnych. Wara od innych. Zacząć od własnego ogródka i ugrupowania! I przede wszystkim nie grozić... w sprawie gróźb. Nie grozić więzieniem za zastosowanie metody in vitro itp. Zacznijcie od tego Panie i Panowie z PIS. Powołajcie sobie komisję, która zajmie się sprawami rzucania gróźb pod adresem obywateli tego kraju w postaci kary więzienia za wszystko co się kłóci z waszym światopoglądem. Zamiast odrobiny zdrowej samokrytyki i poczucia humoru , które charakteryzują ludzi z klasą - jak to się mówi macie tylko....tupet.

 • mazi.maziasty

  Oceniono 1 raz 1

  Zapraszam kurdupla do konfrontacji... :)
  Czy to już groźba karalna?... :D:D:D

 • jedyny_leon

  Oceniono 1 raz 1

  Mały nie wie z kim zaczyna :)
  Internet to nie kółko różańcowe. Ta propozycja odbije się im czkawką przy wyborach.

 • emigrant_1984

  Oceniono 1 raz 1

  A kto bedzie donsil na politykow PIS ktorzy otwarcie pomawiaja o morderstwa polityczne i juz po raz drugi pokazuja winnych palcem PRAWDY (Bog jest z nimi) !

 • jaroslaw.ziolkowski

  Oceniono 1 raz 1

  Kodeks Karny, art. 190
  § 1. Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

  § 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

  Czyli Prawo i Sprawiedliwość jak zwykle nie zna prawa. Żeby do tego doszło musieliby zmienić kodeks, a nie wydać zarządzenie lub instrukcję. Ponadto obciążanie organów ścigania przeczesywaniem internetu jest kolejnym kosztownym i bezowocnym idiotyzmem.

  Ponadto uważam, że marihuanę należy zalegalizować.

 • cyklista

  Oceniono 1 raz 1

  Tak jest - przecież wszyscy wiedzą że internet to pornosy i piwo. Tako rzecze Jaro Kaczo. Jedyny dopuszczalny post to post wielbiący prezesa. Dodatkowe punkty na wyrazy uwielbienia dla posłanki Wróbel.

 • polak_w

  Oceniono 1 raz 1

  Ha! Jednak PiS to potrafi zaskoczyć głupotą. Nawet jak się obserwuje ich absurdalne poczynania od kilku lat. Widzę, że teraz to już hurtem wszyscy marni karierowicze z tej organizacji staną się bohaterami. Tym razem opozycji wobec społeczeństwa. Trzeba szykować Wawel, bo pewnie każdy z nich zażyczy miejsca w narodowym panteonie.

  Polak Walczący

 • kos.1

  Oceniono 3 razy 3

  Nigdy, przenigdy - internet to wolność !!! A tak na marginesie to niech poczytają co myślą zwykli ludzie, inaczej oderwą się całkiem od rzeczywistości :)

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 3 razy 3

  Grozić jest nieładnie ,ale żeby to wykorzystywać zaraz do cenzurowania internetu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje