Msza na Wawelu w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Nie wyczytano nazwisk wszystkich ofiar

jagor, PAP
10.09.2010 , aktualizacja: 10.09.2010 20:29
A A A Drukuj
Na Wawelu trwa msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Celebruje ją kardynał Stanisław Dziwisz. Po mszy odsłonięta została tablica ku czci ofiar. jednak podczas uroczystości ksiądz odczytujący listę tragicznie zmarłych w katastrofie pod Smoleńskiem osób pominął kilka nazwisk, w tym te należące do załogi samolotu.
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy pod Smoleńskiem
Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy pod Smoleńskiem
Kardynał Stanisław Dziwisz
Fot. tvpInfo
Kardynał Stanisław Dziwisz
- Ta tragedia musi zostać utrwalona w pamięci narodu. Naród bez pamięci stałby się narodem bez tożsamości i bez przyszłości - mówił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz podczas mszy. - Okazją, dla której przyszliśmy na tę Eucharystię, jest odsłonięcie tablicy z imionami i nazwiskami wszystkich osób, które zginęły w katastrofie lotniczej w dniu 10 kwietnia pod Smoleńskiem. Tablicę tę umieszczamy przy sarkofagu z doczesnymi szczątkami prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii. Umieszczamy ją na Wawelu, który dla Polaków jest szczególnym miejscem pamięci. Dramatyczna śmierć 96 ludzi, którzy wykonując nierzadko najbardziej odpowiedzialne zadania w naszym państwie współtworzyli jego najnowszą historię, domaga się pamięci - podkreślił metropolita.

- Umieszczamy tu tę tablicę bez poczucia triumfu własnych "racji", odrzucając pokusę dumy z "postawienia na swoim" - powiedział kardynał Dziwisz w homilii - Przeciwnie, czynimy to w pokorze, świadomi własnych ułomności, bez cienia pychy. Sami chcemy się poddać lekcji zawartej w tym wydarzeniu; sami chcemy się uczyć. I chcemy się uczyć wspólnie z innymi. Razem! - dodał.

Pominięto część nazwisk

Kiedy ksiądz skończył odczytywanie listy, rodziny pominiętych na niej ofiar same zaczęły na głos wymieniać imiona swoich bliskich. Części osób stanęły w oczach łzy, padło kilka okrzyków, niektórzy ze zgromadzonych zaczęli uspakajać krzyczących. Prowadzący tę część uroczystości ks. dr hab. Jan Machniak, prof. Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II zorientował się, że dostał niepełną listę i przeprosił zebranych - relacjonuje "Gazeta Wyborcza">>

Kamienną tablicę, z łacińską sentencją "Corpora dormiunt, vigilant animae" (ciała śpią, dusze czuwają), napisem: "Pamięci ofiar katastrofy w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r." i nazwiskami ofiar tragedii, odsłonią metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz i wojewoda małopolski Stanisław Kracik.

Zobacz więcej na temat:

Podziel się

Skomentuj:

Musisz się zalogować, by dodać komentarz. Jeśli nie posiadasz konta zarejestruj się.

Komentarze (8)

  • wtyka82

    0

    Jeżeli Rosjanie wpuszczą do Smoleńska polskich oszołomów z krzyżem to skandal międzynarodowy jest pewny. I cały postępowy świat będzie przecierał oczy. A Kaczyński i jego gwardia przyboczna będzie obwiniała Rosjan.

  • puchowy

    0

    Kiedy koniec tego ...

  • o_laf

    Oceniono 1 raz 1

    funny5
    A piss-prezes w Warszawie na wiecu oszolomow

    oczywiscie!!!!!!,,,,,hahahah, tu mogl sie pokazac,
    co tam z bratem na Wawelu by robil nudno tam i cicho
    Dla niego zycie bez zawieruchy to nie zycie.....

  • yanfhowah

    Oceniono 4 razy 4

    TERAZ NALEZY POWIESC, i n d y w i d u a l n i e ,,,tablice dla kazdego,i,,,,,
    msza,,za kazda tablice msza za msza,,,,,,(oczywiscie nie za bog zaplac..)

    biskupi nie odczuwaja k r y z y s u,,,,,,;-))))))

  • zigzaur

    0

    Masz?

    Raczej misz-masz.

  • 2560a

    Oceniono 2 razy 2

    Masz na Wawelu w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej
    Nie,nie mam na Wawelu. A ty MASZ? I co masz?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX