Krzyż zabrany sprzed Pałacu Prezydenckiego. "To nie tak jak powinno być"

16.09.2010 08:26
Po usunięciu krzyża złożono barierki sprzed Pałacu Prezydenckiego

Po usunięciu krzyża złożono barierki sprzed Pałacu Prezydenckiego (Fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta)

Rano usunięto krzyż sprzed Pałacu Prezydenckiego. Krzyż trafił do kaplicy w siedzibie prezydenta. - Szokuje nas, że nikt nie rozmawiał ze społeczeństwem; to co się dzieje jest nie tak, jak powinno być - mówi Dariusz Wernicki ze Społecznej Inicjatywy Obrońców Krzyża.
"Krzyż smoleński", który burzył opinię publiczną w Polsce od miesięcy, już nie stoi przed siedzibą prezydenta Bronisława Komorowskiego. Zostały barierki, które oddzielały zwolenników i przeciwników krzyża. Świadkowie mówią nam, że w okolicach Krakowskiego Przedmieścia są liczne patrole policji. W miejscu, gdzie stał krzyż jest kilka osób, które się modlą.Z terenu przed Pałacem Prezydenckim usunięto także wystawę fotograficzną poświęconą ofiarom katastrofy smoleńskiej. Zdjęcia umieszczono w Sali Rycerskiej Pałacu Prezydenckiego.

Krzyż trafił do kaplicy. "Prezydent o tym wiedział"

- Krzyż upamiętniający żałobę narodową po katastrofie smoleńskiej został przeniesiony do kaplicy w Pałacu Prezydenckim - powiedział na konferencji prasowej Jacek Michałowski, szef Kancelarii Prezydenta. - Będzie tam czekał na dogodny moment sprzyjający wykonaniu umowy zawartej 21 lipca pomiędzy Kancelarią Prezydenta, Kurią Metropolitalną Warszawską i organizacjami harcerskimi o przeniesienie go do kościoła św. Anny. Trwanie dotychczasowego stanu rzeczy godziło w autorytet państwa i Kościoła i raniło uczucia religijne bardzo wielu Polaków - dodał szef Kancelarii.

- Oczywiście pan prezydent o tym wiedział. Bez pana prezydenta taka decyzja nie mogła zapaść - podsumował szef Kancelarii Prezydenta.

"Obrońcy": Wyszli ludzie w mundurach

Jeden z obrońców krzyża powiedział Radiu TOK FM, że krzyż został zabrany ok. godz. 8.00. Z Pałacu Prezydenckiego wyszli "ludzie w mundurach" i zanieśli krzyż do siedziby prezydenta. Akcję miała ubezpieczać policja. W odpowiedzi obrońcy zaczęli się modlić.

Jacek Michałowski na porannej konferencji prasowej przyznał, że przeniesienie krzyża odbyło się bez udziału przedstawicieli Kościoła. - Około 8 rano podszedłem do krzyża, następnie przyszli czterej panowie, obróciliśmy krzyż i przenieśliśmy go głównym wejściem do Pałacu Prezydenckiego. Następnie ustawiliśmy krzyż w kaplicy prezydenckiej patrząc na ołtarz po lewej stronie ołtarza - wyjaśnił.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała w Polsat News, że według niej krzyż został usunięty przez BOR. " myślę, że to zrobiły służby Biura Ochrony Rządu ." - powiedziała w programie "Graffiti". Prezydent Warszawy przypomniała, że zarówno Biuro Ochrony Rządu, jak i policja na początku sierpnia, a także później zwracały się do władz miasta o udostępnienie terenu przed Pałacem w celu ustawienia tam dla celów bezpieczeństwa specjalnych płotków. - Zrobiono to, co już moim zdaniem powinno być zrobione wcześniej - powiedziała w Polsat News Hanna Gronkiewicz-Waltz.

"Tak nie powinno być"

Dariusz Wernicki ze Społecznej Inicjatywy Obrońców Krzyża powiedział, że członkowie inicjatywy będą zbierać się przed Pałacem Prezydenckim i modlić do czasu, aż powstanie tam pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej. - Szokuje nas, że nikt nie rozmawiał ze społeczeństwem; to co się dzieje jest nie tak, jak powinno być. W kraju demokratycznym władza powinna rozmawiać i powinien zostać podpisany dokument, że będzie tutaj pomnik - powiedział Wernicki.

Harcerski krzyż niezgody

Krzyż przed Pałacem Prezydenckim ustawili po katastrofie smoleńskiej harcerze i harcerki z różnych związków ruchu skautowego, skupieni w ruchu "Inicjatywa Polsce i bliźnim". Zgodnie z porozumieniem podpisanym przez Kancelarię Prezydenta, kurię metropolitalną, harcerzy i Kościół Akademicki św. Anny, krzyż miał zostać przeniesiony do kościoła św. Anny na Krakowskim Przedmieściu, jednak po licznych protestach i przepychankach pozostał na Krakowskim Przedmieściu.

"Ten krzyż to apel harcerzy i harcerek do władz i społeczeństwa o zbudowanie tutaj pomnika" - głosił napis zamieszczony na krzyżu.

Na prawicowym portalu Niezależna.pl pojawiła się informacja nt. spotkania obrońców krzyża, dziś o 21.00.

Nie ma już krzyża przed Pałacem Prezydenckim. Kliknij na zdjęcie, aby obejrzeć galerię: Kliknij, by obejrzeć galerię

Co sądzisz o usunięciu krzyża?
Zobacz także
Komentarze (1104)
Krzyż zabrany sprzed Pałacu Prezydenckiego. "To nie tak jak powinno być"
Zaloguj się
 • haniadaniel

  Oceniono 70 razy 60

  NARESZCIE !!!!! - Nagroda dla tego ktory zadecydowal o usunieciu krzyza.

 • pag777

  Oceniono 60 razy 54

  Jaki piekny poranek!

 • panmyslacy

  Oceniono 57 razy 49

  Nareszcie. nic więcej nie mam do dania.
  Gamonie się rozejdą i nie będzie biwaku w centrum miasta dla bezdomnych emerytów.
  Jeszcze proponuje wystawić rachunek za wygniatanie chodnika

 • stra-bag

  Oceniono 53 razy 47

  NARESZCIE !!!!! BRAWO !!!!! KONIEC OSZOŁOMSTWA !!! Jeszcze został tylko Wawel, ale i to jest do zrobienia.

 • flat-ower

  Oceniono 52 razy 46

  No i dobrze! Trzeba mieć jaja by rządzić. Nareszcie prawidłowa reakcja władzy.

 • robert_wwa

  Oceniono 50 razy 46

  NARESZCIE!!! Władza wyczekała, uspokoiła i zabrała jak było ustalone. Plus dla władzy.

 • jaroslawa.kaczynskego

  Oceniono 49 razy 43

  Wreszcie koniec tego błazeństwa, wstydu dla Polski na całą Europę !

 • friedmar

  Oceniono 50 razy 42

  usunięto świadectwo męczeństwa lecha kaczyńskiego. ciekawi mnie czy przywódca sekty jarosław doprowadzi wyznawców do zamknięcia i skonsolidowania się wokół siebie jako głównego szamana, czy też sekta przejdzie w trzeci etap sekciarstwa i dokona samounicestwienia.

 • wroclawianin5045

  Oceniono 47 razy 39

  rachunek dla pis u wystawic ..ja jako podatnik nie zgadzam sie placic

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje