Minister ds. równouprawnienia: szkoła katolicka może odmówić zatrudnienia lesbijce

Szkoła katolicka może odmówić zatrudnienia lesbijce. Tak twierdzi minister ds. równouprawnienia Elżbieta Radziszewska. Jej wypowiedź wzbudziła protest organizacji broniących praw mniejszości seksualnych - podaje portal tvp.info. - Minister złamała zasadę niedyskryminacji - mówi Elżbieta Czyż z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Dziennikarka ''Gościa Niedzielnego'' zapytała minister Radziszewską, czy szkoła katolicka, która odmówi zatrudnienia zadeklarowanej lesbijce, może zostać pozwana do sądu. - Oczywiście nie! I właśnie nowa ustawa precyzuje takie sytuacje (wcześniej nie było to uregulowane). Szkoły katolickie czy wyznaniowe mogą się kierować własnymi wartościami i zasadami - odpowiedziała Elżbieta Radziszewska.

- To boli, że minister odpowiedzialna za tolerancję promuje nietolerancję. W dodatku w ogóle nie orientuje się w przepisach. Polski kodeks pracy i przepisy unijne zabraniają dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. Na terenie Unii Europejskiej sądy niejednokrotnie brały stronę osób zwalnianych z pracy z powodu orientacji - powiedział portalowi tvp.info Robert Biedroń z Kampanii Przeciw Homofobii.

Co o sprawie mówi minister Elżbieta Radziszewska? W rozmowie z portalem tvp.info mówi, że nie żałuje swojej wypowiedzi dla "Gościa Niedzielnego". Jej zdaniem, prawo szkół katolickich do niezatrudniania gejów wynika wprost z przepisów unijnych. - Jeśli ktoś się z tym nie zgadza, niech pisze protest do Komisji Europejskiej. Rzeczą nieprzyzwoitą jest posądzanie mnie o homofobię - protestuje.

Więcej o:
Komentarze (486)
Minister ds. równouprawnienia: szkoła katolicka może odmówić zatrudnienia lesbijce
Zaloguj się
 • tess.1

  Oceniono 50 razy 20

  Kompletna dyskryminacja praw czlowieka ze strony kosciola!!! to lesbijce moga odmowic pracy a ksiadz pedofil moze uczyc dzieci religij tak?? od czego ta kobieta jest ministrem? skoro nie widzi w tym dyskryminacij i podzialu ludzi na, lesbijki, gejow, czarnych , bialych itd!!!Unia jest Unia ale my mamy chyba nasze krajow prawa???? Sukienkowi dalej rzadza po swojemu,, to ze sa pedofilami, zlodziejami to rownouprawnienie nie widzi.. ehhhh szkoda slow ...

 • bartek_34

  Oceniono 42 razy 18

  Czyli wyglada na to ze Klechty maja swoje wlasne prawo, wlasne ustawy, wlasne swiat, ze panstwo nie ma nic do gadania a nawet ktos taki jak minister od rownouprawnienia. Opodatkowac kosciol!!wywalic ze szkol!! skonczyc z ta czarna mafia co chce byc pepkiem swiata u nas w kraju!!Nie umieja krzyza przeniesc a maja swoje prawa!!!szalenstwo.. i za nasza kase wszytko!!!

 • jesusatan

  Oceniono 36 razy 16

  moze z nieco innej beczki, ale... ZA CZYJE PIENIADZE DZIALAJA TE NIBY KATOLICKIE SZKOLY?!?!?!

 • dreamdre

  Oceniono 44 razy 14

  Proponuje odmówić też zatrudnienia :

  - blondynkom
  - szatynom
  - grubym
  - za chudym
  - niedowidzącym
  - urodzonym na wsi
  - urodzonym szlachecko
  - posiadaczom Forda
  - posiadaczom telefonów Nokia

 • chwilka11

  Oceniono 43 razy 13

  ROWNOUPRAWNIENIE a odmowic lesbijce pracy?? co za rownouprawnienie?? ta chyba zamienila sie z wariatem na glowy...kompletna bzdura!!! czy lesbijka wyglada inaczej jak my??co ma 4 nogi? glowe obrocona do tylu?? Kobieto wez ty zmien posade bo w tym w czym jestes zaprzecza kompletnie prawom czlowieka!!!

 • swistak336

  Oceniono 18 razy 12

  Czy Partia Łysych może odmówić członkostwa włochatemu? Czy szkoła katolicka może nie zatrudnić lesbijki? Czy teatr może nie zatrudnić Józefa do roli Julii?

  Uważam, że MOŻE.

  Nie uważam, żeby była to jakakolwiek dyskryminacja, tylko wolny wybór pracodawcy, organizatora grupy, etc.

  Paranoją dla mnie byłaby inna sytuacja: szkoła katolicka zatrudniająca lesbijki, Partia Łysych z owłosionymi członkami, czy Józef jako Julia w sztuce Shakespeare.

 • alicja.30.tysiecy

  Oceniono 15 razy 11

  A czy szkola prowadzona przez lesbijki moze odmowic zatrudnienia tzw "homofobowi"?

  Przeciez to tez bylaby dyskryminacja ze wzgledu na orientacje i poglady.

 • ruby.blue

  Oceniono 15 razy 11

  Prywatna szkoła KATOLICKA może. Zwykła publiczna szkoła NIE. Dla mnie to logiczne.
  Poza tym mówimy o zatrudnianiu, nie zwalnianiu już pracującego nauczyciela, którego życie prywatne w żaden sposób nie wpływa na jego pracę. Jeżeli ktoś idzie na interview do szkoły prowadzonej przez zakonnice i na dzień dobry mówi: jestem gejem / lesbijką / żyję w wolnym związku / jestem niewierząca, to powstaje pytanie po co w ogóle chce pracować w takim miejscu? Rodzice posyłają swoje dzieci do takiej a nie innej szkoły nie tylko po edukację, ale po to żeby obracały się wśród ludzi, żyjących wg reguł kościoła - a więc w 'tradycyjnych' małżeństwach lub celibacie. Chyba mają do tego prawo? To jest właśnie to, co czyni te szkoły szkołami KATOLICKIMI.

 • szats69

  Oceniono 29 razy 11

  Ta pani to kpina, równie dobrze mogłaby należeć do PiS, dlaczego Tusk się na to godzi? A jeśli kobieta jest niezadeklarowaną lesbijką to wszystko gra? A jeśli ksiądz jest niezadeklarowanym gejem? Obłuda, obłuda, obłuda. Niedawno trybunał wytknął nam, że nie ma praktycznej możliwości wyboru etyki a teraz kolejne kwiatki. Czy my naprawdę jesteśmy takim zaściankowym krajem? I czy stać nas na to, bo jeśli z etyką się nic nie zmieni to będziemy płacić kary, my, podatnicy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX