Domniemany więzień CIA w Polsce chce śledztwa. Wniosek w prokuraturze

21.09.2010 12:35
Abd al-Rahim al-Nasziri

Abd al-Rahim al-Nasziri (Fot. AP)

Saudyjczyk podejrzany o atak na amerykański okręt USS Cole chce, by polska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie jego rzekomego pobytu w tajnym więzieniu CIA w Polsce. Prawnik przebywającego obecnie w Guantanamo Abda al-Rahim al-Nasziriego twierdzi, że o więzieniach CIA wiedzieli polscy politycy z najwyższego szczebla.
Abd al-Rahim al-Nasziri jest oskarżony o kierowanie atakiem na amerykański okręt USS Cole. Teraz oskarża Polskę o to, że był przetrzymywany w tajnym więzieniu CIA na terytorium Rzeczpospolitej. Współpracujący z broniącą praw człowieka organizacją Open Society Justice Initative prawnik Mikołaj Pietrzak oświadczył, że złożył już do polskiej prokuratury wniosek o wszczęcie śledztwa w sprawie pobytu Saudyjczyka w więzieniu CIA w Polsce.

"Jest dużo dowodów na istnienie więzienia CIA w Polsce"

- Amerykański system prawny zawiódł, dlatego podjęta została próba dochodzenia praw al-Nasziriego w Polsce - powiedziała amerykańska adwokat Saudyjczyka, Nancy Hollander, W rozmowie z radiem TOK FM reprezentujący al-Nasziriego w Polsce mec. Pietrzak oświadczył, że kontakt z samym Saudyjczykiem jest utrudniony. Podejrzany o terroryzm Arab przebywa obecnie w amerykańskim więzieniu w Guantanamo na Kubie.

- Jest bardzo prawdopodobne, że wcześniej przebywał w Polsce w więzieniu CIA - mówi Pietrzak i dodaje, że jego klient przetrzymywany jest w Guantanamo bez formalnego przedstawienia zarzutów. Początkowe oskarżenia zostały wycofane już w 2002 roku. Według prawnika dowodów na istnienie w Polsce tajnego więzienia CIA jest aż nadto.

- Nie mam cienia wątpliwości co do istnienia w Polsce więzienia CIA, w którym byli torturowani ludzie. Kluczowe będą tu zeznania świadków, o przesłuchanie których zostały złożone stosowne wnioski. Są też dowody dostępne publicznie, jak Specjalnych Sprawozdawców ONZ, raporty szwajcarskiego senatora Dicka Marty'ego dla Rady Europy czy dokumenty będące w posiadaniu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka - mówi TOK FM Pietrzak.

O więzieniach wiedzieli politycy. Z najwyższego szczebla

- Z dokumentów wyłania się logiczny ciąg dotyczący lotów samolotów CIA: loty te w pewnym momencie docierają do Polski. Po złożeniu w całość materiałów z różnych źródeł oczywisty wydaje się wniosek, że tymi lotami byli transportowani więźniowie, głównie ci, którzy obecnie są w Guantanamo - twierdzi prawnik. Dodaje, że o więzieniach CIA mieli wiedzieć polscy i zagraniczni politycy z najwyższego szczebla. Odmówił jednak podania jakichkolwiek nazwisk, dopóki śledczy nie zapoznają się materiałami dostarczonymi do prokuratury.

Więzienna odyseja domniemanego terrorysty

Al-Nasziri to pierwszy więzień, który dochodzi swoich praw w Polsce. Aresztowany w 2002 roku Saudyjczyk twierdzi, że w rozsianych po świecie tajnych więzieniach CIA spędził cztery lata. Według agencji Associated Press pojmany w listopadzie 2002 roku w Dubaju al-Nasziri został najpierw przewieziony do tajnego więzienia w Afganistanie znanego jako Salt Pit. Po transferze i krótkim pobycie w Tajlandii, w grudniu 2002 roku miał zostać przewieziony do Polski, gdzie miał pozostawać przez ponad pół roku. 6 czerwca 2003 roku wywieziono go do Maroka, skąd trafił do więzienia Guantanamo na Kubie. Stamtąd przewieziono go znów do Maroka, a później do Rumunii. Ostatecznie znalazł się z powrotem w Guantanamo w 2007 roku.

Polskie śledztwo trwa już dwa lata

Polska prokuratura prowadzi obecnie śledztwo w sprawie zaangażowania Polski w system tajnych więzień CIA, w których przesłuchiwano podejrzanych o terroryzm jeńców z zastosowaniem niedozwolonych technik tortur takich jak waterboarding, czyli symulowanie topienia w wodzie.

Jak powiedział prokurator Jerzy Milewski, wniosek Pietrzaka nie wymaga odrębnego postępowania i będzie prawdopodobnie dołączony do głównego śledztwa w sprawie istnienia domniemanego tajnego więzienia CIA w Polsce niedaleko lotniska Szymany. Na istnienie tam tajnego miejsca brutalnych przesłuchań jeńców CIA wskazują rejestry lotów i lądowań samolotów łączonych z CIA właśnie na tym lotnisku.

Według agencji AP, powołującej się na pragnących zachować anonimowość byłych oficerów amerykańskiego wywiadu, więzienie CIA w Polsce, zwane "Quartz", zostało zamknięte pod koniec 2003 roku.

Zobacz także
Komentarze (131)
Zaloguj się
 • grom52

  0

  Ktos wreszcie powinien tym muzulmanskim wybuchowym idiotom wytlumaczyc, ze w ich zasranym niebie nie czeka na nich 68 dziewic - tylko jedna 68- letnia dziewica. Moze wtedy by sie tak do tego nie " podpalali ".

 • czarnygrom333

  0

  Lepper mial racje moze sie dowiemy ile CIA placilo lapowek dla Polskich politykow jak twierdza tych na samej gorze?

 • grom52

  0

  A trzeba bylo wyrwana kartke z koranu zgniezc w kulke - wlozyc bydlakowi w d... a pozniej kula w leb. Tak sie powinno postepowac z tym muzulmanskim bydlem. Dzis nie bylo by sprawy !!!

 • kangur_01

  0

  domniemani terrorysci

  www.mcclatchydc.com/2010/09/21/100899/judge-upholds-guantanamo-detention.html

 • gruzek

  0

  W czy problem? Takie ścierwo powinno być zakatowane na śmierć.

 • adude49

  0

  ciekawe kto to finansuje i kto znalazł w Polsce tego prawnika. Dlaczego się tego podjął nie dochodzę, wiadomo, że prawnicy to szczególny rodzaj człowieka. Ale w ogóle to skandal, żadnych praw dla takich bandytów. O takich ludziach, którzy ich bronią Lenin mówił: pożyteczni idioci. Idealiści, którzy nie potrafią wyjść poza swój sposób myślenia i traktują tych bandytów jak by byli skrzywdzonymi przez pomyłkę niewiniątkami. Przypominam historię niemieckiego policjanta, który miał do czynienia z porywaczem dziecka. Dziecko było gdzieś zamknięte, przykute i groziła mu śmierć głodowa, bo zaaresztowany porywacz nie chciał rozmawiać. Ten policjant przesłuchał go "surowo" i zdążyli dziecko uratować. Ale chłop wyleciał z roboty.

 • kniazwitold

  Oceniono 2 razy 2

  Rozumie ze jakis arab i bandyta bedzie szukal pretekstu do zaistnienia w mediach.
  Ale polski prawnik, ktory z tym bandyta rozmawia i go reprezentuje i dla wlasnej reklamy sra do własnego gniazda, powinien dostać razem ze swoim klientem świeżo naładowanym akumulatorem po jajkach.

 • bacowa

  Oceniono 2 razy 2

  terroryści powinni być pozbawieni wszelkich praw

  ich działania są bezwzględne i tak powinni być też traktowani

 • ciotka-ltd

  Oceniono 1 raz 1

  @ zigzaur
  Nie badz taki krwiozerczy;) Sama proponuje - z szacunku dla kultur islamu i kultury arabskiej - sadzenie islamistow wg. Prawa Szarii. :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje