Nobel za in vitro

04.10.2010 11:40
Pierwsze in vitro: narodziny Louise Brown

Pierwsze in vitro: narodziny Louise Brown (Fot. AP/)

Robert G. Edwards otrzymał tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. Brytyjski biolog jest pionierem badań nad płodnością, opracował metody zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro), które zrewolucjonizowały leczenie niepłodności.
Robert Geoffrey Edwards urodził się w 1925 r. w Leeds w Wielkiej Brytanii.

Jest współautorem (wspólnie z lekarzem Patrickiem Steptoe) pierwszego udanego zabiegu in vitro, którego dokonano w Anglii. 25 lipca 1978 r. urodziła się Louis Brown, pierwsze dziecko z probówki. W latach 70. Edwards i Steptoe spotykali się z liczną krytyką za prowadzenie swoich eksperymentów. Steptoe zmarł w 1988 r.

In vitro to procedura leczenia niepłodności polegająca na wytworzeniu ludzkiego zarodka poza organizmem matki i wszczepieniu go kobiecie z nadzieją na uzyskanie ciąży. Niepłodność jest uznawana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę.

Badania od lat 50. XX wieku

W komunikacie Komitetu Noblowskiego czytamy, że prace Edwardsa, rozpoczęte już w latach pięćdziesiątych XX wieku, pomogły wielu bezdzietnym parom mieć potomstwo. "Jego osiągnięcia umożliwiły leczenie niepłodności, schorzenia, które dotyczy dużej części ludzkości, w tym ponad 10 proc. par na całym świecie" - napisali członkowie Komitetu Noblowskiego w uzasadnieniu swojej decyzji.

Dzięki metodzie in vitro na świat przyszło około 4 milionów ludzi.

Emerytowany badacz z Uniwersytetu w Cambridge otrzyma 10 mln szwedzkich koron (1,49 mln dolarów).

Nagrody Nobla od 109 lat

Po raz pierwszy nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny dostał w 1901 roku Niemiec Emil Adolf von Behring za prace nad utworzeniem i zastosowaniem licznych surowic i szczepionek, między innymi przeciwko tężcowi i błonicy. Wśród dotychczasowych medycznych noblistów przeważają naukowcy z USA.

W ubiegłym roku Nobel trafił do trójki naukowców (Elizabeth H. Blackburn z Australii, Carol Greider z USA i Jacka W. Szostaka z USA), którzy wyjaśnili, w jaki sposób zawierające dane genetyczne chromosomy mogą być kopiowane przy każdym podziale komórki i w jaki sposób informacja genetyczna jest zabezpieczona przed uszkodzeniem.

Nagrody Nobla, ufundowane przez inżyniera i wynalazcę Alfreda Bernharda Nobla, są przyznawane już od 109 lat. W kolejnych dniach zostaną ogłoszeni laureaci z dziedziny fizyki, chemii, literatury, nauk ekonomicznych oraz laureat Pokojowej Nagrody Nobla.

Zobacz także
Komentarze (186)
Nobel za in vitro
Zaloguj się
 • inz.a.spoleczny

  Oceniono 20 razy 16

  A ja dostałęm dzisiaj list od 100 polskich naukowców, w większosci profesorów, w którym jest m.in. : " Procedura "in vitro", mająca służyć przekazywaniu życia ludzkiego, jest nieodłącznie związana z niszczeniem życia człowieka w fazie prenatalnego rozwoju, jest więc głęboko nieetyczna i jej stosowanie winno być prawnie zakazane."

  Czy nie staliśmy się śmiesznym, zacofanym kraikiem?

 • czarnaowca.3

  Oceniono 13 razy 13

  a w ciemnogrodzie jak zwykle NIC!

 • marsyas

  Oceniono 13 razy 13

  Również celibat niszczy człowieka w fazie prenatalnego rozwoju.

 • candid_coral

  Oceniono 12 razy 12

  z niecierpliwoscia oczekujemy oswiadczenia Episkopatu Polski

 • omniasol

  Oceniono 12 razy 12

  Jako nagrode w polsce dostanie spalenie na stosie przez powolany przez KK komitet inkwizycji.

 • arahat1

  Oceniono 11 razy 11

  juz widze piane na usteczkach namaszczonych...plebs czeka teraz na sygnal z centrum dowodzenia...

 • siostraheli

  Oceniono 11 razy 11

  Trzeba będzie obłożyć Komitet Noblowski ekskomuniką...

 • kratamata

  Oceniono 11 razy 11

  "Dzięki tej metodzie na świat przyszło na świat około 4 milionów ludzi"
  Ludzie, zaputuje w jakim kraju MY zyjemy? Na swiecie juz rok 2010 a u nas ciagle sredniowiecze, ciemnogrod... Stanowisko KRK ws kontroli urodzen i zaplodnienia pozaustrojowego to pozbawiona sensu i oddalona od rzeczywistosci teoria skazana na zgube; teoria wymyslona zrbitralnie przez idealistow-mezczyzn, ktorym obce sa problemy dzisiejszego spoleczenstwa.

 • munkela

  Oceniono 10 razy 10

  Z danych podawanych przez fachowe pisma medyczne w roku 2007 wynika, ze w krajach rozwinietych ilosc dzieci urodzonych w wyniku zastosowania metody in vitro siegala w tymze roku, 2007, od 1% do 3 % spoleczenstwa kazdego rozwinietego kraju.

  Louise Brown, ktora jest pierwszym dzieckiem urodzonym w wyniku zastosowania in vitro jest dzisiaj szczesliwa mama chlopca urodzonego w roku 2006 a poczetego metoda naturalna.

  Siostra Louise, Natalie ktora rowniez jest dzieckiem poczetym przy pomocy metody in vitro, rowniez jest dzis szczesliwa mama dziecka poczetego metoda naturalna.

  Gratulacje dla pana Edwards'a z okazji przyznania nagrody. Najwieksza nagroda jednak jest, z cala pewnoscia, doczekanie sie "wnukow".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje