"Obrońcy" zgłoszą kradzież krzyża. I ułożą krzyż z kwiatów

Obrońcy krzyża zapowiadają złożenie doniesienia do prokuratury. - Za to, że usunięto skradziono krzyż - mówi reporterce TOK FM Dariusz Wernicki. Grupa przeciwników przeniesienia krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego zapowiada protest, który odbędzie się dziś o godzinie 9 wieczorem. Na razie chcą ułożyć krzyż z irysów.
Dariusz Wernicki ze Społecznej Inicjatywy Obrońców Krzyża zapowiedział, że sprawą krzyża zainteresują prokuraturę. - Złożymy doniesienie do prokuratury za to, że usunięto skradziono krzyż. Mam nadzieję, że pan prezydent będzie świadomy, że społeczeństwo chce pokojowo rozwiązać sprawę - mówił w rozmowie z reporterką TOK FM.Według słów Wernickiego członkowie inicjatywy będą zbierać się przed Pałacem Prezydenckim i modlić do czasu, aż powstanie tam pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej.

- Szokuje nas, że nikt nie rozmawiał ze społeczeństwem; to co się dzieje jest nie tak, jak powinno być. W kraju demokratycznym władza powinna rozmawiać i powinien zostać podpisany dokument, że będzie tutaj pomnik - powiedział Wernicki.Obecna na Krakowskim Przedmieściu grupka "obrońców krzyża" widziała jak krzyż był przenoszony. - Była to 8 godzina mniej więcej - mówi jedna z kobiet w rozmowie z reporterką TOK FM. - Najpierw oddział policji tutaj przyszedł z tamtej strony, więc wiedzieliśmy, że coś będzie. Potem widzieliśmy, że z tamtej strony jest jakieś osiem osób i krzyż bierze. Zaraz potem policja się wzięła za rozbieranie tych barierek - opowiada. Jak mówi, "obrońcy krzyża" zareagowali na to wydarzenie modlitwą. - Naszym celem jest modlitwa - podkreśliła kobieta."Zostaw pan PiS!"

Wielu z obecnych na miejscu nie kryje zgorzknienia i złości: - Kolejny raz państwo widzicie, że władza, która rządzi zachowuje się jak w państwach bananowej republiki - mówił jeden z "obrońców krzyża". Mężczyzna podkreślił, że nie odejdą z Krakowskiego Przedmieścia. - Zaniesiemy kwiaty pod Pałac, pod krzyż zaniesiemy papieski. Będziemy, się starali, żeby to nie zostało dziś zmarnowane - mówił.Jak relacjonuje reporterka TOK FM, która jest na Krakowskim Przedmieściu także przechodnie nie kryją emocji. - Wie pan kto to podjudza? Brat tego człowieka (red. Lecha Kaczyńskiego) - mówił w rozmowie z protestującymi jeden z przechodniów. - Odczep się pan od PiS-u i od tego małego - odpowiadał jedne z obrońców krzyża."Kto nam zabroni stać i się modlić?"

Czy postawicie nowy krzyż przed Pałacem? - pytała jedna z dziennikarek. - Będziemy się starać przynieść krzyż. Sama pani widzi, że nie możemy teraz postawić krzyża, bo doszłoby do eskalacji wydarzeń. Nie chcemy tego - odpowiadał mężczyzna.

Grupa nie planuje też odejścia sprzed Pałacu. - Dlaczego mamy odejść? Jesteśmy obywatelami polskimi, prawda? Kto nam zabroni stać i modlić się? Straż miejska? - pytał retorycznie.

Wieczorem Apel Jasnogórski

Osoby sprzeciwiające się przeniesieniu postawionego przez harcerzy krzyża są też niezadowolone z postawy straży miejskiej. - Sam pan widział, że nie ma dyskusji: "pan to zabierze, a jak nie to na śmieci". Niech pan Komorowski cały naród wyrzuci na śmieci. Zobaczymy z czego będzie żył i czym będzie władał - mówił jeden z mężczyzn.

Obrońcy krzyża już organizują się w Internecie. - Uwaga! Dziś wieczorem zwolennicy pozostawienia krzyża przed Pałacem Prezydenckim spotykają się tam o godz. 21 na Apelu Jasnogórskim. Zachęcamy do uczestnictwa w spotkaniu i nabożeństwie oraz do przynoszenia własnych krzyży. Nie pozwólmy władzy zacierać pamięci o ofiarach katastrofy smoleńskiej - czytamy na prawicowym portalu Niezależna.pl.Nie ma już krzyża przed Pałacem Prezydenckim. Kliknij na zdjęcie, aby obejrzeć galerię: Kliknij, by obejrzeć galerię

Co sądzisz o usunięciu krzyża?
Więcej o:
Komentarze (533)
"Obrońcy" zgłoszą kradzież krzyża. I ułożą krzyż z kwiatów
Zaloguj się
 • jjana14

  Oceniono 45 razy 41

  Tzw "obrońcy krzyża" sie organizują? To i my, obrońcy przed "obrońcami"powinniśmy się zorganizować i nie dopuścić, by ta chora hołota znów tam wystawała, wyła i mamrotała te swoje zaklęcia. Ja na przykład z moimi znajomymi tam będę przed 21.00 i będziemy pilnować porządku w SWOIM MIEŚCIE.

 • led2007

  Oceniono 49 razy 39

  Gonić to tałatajstwo, karać za śmiecenie i zakłócanie porządku publicznego!

 • pietrasagh

  Oceniono 36 razy 32

  Z tego co widzę ktoś chce zorganizować nielegalną demonstrację. Mam nadzieję, że "władza" odpowiednio zareaguje.

 • selerr

  Oceniono 34 razy 28

  Cóż, widać ci ludzie nie zauważyli, ze Lecha tam już nie ma. I nie będzie. Proszę z krzyżami na Wawel, tam się modlić, gdzie jest grób. A jak nie, to pod ZUS się modlić, też taki sam urząd.

 • jankowski1960

  Oceniono 32 razy 26

  naletzy ich karac zgodnie z istniejacymi przepisami...za postawienie kolejnej nielegalnej zabudowy na nie swoim mandat nadzoru budowlanego... zobaczymy jak dlugo 300-zlotowi:) pisowcy zechca ich sponsorowac...

 • wyspybahama

  Oceniono 30 razy 24

  "Obrońcy krzyża"! Marszałek Piłsudski powiedziałby: A my was w dupie mamy!
  :-)

 • tomalamas

  Oceniono 31 razy 23

  @azeta:
  marsz z pochodniami kojarzył mi się wyłącznie z białymi, trójkątnymi czapkami z otworami na oczy.

 • ajpitoajpi12

  Oceniono 28 razy 22

  czy Państwo Polskie nie ma środków przymusu na brunatnych obrońców krzyża z hasłami ku-klux-klan?

 • jogibaboo

  Oceniono 24 razy 20

  Lać pałami ile wlezie. W chałupach sobie stawiajcie krzyże, choćby po kilka w każdej izbie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX