Sąd nakazał natychmiastowe zwolnienie Zakajewa. Przywódca Czeczenów już na wolności

17.09.2010 20:53
Ahmed Zakajew po wyjściu z sądu

Ahmed Zakajew po wyjściu z sądu (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

Polski sąd odrzucił wniosek prokuratury o aresztowanie przywódcy czeczeńskiego rządu na uchodźstwie Ahmeda Zakajewa i nakazał natychmiastowe zwolnienie go z aresztu. - To zwycięstwo wolnego świata nad spreparowanymi materiałami Rosji - komentował Adam Borowski, konsul honorowy Czeczenii w Polsce.
- To dobra decyzja, nadal zamierzam przyjeżdżać do Polski - mówił dziennikarzom Ahmed Zakajew po wyjściu z aresztu. Zapewnił jednocześnie, że "nie ma zamiaru prowadzić antyrosyjskiej kampanii".

"To zwycięstwo wolnego świata"

Adam Borowski konsul honorowy republiki Czeczeni w Polsce komentował zwolnienie Zakajewa w TVN24: - To jeden z najszczęśliwszych dni w moim życiu. Dowód na to, że nadzieja umiera ostatnia. To zwycięstwo wolnego świata nad preparowanymi materiałami Moskwy. Wiemy, że pozostanie w Polsce co najmniej na 40 dni, bo tak stanowi prawo, ale będzie mógł przebywać w domu. Słów mi brak, jestem człowiekiem szczęśliwym, że człowiek, który walczył z bronią w ręku za niepodległą ojczyznę, nigdy nie splamił się działalnością terrorystyczną, wychodzi z polskiego sądu i za chwilę będziemy go mogli gościć i krzyczeć z radości - mówił poruszony.

Zakajew doprowadzony do prokuratury przez policję

Zakajew został dziś rano zatrzymany przez polską policję i dowieziony na przesłuchanie do prokuratury. Przywódca czeczeńskiego rządu na uchodźstwie jest poszukiwany międzynarodowym listem gończym wydanym przez Rosję.

Po przesłuchaniu warszawska prokuratura okręgowa złożyła do sądu wniosek o 40-dniowy areszt tymczasowy dla Zakajewa. Argumentowała, że wniosek o zastosowanie tak surowego środka zapobiegawczego wynika z "wagi zarzutów stawianych Zakajewowi", tj. oskarżenia o terroryzm. Prokuratora twierdziła, że tę decyzję podjęto na podstawie dokumentów przedstawionych przez rosyjskie władze tj. wniosku o aresztowanie i międzynarodowego listu gończego. Polska prokuratura nadal nie otrzymała jednak wniosku o ekstradycję, który miała wysłać strona rosyjska.

Sąd: Polska powinna udzielić Zakajewowi ochrony na swoim terytorium

Sędziowie orzekli, że zastosowanie aresztu tymczasowego byłoby niedopuszczalne, gdyż naruszyłoby polskie prawo. W uzasadnieniu sąd oświadczył, że Polska musi respektować prawo innych członków Unii Europejskiej, wskazał na wyrok brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości w tej sprawie.

- Faktem niekwestionowanym jest udzielenie Zakajewowi statusu uchodźcy przez Wielką Brytanię - mówił w uzasadnieniu sędzia Piotr Schab. Dodał, że wynika to niezbicie z przedstawionych sądowi dokumentów. - Dlatego niepodważalne jest, że decyzja władz jednego z państw członkowskich skutkuje w tej mierze odpowiedzialnością całej Unii Europejskiej - wskazał sąd. Oznacza to, że Zakajew powinien być na terenie Polski traktowany jak cudzoziemiec. Sąd zwrócił też uwagę, że Rzeczpospolita Polska powinna udzielić Zakajewowi ochrony na swoim terytorium.

Decyzja sądu jest nieprawomocna. Postanowienie oznacza, że Zakajew na wolności będzie czekał na decyzję w sprawie swojej ekstradycji.

Ahmed Zakajew, który mieszka obecnie w Wielkiej Brytanii, przyjechał do Polski na Światowy Kongres Narodu Czeczeńskiego. Po wyjściu z aresztu zapewniał, że ma zamiar w nim uczestniczyć.

Zobacz także
Komentarze (255)
Sąd nakazał natychmiastowe zwolnienie Zakajewa. Przywódca Czeczenów już na wolności
Zaloguj się
 • sauruss

  Oceniono 27 razy 15

  Doskonale. Niezawisły sąd go zwolnił. Polska ma czyste ręce.

  Wcześniej zwalniały go sądy w Danii i UK.
  Wiadomo, że oskarżenia ze strony Rosjan są mocno naciągane.

 • snurfik

  Oceniono 16 razy 14

  I znowu się PISowcy ośmieszyli, palcie lepiej znicze i brońcie boazerię bo nic lepszego nie umiecie robić! :)

  I to ma być opozycja ?

 • miroo

  Oceniono 30 razy 14

  Wszyscy którzy krytykują postępowanie w sprawie Zakajewa są głupcami.
  Powtórzyliśmy dokładnie to co zrobiły kraje od nas nawet silniejsze tzn Wielka Brytania.

  Stosujemy prawo:
  - wpłynął wniosek - musiał zakajew zostać zatrzymany, prokuratura i organy ścigania spełniły swoją powinność zgodnie z prawem obowiązującym,
  - sąd orzekł co orzekł i było wiadome, że to orzeknie bo przeciwko Zakajewowi nie ma dowodów na terroryzm...

  Już wczoraj Pitera mówiła jak będzie. Nie było w tym żadnego sterowania. Każdy kto chociaż trochę zna prawo wie, że nie było w tym żadnego sterowania... tylko głupcy krytykują..

 • ihateidiots

  Oceniono 27 razy 13

  koniec cyrku i Rosja może nas cmoknąć

 • jankbh

  Oceniono 19 razy 11

  Procedury zachowane, organy wypełniły swój obowiązek, a nawiedzeni mieli też okazję pomachać szabelkami w tak symbolicznym dniu.

 • stachu44

  Oceniono 14 razy 10

  Za rok lub dwa Zakajew nam podziekuje - i dlugo bedziemy dochodzic do siebie po tych podziekowaniach.

 • w12121

  Oceniono 10 razy 8

  Islamscy terroryści, którzy są winni np. śmierci 130 osób w teatrze na Dubrowce świętują w Pułtusku. Teraz czas na zjazd talibów afgańskich w Skaryszewie!

 • miroo

  Oceniono 18 razy 8

  i po co to całe zamieszanie ze strony PiS oraz w mediach?
  Przecież wczoraj w radiu Pitera dokładnie powiedziała jak będzie...

 • noicozezeszwecji

  Oceniono 7 razy 7

  @maariuss
  dobrze prawisz

  ja mam tylko nadzieje że mnie,was,rodzin i dzieci w metrze islamsko-czeczeńska bomba nie dosięgnie.

  mam dla was fajne filmy na sen bardzo wciągają są też na youtube trwają godzinkę ale opisują samą prawdę.

  "Trzeci Jihad"

  oraz

  "co zachod powinien wiedziec o islamie"

  wklep i oglądaj

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje