Krzyż zostaje w Pałacu. Nie zabiorą go do Smoleńska

09.10.2010 15:17
Krzyż obecnie znajduje się w kaplicy Pałacu Prezydenckiego.

Krzyż obecnie znajduje się w kaplicy Pałacu Prezydenckiego. (Fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta)

Rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej zdecydowały, że jednak nie zabiorą krzyża na pielgrzymkę do Smoleńska. Taka decyzja zapadła w tajnym głosowaniu.
Krzyż znajduje się obecnie w kaplicy w Pałacu Prezydenckim. Ale docelowo ma trafić do kościoła św. Anny w Warszawie.

O tym, że decyzją rodzin krzyż zostaje na swoim miejscu poinformował Paweł Deresz, mąż zmarłej w katastrofie smoleńskiej Jolanty Szymanek - Deresz. Jak powiedział ta kwestia została rozstrzygnięta w tajnym głosowaniu. - Wcześniej dyskutowaliśmy nad kwestią krzyża dość długo - przyznał.

"Nie było gwarancji, że krzyż stamtąd wróci. Z Rosją nigdy nie wiadomo"

Przeciwko zabraniu krzyża na pielgrzymkę do Smoleńska opowiedziało się 37 osób. "Za" było 16. - Czujemy się szczęśliwi, że ten narodowy skarb, jakim jest w tej chwili krzyż, pozostanie w Polsce - skomentował Andrzej Melak, brat Stefana Melaka, który zginął w katastrofie. Uczestniczył on w sobotnim spotkaniu, choć nie zamierza wziąć udziału w niedzielnej pielgrzymce do Smoleńska. Od początku krytykował też propozycję zabrania krzyża do Smoleńska.

- Krzyż jest obecnie internowany w kaplicy Pałacu Prezydenckiego, a miał jechać na zesłanie, bez gwarancji, że stamtąd by wrócił, bo z Rosją nigdy nie wiadomo - powiedział Melak.

Także prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił w Krakowie, że jego zdaniem "krzyż powinien pozostać przed Pałacem Prezydenckim".

"Obrońcy krzyża" nie wpuszczeni na spotkanie rodzin

W sobotnim spotkaniu chciała wziąć również udział kilkuosobowa grupa tzw. obrońców krzyża. Ostatecznie tak się nie stało.

- Dano nam do zrozumienia, że musimy wyjść z sali, bo inaczej będziemy usunięci - mówił dziennikarzom Dariusz Wernicki ze Społecznej Inicjatywy Obrońców Krzyża. On także wyraził zadowolenie z podjętej w sobotę decyzji, że krzyż zostaje w Warszawie.

Propozycja zabrania krzyża do Smoleńska została sformułowana w liście otwartym w sprawie pielgrzymki do żony prezydenta Anny Komorowskiej, który część rodzin ofiar wystosowały na początku września. Jutro ponad 170 bliskich osób, które zginęły 10 kwietnia uda się z pielgrzymką do Smoleńska. Towarzyszyć im będzie także Anna Komorowska.

Zobacz także
Komentarze (159)
Krzyż zostaje w Pałacu. Nie zabiorą go do Smoleńska
Zaloguj się
 • po-ldek

  Oceniono 33 razy 27

  MeMlak jakby krzyz umial pisac to pewno by podpisal lojalke jak Kaczynski i na 100% by go poscili:-))) ten to kolejny z porazeniem poporodowym...

 • bartek_34

  Oceniono 36 razy 26

  No tak... w sumie ciagac go w te i spowrotem to bez sensu.. inna sprawa jakby mial tam zostac...teraz kaczor nie bedzie dar kopary..najsmieszniejsze jest w tym wszytkim to ze odbylo sie glosowanie o krzyz... szkoda ze nie poszedl na przetarg:-))

 • irecat

  Oceniono 26 razy 24

  'narodowy skarb'... PRZERAŻAJĄCE!!! Gdzie my żyjemy?

 • totus.tytus

  Oceniono 32 razy 24

  "Nie było gwarancji, że krzyż stamtąd wróci. Z Rosją nigdy nie wiadomo".
  Biedni, chorzy umysłowo ludzie. Naprawdę należy im współczuć, ale przede wszystkim leczyć. Tak, Rosja zabierze te dwie deski, i przerobi je na zapałki. Lasów w Rosji jest przecież tak mało, że każde drewno jest cenne. A rząd Federacji Rosyjskiej nie wystawi gwarancji na dwie deski.
  Biedni obłąkani ludzie z chorą wizją rzeczywistości. Paranoja i Schizofrenia.

  Warszawska Społeczna Inicjatywa Obrońców Krzyża (W.S.I.O.K).

 • jotembi

  Oceniono 24 razy 22

  ktoś tu po raz kolejny przegina
  te dwie dechy mają być narodowym skarbem?
  ja sobie wypraszam

 • okoni

  Oceniono 24 razy 20

  i jeszcze raz do tych wszystkich co twierdzą że ruscy zrobili mgłę . nawet jeśli to prawda to rosjanie nie zmusili pilotów do lądowania. NIE BYŁO WARUNKÓW DO LĄDOWANIA .

 • karoldabrowa

  Oceniono 20 razy 20

  Kościół nie potrzebuje takich obrońców jak Jarosław Kaczyński - oznajmił metropolita lubelski Arcybiskup Życiński

 • 3-kuleczka

  Oceniono 20 razy 20

  krzyż, nasz narodowy skarb..... czy takich ludzi nie powinno sie izolowac?

 • dragon52

  Oceniono 16 razy 16

  k--wa jak można internować kawałek niepoświęconego drewna jemu już się całkiem porąbało we łbie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje