Iran zdelegalizował partie opozycyjne wspierające Musawiego

Reżim w Teheranie zaostrza represje wobec opozycji. Irański sąd zdelegalizował dwie wspierające przywódcę opozycji i byłego kandydata na prezydenta partie polityczne - informuje BBC. W ostatnich tygodniach irańskie władze usztywniły stanowisko wobec opozycji.
Islamska Rewolucyjna Organizacja Mudżahedinów i Islamski Front Uczestnictwa wspierały w ubiegłym roku prezydenckiego kandydata opozycji Mira Hosejna Musawiego. Wielu działaczy obydwu ugrupowań zostało aresztowanych w czasie powyborczych demonstracji, które wybuchły po tym, jak opozycja oskarżyła władze w Teheranie o fałszerstwa wyborcze. Część z nich wciąż pozostaje w więzieniach.

Obie partie zostały "rozwiązane" - oświadczył rzecznik irańskiego sądownictwa Gholam Hosejn Mohseni Ejeie.

Wcześniej związani z irańskim ministerstwem spraw wewnętrznych komentatorzy polityczni oskarżyli oba opozycyjne stronnictwa o podważanie bezpieczeństwa narodowego.

- Ich sprawa została przekazana do sądu, który rozwiązał obie partie. Nie wolno im podejmować żadnej działalności - podkreślił Ejeie w rozmowie z agencją ILNA.

W ostatnich tygodniach irańskie siły bezpieczeństwa zintensyfikowały działania wobec przywódców opozycji - Musawiego i drugiego byłego pretendenta do prezydenckiego tytułu, Mehdiego Karubiego. Bezpieka przeszukała m.in. ich domy i biura.

W wyborach prezydenckich w Iranie w czerwcu 2009 Mir Hosejn Musawi przegrał z urzędującym prezydentem Mahmudem Ahmadineżadem aż o 11 milionów głosów. Opozycja zakwestionowała oficjalne wyniki. Zwolennicy Musawiego wyszli na ulice irańskich miast. Protesty były brutalnie tłumione. Część aresztowanych wówczas opozycjonistów do dziś siedzi w więzieniach.

Więcej o:
Komentarze (11)
Iran zdelegalizował partie opozycyjne wspierające Musawiego
Zaloguj się
 • kozaczek3

  Oceniono 2 razy 2

  Część tych opozycjonistów wyparowała, tak jak liczne loginy na portalu "Fronda"

 • feta315

  Oceniono 2 razy 2

  Za Musawim poszły tłumy młodych, chcących wolności ludzi a on w chwili gdy protestowali na pewien czas znikną. Zostawił ich samych.
  Wyobrażam sobie ile prześladowań musi znieść ten człowiek ale mimo wszystko nie wydaje mi się, żeby był właściwą osobą do kierowania tą rewolucją. Nie jest liderem na miarę Wałęsy. Poza tym jego przeszłość budzi wiele zastrzeżeń.
  Kiedy się już rozpoczyna taki zryw koniecznie trzeba doprowadzić do zwycięstwa albo definitywnej klęski tak jak to miało miejsce w Polskiej historii.
  A najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się przywrócenie demokracji w Iranie przez samo społeczeństwo a nie Amerykanów. Gdyż konsekwencje interwencji w Iraku i Afganistanie nie nie zapewniły tym ostatnim przychylności i miana "wyzwolicieli" narodów.

 • sid_6.8

  Oceniono 1 raz 1

  Za wolny Iran !

  www.youtube.com/watch?v=YhaoWsOldts&feature=youtu.be

 • jedrol73

  Oceniono 3 razy 1

  @asmall4
  Rzeczywiscie jakby zacofani. W Stanach juz dawno musieliby sie wykapac. ;)

 • queserasera

  Oceniono 3 razy 1

  A Głódź w uścisku Michalika i oparach etanolu pewnie teraz sobie marzy o prawdziwie katolickiej Polsce, o chrześcijańskich wartościach zaszczepionych Europie przez Torquemadę... i zazdrości mułłom

 • bogdanor

  Oceniono 1 raz 1

  eh, jakieś partie, represje,ale przecież tak naprawdę na takim religijnym państwie cierpią zwykli ludzie..Mam nadzieje że czarni u nas nigdy nie zdobędą takiej władzy jak tam..Niech już będzie nawet postkomuna czy jak tam to zwą, byle nie czarni...

 • jedrol73

  Oceniono 4 razy 0

  Normalna zagrywka. Swietnie zdaja sobie sprawe, ze wkrotce zostana zaatakowani przez Izrael lub Stany. Nie wiedziec czemu, nie chca zostac "zdemokratyzowani"... niewdzieczne chamy.

 • asmall4

  Oceniono 6 razy 0

  No lewactwo , dalej jazda mi tu chwalić postępowy Iran :)))))))))))))))

 • panbramkarz

  Oceniono 4 razy 0

  Moze tusek by wziol z nich przyklad i zdelegalizowal pis.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX