"FAZ" o Komorowskim: Nareszcie Polska ma konstruktywnego prezydenta

03.09.2010 21:31
Bronisław Komorowski i Angela Merkel

Bronisław Komorowski i Angela Merkel (Fot. MICHAEL DALDER REUTERS)

Nareszcie Polska ma prezydenta, który widzi realizację interesów swojego kraju w konstruktywnej współpracy w ramach UE - pisze niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung", komentując dzisiejszą wizytę prezydenta Bronisława Komorowskiego w Berlinie.
W wydaniu gazety, które trafi do kiosków jutro, "FAZ" ocenia, że "po bitewnych odgłosach z czasów Kaczyńskiego w stosunkach polsko-niemieckich brzmią znów dyplomatyczne tony".

"Już przed trzema laty premier Donald Tusk zainicjował zwrot od jednostronnej orientacji na Amerykę w kierunku europejskich partnerów, w tym Niemiec. Jednak działo się to w stałym konflikcie z ówczesnym prezydentem i jego bratem, którzy stali po przeciwnej stronie sceny politycznej" - pisze dziennik w komentarzu zatytułowanym "Odbudowa".

"Z nowym prezydentem Bronisławem Komorowskim nie będzie w tej sprawie sporu. Nie zamierza on wykorzystywać swojego urzędu do uprawiania odrębnej polityki zagranicznej. Wreszcie Polska ma prezydenta państwa, który już nie prowadzi polityki z pozycji defensywnej, lecz widzi realizację interesów swojego kraju najlepiej w drodze konstruktywnej współpracy w ramach UE" - ocenia "FAZ".

Według dziennika, "z Komorowskim i Tuskiem także Trójkąt Weimarski ma szanse odzyskać swoją atrakcyjność, którą utracił podczas pierwszego podejścia". "Zaproszenie dla kanclerz Merkel i prezydenta (Francji) Sarkozy'ego do Warszawy jest poważną propozycją" - pisze "FAZ".

Stuttgarter Zeitung: Kaczyński zawsze ostrzegał przed Niemcami

W podobnym tonie wizytę Komorowskiego komentuje regionalny dziennik "Stuttgarter Zeitung" w komentarzu, który przytacza z wyprzedzeniem agencja dpa. Jak pisze, "narodowo-konserwatywny Kaczyński zawsze ostrzegał, że Niemcy ukrywają swoją prawdziwą twarz i czekają tylko na to, by opanować pozostałe kraje Europy".

"Co innego Komorowski: uważa on pojednanie z Niemcami za największe osiągnięcie ruchu wolnościowego Solidarność i dostrzega, że tylko razem udaje się prowadzić konstruktywną politykę" - ocenia "Stuttgarter Zeitung".

Zobacz także
Komentarze (322)
"FAZ" o Komorowskim: Nareszcie Polska ma konstruktywnego prezydenta
Zaloguj się
 • 2010-po

  Oceniono 41 razy 19

  Gratulujemy P. Prezydentowi wspanialego reprezentowania nas, takiego czlowieka nam bylo potrzeba ktory jako glowa panstwa umie sie porozumiec zza granica!!! ma klase, wyglad i zrozumienie... nie musimy sie juz wstydzic:-)) Brawo!!!! Kaczyzm pokonany:-))

 • 2010-po

  Oceniono 34 razy 18

  aron2004 @

  Pacholku Kaczki GLOWA JEST OD MYSLENIA A NIE TYLKO OD KRECENIA NA NIEJ WALKOW.... taka ciemnota jak ty powinna zakopac sie pod ziemie i nie wylazic az pozdychacie!! Jolopy kundla

 • newtadzik

  Oceniono 36 razy 16

  Bardzo dobrze. Jakie to szczęście, że Jarosław nie został prezydentem. Proponuję nowe święto państwowe "Cud nad Wisłą 2010". A z drugiej strony trochę szkoda... Kiedyś mogliśmy się pośmiać ze zwykłego "kartofla" a dziś z chorego psychicznie prezesa PiS'u śmiać się nie wypada.

 • derfflinger1918

  Oceniono 31 razy 15

  Aron... to twój ukochany Lech "kamikaze" Kaczyński na kolanach całował rękę byłego żołnierza wermachtu, niejakiego Ratzingera... więc się zamknij idioto !!

 • zdychajpisie

  Oceniono 30 razy 14

  @aron2004
  @dramat1
  @langston
  @... reszta PiSdzielców...

  Ooo jaka szkoda, że Jarcio nie został prezydentem... Teraz plujecie się z zawiści. To normalne dla chłystków o poziomie intelektualnym wirusa. No cóż. Cieszcie się, że potraficie czytać i PiSać... To i tak szczyt waszych możliwości....

  Do reszty, którzy myślą:
  Nie od dziś wiadomo, że z sąsiadami dobrze żyć w zgodzie.

 • morita11

  Oceniono 26 razy 14

  No i dobrze,ze sasiedzi maja o nas dobre zdanie i sie nie smieja z naszego Prezydenta. Wystarczy tego lizania amerykanskiego tylka. Wazniejsze sa dobre stosunki z sasiadami!

 • pixotte1

  Oceniono 15 razy 13

  Przykro i smutno czytać tu wypociny politycznycj'h idiotów i kretynów, którzy zbiegli się tu jak w sabacie politycznych chochołów z zakisłego zaścianka reakcyjnych kmiotów, z gromkimi hasłami nienawiści do Niemiiec i Rosji. Jasne, otoczmy się ciasnymi płotami z krzyży zaryjmy sie w gnoju a mleko pijmy z krowiego cycka. Będziemy bezpieczni od
  Rosji i Niemiec - bo które z nich zechciało by wdepnąc w takie Polskie gó....

 • adik44

  Oceniono 23 razy 13

  Mam nadzieję że takich durni co to wolą wojnę od dialogu jest w Polsce mniejszość

 • ursynow33

  Oceniono 23 razy 13

  "lepiej miec dziesieciu przyjaciol niz jednego wroga!
  milo jest czytac pozytywne recenzje o moim prezydencie"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje