Węgry: coraz więcej ofiar toksycznego "czerwonego szlamu"

Żołnierz w masce przeciwgazowej na ulicy zalanej

Żołnierz w masce przeciwgazowej na ulicy zalanej "czerwonym szlamem" w mieście Devecser na Węgrzech (Fot. Bela Szandelszky AP)

Trwa akcja ratunkowa w zachodnich Węgrzech po przerwaniu wałów zbiornika czerwonego szlamu - toksycznego odpadu powstałego podczas produkcji aluminium zawierającego ług i metale nieżelazne. Zginęły co najmniej cztery osoby. 120 osób jest rannych, w tym 2 znajdują w stanie krytycznym, a cztery dalsze uznano za zaginione. W trzech komitatach ogłoszono stan wyjątkowy.
Rząd Węgier ogłosił dziś stan wyjątkowy w trzech komitatach (województwach): Veszprem, Gyor-Moson-Sopron i Vas, w związku z wyciekiem toksycznej substancji ze zbiornika w zakładach aluminiowych w mieście Ajka.

W nocy odnaleziono 3-letnie dziecko, które zginęło w domu zawalonym po podmyciu toksycznym błotem. Pozostałe ofiary katastrofy to starsza kobieta i mężczyzna, którzy usiłował dotrzeć do zakładów, aby tamować przeciek oraz kilkuletnie dziecko, które utopiło się w czerwonym błocie. Wśród rannych jest 8 strażaków, policjant i żołnierz, którzy udzielali pomocy poparzonym ludziom.

Toksyczny szlam wdzierał się do domów, porywał auta

Według najnowszych informacji podanych przez sztab kryzysowy prowadzony przez szefa MSW Szandora Pintera, ze zbiornika wyciekło milion metrów sześciennych toksycznej substancji. Czerwony szlam zalewał domy do wysokości dwóch metrów, wdzierał się do wnętrz, porywał samochody i zwierzęta. Nie było szans, aby ostrzec ludzi. W ciągu kilku minut ludzie stracili dorobek całego życia.

Z ośmiu zalanych miejscowości ewakuowano już 1000 osób. Akcja ratunkowa nie została jednak zakończona, ponieważ nie wiadomo, czy ktoś nie znajduje się wewnątrz domów zalanych niekiedy do wysokości pierwszego piętra. W całym rejonie zablokowano lokalne połączenia kolejowe i drogowe, ponieważ podmyte są tory kolejowe i drogi. Nie kursują pociągi na linii Budapeszt-Szombahtely.

Ratownicy ze Słowacji spieszą z pomocą

Wojsko gromadzi sprzęt i przystępuje do dezaktywacji terenu. W akcji ratunkowej bierze udział kilkuset żołnierzy jednostek obrony przeciwchemicznej. Węgierskich ratowników wspomagają ich koledzy ze Słowacji. Trwa akcja ustawiania barier na rzece Torna, która przepływa przez skażone rejony katastrofy.

W całym rejonie położonym 50 kilometrów od Balatonu grozi katastrofa ekologiczna. Jezioro nie jest bezpośrednio zagrożone, ale toksyczna substancja przemieszcza się rzeką Torna na północ Węgier w kierunku Dunaju. Według najnowszych informacji, skażona woda dostała się już do dopływów Dunaju. Zagrożenie ogłoszono dla siedmiu powiatów.

Zobacz także
 • Obrazy wystawione na aukcji, która ma pomóc ofiarom toksycznego szlamu na Węgrzech "Komunistyczne dziedzictwo Węgier" pomoże ofiarom szlamu
 • Usuwanie skutków wycieku Węgierski myśliwiec przegonił samolot z reporterami
 • Ze zbiornika w hucie aluminium w Ajka wyciekło około miliona metrów sześciennych czerwonego szlamu Węgry: toksyczne błoto może kryć ciała ofiar. Odbudowa "nie ma sensu"
Komentarze (35)
Węgry: coraz więcej ofiar toksycznego "czerwonego szlamu"
Zaloguj się
 • szaalony

  Oceniono 5 razy 5

  rossigurs - chodzi ci o skład ? To mieszanina tlenków żelaza, krzemionki, tlenku tytanu, pewnych krzemianów, i tlenków innych metali wchodzących w skład czerwonych boksytów. Nie jest to toksyczna substancja (wbrew temu co pisze w artykule), aczkolwiek jest to odpad uciążliwy, powstający w dużej ilości, i niebezpieczny bo zawiera dużo NaOH i posiada przez to wysokie pH - może parzyć.

 • kytutr

  Oceniono 4 razy 4

  W Polsce podobna katastrofa wydarzyła się w 1967 roku w Iwinach na Dolnym Śląsku:

  pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_przy_kopalni_miedzi_%22Konrad%22
  echoforever.blox.pl/2009/05/Katastrofa-w-Iwinach.html
  www.newsweek.pl/artykuly/sekcje/newsweek_polska/blotna-tragedia-,34949,1

 • florety

  Oceniono 3 razy 3

  Osoba która to wklepała nie ma nic wspólnego z dziennikarstwem. Jak widać na początku tekstu informacja pochodzi z IAR czyli Informacyjnej Agencji Radiowej. Osoba (niekoniecznie panienka jak sugeruje się w komentarzach) miała za zadanie jedynie wkleić informację do CMSa i lekko ją edytować. Tak wygląda praca redaktora serwisu internetowego.

 • wymiatator1

  Oceniono 3 razy 3

  "metale niezależne" - niepełnosprawny intelektualnie, pełnosprawny w redakzji gazeta.pl.

 • part_of_the_game

  Oceniono 2 razy 2

  A czy w jakimś artykule pojawi się informacja na ile ten szlam jest toksyczny? Wszędzie tylko "toksyczny" i "toksyczny", ale jak widać ludzie normalnie chodzą po nim.

 • minkat

  Oceniono 2 razy 2

  @q-ku - a co ma matematyka wspolnego z metalami niezelaznymi?

  To chemia, matematyczny geniuszu.

  Poza tym mozna byc noga z matematyk7FIZYKIi i dobrym w chemii, ja tak mialam i nie widze w tym zadnej sprzecznosci.

 • jhbsk

  Oceniono 2 razy 2

  Poprawili!

 • efka_007

  Oceniono 2 razy 2

  q-ku: "skąd ma wiedzieć panienka z gazety..."

  Dlaczego zakładasz, że autorem tekstu jest kobieta? Czyżby meżczyźni nie popełniali błędów?

 • bmarek2

  Oceniono 4 razy 2

  Czy te metale, oprócz tego, że są niezależne, są również i samorządne? A czy ktoś w redakcji mógłby coś zarządzić i uniezależnić ją od nierządnej działalności autora tekstu? Ten nieszczęśnik wstyd tylko redakcji przynosi...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje