Lewica zaskarży decyzje Komisji Majątkowej w prokuraturze. "To ponad 3 tys. spraw"

Jutro Sojusz Lewicy Demokratycznej złoży w prokuraturze wniosek w sprawie działalności kościelnej Komisji Majątkowej - dowiedziało się TOK FM. Jego autor poseł Sławomir Kopyciński chce, aby śledczy zbadali wszystkie decyzje, jakie podjęła Komisja na przestrzeni ostatnich 20 lat.
Siedmiostronicowy wniosek trafi do Prokuratury Okręgowej w Warszawie w formie interwencji poselskiej.

Śledczy mieliby przyjrzeć się wycenom nieruchomości i gruntów

- Chcemy, aby na podstawie tego wniosku prokuratorzy sprawdzili decyzje, jakie podejmowała do tej pory Komisja Majątkowa. A było ich nie mało. Z wykazu, który dostałem to ponad trzy tysiące decyzji przekazania konkretnych nieruchomości czy gruntów - wskazuje polityk Sojuszu.

Jego zdaniem, śledczy muszą dokładnie sprawdzić, czy wycena poszczególnych nieruchomości ofiarowanych Kościołowi jest zgodna ze stanem faktycznym czy też była zaniżana i jeśli tak, to konkretnie których. - Musimy mieć taką wiedzę sprawdzoną przez niezależną prokuraturę - zaznacza Kopyciński.

Polityk wniesie takie żądanie do prokuratury na podstawie - jak czytamy we wniosku - "uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstw przez funkcjonariuszy publicznych zasiadających w Komisji Majątkowej". Te to m.in. zarzut przekroczenia uprawnień w związku z poświadczeniem nieprawdy w dokumentach urzędowych oraz naruszenia przepisów ustawy o stosunkach Państwo - Kościół katolicki.

Sprawa Komisji Majątkowej w Trybunale i na posiedzeniu Sejmu

Podjęcie "odpowiednich kroków prawnych" politycy SLD zapowiadali już dwa tygodniu temu na konferencji prasowej w Sejmie. Przypominali wówczas także o wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, który złożyli ponad półtora roku temu. Sojusz chce, aby sędziowie zbadali zgodność z konstytucją przepisów regulujących działanie Komisji Majątkowej.

Wątpliwości budzi fakt, że nie ma możliwości odwołania się do sądu od jej decyzji. Trybunał zwrócił jednak wniosek do SLD w celu uzupełnienia podpisów. Podpisana pod nim trójka posłów lewicy zginęła w katastrofie smoleńskiej. Ale uzupełniony wniosek w ubiegłym tygodniu trafił już ponownie do Trybunału Konstytucyjnego.

Sprawę Komisji Majątkowej SLD chce też poruszyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu - dowiadujemy się. Politycy lewicy chcą, aby podczas obrad Izby poinformowano ich o dotychczasowej działalności Komisji i o prowadzonych w jej sprawie śledztwach.

Niejasne przekazywanie gruntów

O nieprawidłowościach w działaniach Komisji Majątkowej zrobiło się ponownie głośno po zatrzymaniu przez CBA dwa tygodnie temu Marka P., pełnomocnika instytucji kościelnych. Postawiono mu cztery zarzuty: jeden dotyczy korumpowania osoby pełniącej funkcję publiczną w Komisji, trzy pozostałe - oszustwa na szkodę dwóch osób fizycznych i jednej instytucji na łączną sumę ok. 10 mln zł.

W ubiegłym tygodniu także "Gazeta Wyborcza" ujawniła , że przez 20 lat działania Komisji Majątkowej nikt nie liczył, ile dokładnie hektarów gruntów przekazano Kościołowi katolickiemu. Według samej Komisji to 60 tys. ha. Ale Agencja Nieruchomości Rolnych szacuje je na aż 76 tys. hektarów. Różnica to 16 tys. ha, czyli obszar większy niż ten, jaki zajmują np. Kielce.

Więcej o:
Komentarze (122)
Lewica zaskarży decyzje Komisji Majątkowej w prokuraturze. "To ponad 3 tys. spraw"
Zaloguj się
 • tess.1

  Oceniono 33 razy 23

  SLD PODWOJNY MORAL?Najpier dali cala polske klerom w rece "robcie co chcecie" a teraz zaskarzaja kosciol:-))chca zniesc to na co sami wydali zgode ... ciekawe na co licza ...

  Jeżeli chodzi o sam konkordat, to jeszcze nie koniec, gdyż umowę zgodnie z konstytucją trzeba jeszcze ratyfikować. Stało się to dopiero 4,5 roku później kiedy po 4 latach rządów SLD, gdzie klimat z wiadomych przyczyn był niesprzyjający większość w Sejmie zdobyła AWS po wyborach w 1997 roku. Nowy sejm ratyfikował konkordat 8 stycznia, na koniec 8 posiedzenia tego sejmu. Można śmiało powiedzieć, że była to jedna z pierwszych decyzji nowo wybranego składu parlamentarnego. Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał ratyfikację 23 lutego. Tego samego dnia dokument został ratyfikowany przez Jana Pawła II.

 • prawdziwy_zapatero

  Oceniono 31 razy 21

  Pajace, WIEDZIELI JUŻ O TYCH PRZEKRĘTACH OD 2002 ROKU
  I NIC Z TYM NIE ZROBILI
  - DOPIERO TERAZ SIĘ RUSZYLI
  BO BOJA SIĘ, ŻE PALIKOT ZABIERZE IM PONAD POŁOWĘ ELEKTORATU !!!

 • villk

  Oceniono 27 razy 19

  a może by tak jeszce konkrdat wypowiedzieć....

 • 2bankier

  Oceniono 26 razy 18

  Palikot przytomnie nie podwaza decyzji komisji;idzie w kierunku przyciecia biezacych ,siegajacych miliarda wydatkow na kosciol.

 • venus99

  Oceniono 26 razy 18

  długo czekali.jak widać PALIKOT POTRZEBNY BARDZO.

 • villk

  Oceniono 24 razy 16

  komisja nielegalna -- i wsztkie akty notarialne nie ważne---------ech bylo by pięknie.....

 • czarny.jerzyk

  Oceniono 23 razy 15

  Najwyższy czas by dobrać się komisji i sukienkowym do doopy.

  Wszystkich winnych przekrętów osądzić, zabrać majątki z tych przekrętów i posadzić w pierdlu.
  Koniec cackania się ze złodziejami.

 • 2bankier

  Oceniono 25 razy 15

  SLD zapomina,ze wlasnymi glosami poparl ustawe,w swietle ktorej decyzje komisji sa ostateczne i ni e przysluguje odwolanie do sadu.

 • yani-51

  Oceniono 27 razy 15

  lewica podpisala konkordat dala im mozliwosci a dzis chce ich skarzyc,,,
  Mozecie zaskarzyc rowniez siebie,
  Nie mniej co robili w s z y s c y,,, kiedy ta pseudo-komisja rozkradala Polske?????
  i to na ponad,,,,,m i l i a r d zlotych!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX