Lista zrabowanych przez nazistów dzieł sztuki dostępna online

Kolekcja zgrabionych obrazów wystawiona w lipcu 1942 r. dla Alfreda Rosenberga

Kolekcja zgrabionych obrazów wystawiona w lipcu 1942 r. dla Alfreda Rosenberga (Fot. errproject.org)

Lista ponad 20 tys. dzieł sztuki, skradzionych żydowskim rodzinom z Francji i Belgii w czasie II wojny światowej przez nazistów, została dzisiaj umieszczona w internecie. Pomysłodawcy projektu mają nadzieję, że pomoże to prawowitym właścicielom odzyskać dzieła.
Projekt - rozpoczęty w 2005 r. - jest to wspólna inicjatywa organizacji Claims Conference i United States Holocaust Memorial Museum. - Kilkadziesiąt lat po największej w historii masowej kradzieży, rodziny ograbione z cennych dzieł sztuki mogą teraz przeszukać listę, która może pomóc im w odnalezieniu dawno zaginionego skarbu - tłumaczy Julius Berman, szef Claims Conference.

Strona internetowa projektu www.errproject.org/jeudepaume została opracowana na podstawie archiwum niemieckiej agencji Einsatzstab Reichsleiterem Rosenberg (Sztab Operacyjny Rosenberga). Ta specjalna nazistowska jednostka specjalizowała się w czasie wojny w rabowaniu dzieł sztuki. Według danych Rosenberga, od października 1940 roku do stycznia 1941 roku tylko we Francji skonfiskowała ona dzieła sztuki warte łącznie ponad miliard marek, sumę wówczas fantastycznie wysoką.

Większość zrabowanych dzieł sztuki - należących do francuskich lub belgijskich rodzin - zostało w czasie okupacji Francji umieszczonych w Jeu de Paume Museum w Paryżu. - To jest teraz odpowiedzialność muzeów, marszandów i domów aukcyjnych, aby sprawdzili w swoich zasobach, czy mogą być w posiadaniu dzieł skradzionych ofiarom Holokaustu - mówi Berman.

Dotychczas w bazie danych projektu zidentyfikowano 269 prawowitych właścicieli zgrabionych dzieł sztuki oraz około 260 kolekcji.

Komentarze (59)
Lista zrabowanych przez nazistów dzieł sztuki dostępna online
Zaloguj się
 • minkat

  Oceniono 5 razy 5

  Ciekawe ile z tego maja w swoim posiadaniu Amerykanie?

  Po tym jak pokonali nazistow zaczeli rozkradac to, co ci zgromadzili.

 • adremik

  Oceniono 6 razy 4

  Skradzionych przez Niemców. Nic nie wiem o osobach narodowości nazistowskiej.

 • trombozuh

  Oceniono 5 razy 3

  Oczywiście, Niemcy (zwani nazistami albo hitlerowcami) rabowali dzieła sztuki wyłącznie Żydom, i tylko im należy się zwrot tych dzieł. A przynajmniej taka wersja obecnie obowiązuje w ramach politycznej poprawności.

 • archicon

  Oceniono 5 razy 3

  Biedni Żydzi po 65 latach potrafią SKUTECZNIE dopominać się o swoje na całym świecie, a bogaci Polacy są ponadto i już. Za czasów obrzydliwej komuny co pewien czas pojawiały się informacje że upominamy się o zagrabione mienie i niekiedy coś tam Niemcy nam zwracali (o Sowietach nawet szkoda gadać, dobrze jak nie zabierali tego co zwrócili Niemcy). Dziś mamy demokrację i dlatego ŻADEN RZĄD nie dopomina się o cokolwiek żeby nie podważać naszych sojuszów unijnych. Przez moment mówiono o stratach związanych ze zniszczeniem Warszawy ale BARDZO SZYBKO TO UMILKŁO. Dlatego biedni Żydzi będą elitą finansjery światowej a bogaci Polacy pariasami zjednoczonej Europy.
  PS: podobno to my tą wojnę wygraliśmy- i z Hitlerem i z komuną:::)))))

 • konsta-nty12

  Oceniono 3 razy 3

  Dlaczego u nas nie zrobiono listy dzieł zrabowanych przez bolszewików po 1945r.

 • stan-1

  Oceniono 5 razy 3

  To jest lista zrabowanych dzieł sztuki przez NIEMCÓW. To ten naród rabował i zabijał. Czemu się wstydzimy nazwać jak by należało.

 • prawdawyzwala

  Oceniono 4 razy 2

  Rzeczpospolita Polska powinna pójść w ich ślady i opublikować NASZE SKRADZIONE SKARBY NARODOWE!

 • kolejny.eurosceptyk

  Oceniono 4 razy 2

  Czekamy na listę nieruchomości żydowskich, zastawionych przed wojną albo kupionych na kredyt i nie spłaconych a oddanych żydowskim spadkobiercom za darmo.

 • jod97

  Oceniono 2 razy 2

  "za 10 lat wydam ksiazke ile jankesi "zrabowali" ... wierzcie mi , troche wiecej niz to co wam wkuli w te pusty lby w szkolach polskich w ktorych nauczyli was histori spisanej przez "zwyciezcow"."

  @ na pewno nie więcej niż czerwone mordy.
  Czyżby twój mentor nic o tym nie wspominał?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje