Krzyż zostaje w Pałacu. Nie zabiorą go do Smoleńska

09.10.2010 15:17
Krzyż obecnie znajduje się w kaplicy Pałacu Prezydenckiego.

Krzyż obecnie znajduje się w kaplicy Pałacu Prezydenckiego. (Fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta)

Rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej zdecydowały, że jednak nie zabiorą krzyża na pielgrzymkę do Smoleńska. Taka decyzja zapadła w tajnym głosowaniu.
Krzyż znajduje się obecnie w kaplicy w Pałacu Prezydenckim. Ale docelowo ma trafić do kościoła św. Anny w Warszawie.

O tym, że decyzją rodzin krzyż zostaje na swoim miejscu poinformował Paweł Deresz, mąż zmarłej w katastrofie smoleńskiej Jolanty Szymanek - Deresz. Jak powiedział ta kwestia została rozstrzygnięta w tajnym głosowaniu. - Wcześniej dyskutowaliśmy nad kwestią krzyża dość długo - przyznał.

"Nie było gwarancji, że krzyż stamtąd wróci. Z Rosją nigdy nie wiadomo"

Przeciwko zabraniu krzyża na pielgrzymkę do Smoleńska opowiedziało się 37 osób. "Za" było 16. - Czujemy się szczęśliwi, że ten narodowy skarb, jakim jest w tej chwili krzyż, pozostanie w Polsce - skomentował Andrzej Melak, brat Stefana Melaka, który zginął w katastrofie. Uczestniczył on w sobotnim spotkaniu, choć nie zamierza wziąć udziału w niedzielnej pielgrzymce do Smoleńska. Od początku krytykował też propozycję zabrania krzyża do Smoleńska.

- Krzyż jest obecnie internowany w kaplicy Pałacu Prezydenckiego, a miał jechać na zesłanie, bez gwarancji, że stamtąd by wrócił, bo z Rosją nigdy nie wiadomo - powiedział Melak.

Także prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił w Krakowie, że jego zdaniem "krzyż powinien pozostać przed Pałacem Prezydenckim".

"Obrońcy krzyża" nie wpuszczeni na spotkanie rodzin

W sobotnim spotkaniu chciała wziąć również udział kilkuosobowa grupa tzw. obrońców krzyża. Ostatecznie tak się nie stało.

- Dano nam do zrozumienia, że musimy wyjść z sali, bo inaczej będziemy usunięci - mówił dziennikarzom Dariusz Wernicki ze Społecznej Inicjatywy Obrońców Krzyża. On także wyraził zadowolenie z podjętej w sobotę decyzji, że krzyż zostaje w Warszawie.

Propozycja zabrania krzyża do Smoleńska została sformułowana w liście otwartym w sprawie pielgrzymki do żony prezydenta Anny Komorowskiej, który część rodzin ofiar wystosowały na początku września. Jutro ponad 170 bliskich osób, które zginęły 10 kwietnia uda się z pielgrzymką do Smoleńska. Towarzyszyć im będzie także Anna Komorowska.

Zobacz także
Komentarze (159)
Zaloguj się
 • elzbieta09

  0

  @oglaszam_wszem_i_wobec

  Dziekuje za doskonala klasyfikacje (nieznana mi dotad) chrzescijanskich wyznan. Pozwolilam sobie zrobic jej kopie i zachowac we wlasnych materialach. Przyda mi sie moze. Chcialabym znac zrodlo - na wypadek gdyby trzeba bylo cytowac. A swoja droga, ciekawa jestem jakiego Pan/Pani jest wyznania? Juz sam fakt, ze nie mozna tego wyczuc z postu swiadczy bardzo dobrze o Autorze - o jego/jej obiektywizmie.

 • elzbieta09

  0

  @waleria33

  Drogie dziecko - to polska szkola az tak zeszla na psy, ze nie nauczyli Cie w drugiej klasie szkoly podstawoej, ze w jezyku polskim po literze p zawsze (z wyjatkiem slow: pszenica i pszczola) pisze sie rz, a nie sz? U Ciebie jest "pszestali". O mowo polska! "Blad w mowie jest jak brzydka tlusta plama na fotografii matki ktora kochasz" - tego tez Cie pewnie nie nauczyli.

 • elzbieta09

  0

  Dobrze, ze krzyz zostaje w Polsce. Pod Smolenskiem nalezy postawic okazaly pomnik; na ktory wspolnie zgodza sie rodziny ofiar katastrofy: katolicy, prawoslawni, protestanci i niewierzacy. Pomnik ma byc taki, aby rodziny tych ktorym go postawiono czuly, ze jest to ich pomnik. Na pomniku albo powinny znalezc sie symbole wszystkich wyznan, jakie reprezentowali zabici - na tyle dyskretne, aby ateisci czuli sie z tym dobrze, albo nie powinno tam byc zadnych symboli. Polska zgodnie z Konstytucja jest krajem rownych praw wszystkich obywateli.

 • kos.1

  Oceniono 1 raz -1

  Niech go sobie Yaro zabierze i zrobi sobie ołtarzyk w domu.....i niech przestanie łazić ciągle z tymi wariatami pod pałac !!! DOSYĆ JUŻ TEGO !!!!

 • jogibaboo

  Oceniono 1 raz -1

  Dariusz Wernicki może sobie krzyż postawić u niedowarzonego Jarka w mieszkaniu i niech tam razem siedzą.

 • promemo

  0

  Polska to kraj bogaty, takich "narodowych skarbów" ci u nas dostatek.
  Cyrk to ja wolę prawdziwy, gdzie prawdziwi clowni, i małpy, i treser... ale cyrk z krzyżem to jeszcze nie widziałem !

 • lewyprawydlazabawy

  0

  Nie wiem czy Melak jest członkiem PiS. Ale z wypowiedzi można wnosić, że jak najbardziej nadaje się do tej partii. Właśnie takich przygłupów tam przyjmują.

 • paskudek1

  0

  psan Melak ma niexle pomieszane w głowie. A ci "obrońcy krzyża" sa po prostu bezczelni. To bylo spotkanie RODZIN osób które zgineły w katastrofie więc nikt z tych tzw. obrońców nie miał rpawa tam byc. Wczoraj w faktach po faktach pani Komorowska sprostowała jeszcze jedno kłamstwo - tym razem pani merty. Merta powiedziała dziennikarzom, ze w Smoleńsku nie można spokojnie się pomodlić bo tma buduja trybune dla Pierwszej Damy. Anna Komorowska powqiedziała ze to kłamstwo bo trybuna jest budowana dla... mediów. Oni jada do Smoleńdska żeby się tam pomodlić, pani merta wolała jechac dwa dni wczesnieuj zeby się pewnie z panią prezydentową nie spotkać.

 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 3 razy 3

  Nie wiem czy Melak jest członkiem PiS. Ale z wypowiedzi można wnosić, że jak najbardziej nadaje się do tej partii. Właśnie takich przygłupów tam przyjmują.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje