Sąd nakazał natychmiastowe zwolnienie Zakajewa. Przywódca Czeczenów już na wolności

17.09.2010 20:53
Ahmed Zakajew po wyjściu z sądu

Ahmed Zakajew po wyjściu z sądu (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

Polski sąd odrzucił wniosek prokuratury o aresztowanie przywódcy czeczeńskiego rządu na uchodźstwie Ahmeda Zakajewa i nakazał natychmiastowe zwolnienie go z aresztu. - To zwycięstwo wolnego świata nad spreparowanymi materiałami Rosji - komentował Adam Borowski, konsul honorowy Czeczenii w Polsce.
- To dobra decyzja, nadal zamierzam przyjeżdżać do Polski - mówił dziennikarzom Ahmed Zakajew po wyjściu z aresztu. Zapewnił jednocześnie, że "nie ma zamiaru prowadzić antyrosyjskiej kampanii".

"To zwycięstwo wolnego świata"

Adam Borowski konsul honorowy republiki Czeczeni w Polsce komentował zwolnienie Zakajewa w TVN24: - To jeden z najszczęśliwszych dni w moim życiu. Dowód na to, że nadzieja umiera ostatnia. To zwycięstwo wolnego świata nad preparowanymi materiałami Moskwy. Wiemy, że pozostanie w Polsce co najmniej na 40 dni, bo tak stanowi prawo, ale będzie mógł przebywać w domu. Słów mi brak, jestem człowiekiem szczęśliwym, że człowiek, który walczył z bronią w ręku za niepodległą ojczyznę, nigdy nie splamił się działalnością terrorystyczną, wychodzi z polskiego sądu i za chwilę będziemy go mogli gościć i krzyczeć z radości - mówił poruszony.

Zakajew doprowadzony do prokuratury przez policję

Zakajew został dziś rano zatrzymany przez polską policję i dowieziony na przesłuchanie do prokuratury. Przywódca czeczeńskiego rządu na uchodźstwie jest poszukiwany międzynarodowym listem gończym wydanym przez Rosję.

Po przesłuchaniu warszawska prokuratura okręgowa złożyła do sądu wniosek o 40-dniowy areszt tymczasowy dla Zakajewa. Argumentowała, że wniosek o zastosowanie tak surowego środka zapobiegawczego wynika z "wagi zarzutów stawianych Zakajewowi", tj. oskarżenia o terroryzm. Prokuratora twierdziła, że tę decyzję podjęto na podstawie dokumentów przedstawionych przez rosyjskie władze tj. wniosku o aresztowanie i międzynarodowego listu gończego. Polska prokuratura nadal nie otrzymała jednak wniosku o ekstradycję, który miała wysłać strona rosyjska.

Sąd: Polska powinna udzielić Zakajewowi ochrony na swoim terytorium

Sędziowie orzekli, że zastosowanie aresztu tymczasowego byłoby niedopuszczalne, gdyż naruszyłoby polskie prawo. W uzasadnieniu sąd oświadczył, że Polska musi respektować prawo innych członków Unii Europejskiej, wskazał na wyrok brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości w tej sprawie.

- Faktem niekwestionowanym jest udzielenie Zakajewowi statusu uchodźcy przez Wielką Brytanię - mówił w uzasadnieniu sędzia Piotr Schab. Dodał, że wynika to niezbicie z przedstawionych sądowi dokumentów. - Dlatego niepodważalne jest, że decyzja władz jednego z państw członkowskich skutkuje w tej mierze odpowiedzialnością całej Unii Europejskiej - wskazał sąd. Oznacza to, że Zakajew powinien być na terenie Polski traktowany jak cudzoziemiec. Sąd zwrócił też uwagę, że Rzeczpospolita Polska powinna udzielić Zakajewowi ochrony na swoim terytorium.

Decyzja sądu jest nieprawomocna. Postanowienie oznacza, że Zakajew na wolności będzie czekał na decyzję w sprawie swojej ekstradycji.

Ahmed Zakajew, który mieszka obecnie w Wielkiej Brytanii, przyjechał do Polski na Światowy Kongres Narodu Czeczeńskiego. Po wyjściu z aresztu zapewniał, że ma zamiar w nim uczestniczyć.

Zobacz także
Komentarze (255)
Zaloguj się
 • fordoniak69

  0

  oświadczenie Komisji Europejskiej sugerujące jak powinien zachować się podobno niezawisły sąd polski świadczy o tym jak bardzo jesteśmy suwerenni

 • wuzuwela

  Oceniono 1 raz 1

  W uzasadnieniu sąd oświadczył, że Polska musi respektować prawo innych członków Unii Europejskiej, wskazał na wyrok brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości w tej sprawie.

  to po co w ogóle ta szopka z tym sądem?nasz sąd w Anglii przecież już wydał decyzję....kiedyś Moskiewski sąd wydawał za nas decyzje,teraz brytyjski?bo wątpię aby "nasz" sąd w tak krótkim czasie zapoznał się z materiałem mającym wpływ na decyzję brytyjskiego sądu .
  Nawet sądy brytyjskie zmieniają wyroki tychże brytyjskich sądów więc bezmyślne kopiowanie decyzji dyskredytuje ... hmm.Polski sąd.

 • 4krzych1

  0

  Czy "honorowy konsul Czeczeńskiej Republiki Iczkerii" Adam Borowski jest równoczęsnie biologicznym synem Ahmeda Zakajewa???

 • john07

  Oceniono 1 raz 1

  The fact that Zakayev was totally afraid to come to you, suggests
  that he knew in advance the security of this trip. This suggests
  that your authorities are under the control of the Anglo Saxons.

 • john07

  Oceniono 1 raz 1

  And now, when relations between our countries started to establish,
  Anglo Saxon staged this provocation with Congress in Poland.

 • john07

  Oceniono 1 raz 1

  Anglo-Saxons who arranged the murder of Litvinenko and Politkovskaya.
  They tried with charges of murder to exclude
  Putin from power. They want to put their people to manage
  Russia to gain access to oil and gas. They can not do it
  as in Iraq, so use the media to remove Putin.

 • john07

  Oceniono 1 raz 1

  @elterrible
  Litvinenko was killed by the same people who gave you the Chechen Congress.

 • mercfan92

  Oceniono 1 raz 1

  Do: janeks-dwa jesteś debilem, zacofanym, tępym idiotą.

 • elterrible

  Oceniono 3 razy -1

  blue911

  Przede wszystkim przeciwko Rosji.

  To skoro jesteś ANTY-Terrorystom(swoją drogą Tak jak ja),
  To wytłumacz mi kto jest większym terrorystom PUTIN czy Zakajew?
  Zorientuj się jak ruscy tępią Czeczenów,nie twierdzę że ich najazd na szkołę w Biesłanie to bohaterstwo,ale oni są zmuszeni walczyć o wolność takimi metodami jakie rosja stosuje przeciw nim.
  Gdyby zwrócili im wolność nie byłoby problemu.
  A propo Putina kto ZABIŁ Litwinienkę,zmusił do emigracji Abramowicza?Czyż nie Putin?
  Czy nie jest to przejaw terroryzmu ?
  Putin jest u siebie 'panem życia i śmierci"
  i nikt mu nie podskoczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje