Pielgrzymka: na papieskich mszach mniej ludzi niż się spodziewano?

13.09.2010 22:56
Podczas wizyty w Wielkiej Brytanii w tym tygodniu papież Benedykt XVI ma odprawić trzy nabożeństwa na otwartym powietrzu. Według doniesień mediów, może na nie przybyć znacznie mniej osób, niż planowano.
Podczas swojej pielgrzymki w 1982 roku Jan Paweł II odprawił 6 takich nabożeństw, na które ściągnęły setki tysięcy brytyjskich katolików. Tym razem nabożeństwa będą trzy - w czwartek w parku Bellahouston w Glasgow, w sobotę w Hyde Parku w Londynie i w niedzielę w Cofton Park w Birmingham, gdzie Benedykt XVI dokona beatyfikacji XIX-wiecznego kardynała Johna Newmana.

W sumie Kościół w Anglii i Szkocji rozporowadził 400 tysięcy biletów na te msze, ale wygląda na to, że przybędzie na nie dużo mniej wiernych. Powodem jest po części koszt - około 20 funtów od osoby. Kościół podkreśla, że nie jest to płatny wstęp na nabożeństwa, lecz koszt zorganizowania dojazdów.

Druga przeszkoda to dokuczliwość tych podróży - żeby zdążyć na mszę beatyfikacyjną w Birmingham, przedostając się przez kontrole bezpieczeństwa, wielu uczestników musiałoby wyjechać z domu o 2-3 nad ranem. A policja wymaga imiennych zaproszeń i obecnie bardziej odległe diecezje pospiesznie przekazują swoje bilety bliższym. Kościół mobilizuje też katolickie szkoły, aby zapełnić papieskie msze.

Komentarze (33)
Pielgrzymka: na papieskich mszach mniej ludzi niż się spodziewano?
Zaloguj się
 • ulisses-achaj

  Oceniono 7 razy 5

  Kiedy patrzę na B XVI mam wrażenie, że to pluszowa zabawka, a gdzieś za zasłona stoją animatorzy i pociągają za sznurki. I mis podnosi główkę, uśmiecha się i macha łapkami...

 • abp_anton_lavey

  Oceniono 7 razy 5

  @sauruss:

  Masz tu waści plusa.

  Niestety Kościotrup Rzymsko-Katofilki (w skrócie KRK) niezasłużenie cieszy się statusem niepodległego państwa, chociaż tak naprawdę są niczym więcej jak tylko korporacją okupującą część terytorium Republiki Włoskiej.

  Nie wyobrażam sibei aresztowania B-16 w GB ale w Stanach rzecz byłąby już całkiem do pomyślenia, choć w dalszym ciągu mało realna.

  Najlepsze co mogłoby się zdarzyć, to lewicowo-ateistyczny rząd we Włoszech i wypowiedzenie Kościotrupowi umowy najmu miejsca zwanego Watykanem. :-)

 • rezun-one

  Oceniono 7 razy 5

  Anglicy mogą być ciekawi, to jeden z niewielu jeszcze żyjących żołnierzy Wermachtu. Mogą go sobie obejrzeć bezpiecznie z bliska, wreszcie to nie inwazja.

 • newtadzik

  Oceniono 9 razy 5

  A cóż tu dodać. To tylko odzwierciedla jak daleko od nauki Jezusa jest "kościół" katolicki. Gdy Jezus przemawiał - mnożył jedzenie i rozdawał ludziom tak, że jak podaje ewangelia zbierano kosze ułamków chleba. Teraz, jeśli chcemy zobaczyć papieża, który uważany jest za następcę Jezusa na ziemi - musimy wybulić 20 funtów. Nie należy daleko szukać aby dowieźć, że nauka "kościoła" katolickiego jest sprzeczna z nauczaniem Jezusa... Ot chociażby reglamentowanie Eucharystii w zależności od grzechów lub czasu spożycia ostatniego (przed Komunią) posiłku, podczas gdy Komunia ma być właśnie dla grzeszników, bo przecież została ustanowiona na zgładzenie ich grzeczów i dla ich właśnie zbawienia i same słowa podczas konsekracji mówią.."bierzcie i jedzcie/pijcie z tego WSZYSCY"...
  Inną sprawą jest nazywanie papieża ojcem świętym, kiedy ani nie jest On ojcem ani nie możemy wyrokować o Jego świętości... Nawet Jezus nie pozwalał nazywać się "Dobrym" a cóz dopiero świętym...
  Natomiast, jeśli wierzyć słowom biblii, która mówi o Kościele, że "bramy piekielne Go nie przemogą", to chyba mówi raczej o wspólnocie ludzi dobrej woli, a nie o "uczonych w piśmie" i "faryzejskich" purpuratach... Ich raczej za każdym razem piętnuje, a oni nieświadomi tego paradoksu brną w swoje niegodziwości... Tym gorzej dla nich.
  Piekło jest dużo bliżej katedry niż się spodziewamy...

 • aazz91060

  Oceniono 4 razy 4

  Slaba frekwencja.? Oj glupie brytole. A wystarczylo poprosic o pomoc ojca dyrektora. Armia zrytych beretow czeka. Spieszcie sie ,moze nie jest jeszcze za pozno.!

 • zwykly_troll

  Oceniono 4 razy 4

  jeszcze trochę i papa bedzie odprawiać mszały w samotności

 • remo29

  Oceniono 6 razy 4

  No cóż.... Papież nie jest Prawdziwym Polakiem-katolikiem, to i frekwencja spada... W ramach kryzysu pielgrzymki pociągną lokalnie - na Krakowskie Przedmieście.
  Warszawiacy - trzymajcie się jakoś...
  --
  Wielka kropka nad jakimś "i"

 • dimo501

  Oceniono 6 razy 4

  dzemojady nie sa lennikami watykanskimi wiec robia co chca

 • snurfik

  Oceniono 3 razy 3

  Brytyjczycy chodza do pracy i spedzaja czas z rodzinami i nie maja czasu na jakies msze.
  Gdyby papiez mial konto na facebooku, twitterze i krecil filmiki iphonem mialby wiecej fanow.
  Watykanski PR lezy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje