Mało lekarzy. Rozwiązanie? Skrócić studia

PRZEGLĄD PRASY. Ministerstwo Zdrowia chce likwidacji staży i skrócenia edukacji lekarzy. Wszystko to przez braki w kadrach specjalistów - pisze dzisiaj ?Polska The Times?. Reforma tak, ale nie kosztem nauki - krytykują pomysł medycy i studenci.
- Grozi nam luka pokoleniowa, ponieważ dzisiaj średnia wieku specjalisty wynosi 56 lat, ale nie uważam, aby ten problem można było załatwić przez skrócenie studiów - mówi gazecie dr Krzysztof Kordel, przewodniczący Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.

Według niego istnieją inne rozwiązania na pozyskanie lekarzy specjalistów, niż modyfikowanie czasu studiów. - Mamy niewydolność kształcenia, bo są za małe limity na studiach. Mamy za mało specjalistów, więc się pytam, dlaczego ministerstwo przyznaje nam tak mało miejsc na specjalizację, dlaczego opiekunowie nie mają za to wynagrodzenia? - pyta.

Środowisko medyków, zdaniem gazety, odrzuca propozycję ministerstwa, gdyż cięcie studiów to "droga na skróty". Również zapytani przez dziennikarzy "Polski The Times" studenci są przeciwni pomysłom na zmiany. - Wiem, że to najdłuższe studia, ale na to się przygotowałam i nie chcę uczyć się po łebkach - mówi Alicja Ziętek, która dopiero rozpoczęła studia.

Komentarze (98)
Mało lekarzy. Rozwiązanie? Skrócić studia
Zaloguj się
 • asmr

  Oceniono 11 razy 9

  Krzysztof Kordel powiedział krótko i na temat - zamiast skracać studia niech tym, którzy je kończą umożliwią specjalizację...

  W tym roku w Wielkopolsce: 0 urologii, 1 ginekologia, 1 laryngologia.. itd.

  Skrócenie studiów "wypluje" jednorazowo grupę medyków na rynek pracy, a potem po staremu... - raz w roku jeden rocznik lekarzy... więc żadna poprawa.

  Ministerstwo po prostu chce zaoszczędzić pieniądze na kształceniu i na stażach lekarskich...

 • sdn

  Oceniono 7 razy 7

  Dopiero niedawno głosy grzmiały,że jest nadprodukcja lekarzy. Lekarze po studiach nie mogą znaleźć zatrudnienia. Coś to się kupy nie trzyma.

 • alinaw1

  Oceniono 7 razy 7

  Brawo! Nie tylko skrócic studia ale je zlikwidować i pozwolic na kształcenie kursowe. Zostań pediatrą w tydzień! Kursy okulistyczne z dojazdem do domu! Internetowy kurs dla ginekologa! Zostań chirurgiem w miesiąc. Do broszurki dołaczamy misie i lalki treningowe!

 • jwojnar

  Oceniono 6 razy 6

  To chyba jakaś kaczka dziennikarska. Zupełnie serio: tak absurdalne pomysły nie mogły się urodzić w ministerstwie pełnym lekarzy.

 • krzych3572

  Oceniono 6 razy 6

  Nich księży szpitalnych opłaca kościół a znajdzie się kilkaset etatów dla lekarzy....Proste?

 • klosowski333

  Oceniono 5 razy 5

  Jestem w szoku. Pomysl glupi i szkodliwy, swiadczacy o bezradnosci panstwa, ktore nie potrafi zagwarantowac lekarzom, akademiom medycznym i studentom lepszych warunkow.

 • rojblik

  Oceniono 5 razy 5

  Proponuję kursy korespondencyjne.

 • kroliklesny

  Oceniono 5 razy 5

  jezeli ten pomysl wszedlby w zycie, groziloby to konsekwencjami w uznawaniu kompetencji polskich lekarzy za granica. Juz obecnie nie wszystko sie uznaje, np. w Skandynawii specjalisci medycyny rodzinnej zmuszeni sa do ponownego odbycia specjalizacji.

 • smaragdn

  Oceniono 7 razy 5

  Wielkopolska - liczba miejsc specjalizacycjnych z kardiologii w Poznaniu = 0
  liczba miejsc rezydenckich z ginekologii = 2
  liczbe miejsc z neurochirurgii = 0
  urologia = 0
  kardiologia = 2
  neurologia = 2

  liczba chętnych na rezydentury = 300

  Ministerstwo perfidnie mydli oczy - skrócenie studiów??? Co to da???
  Niech kształcą na specjalistów tych którzy już teraz chcą się kształcić, a nie mogą bo ministerstwo limituje miejsca rezydenckie do poziomów zerowych...

  To jak u Mrożka - mówią, że im brakuje lekarzy, ale nie chcą specjalizować nowych... Gdzie tu logika?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje