Sikorski: Cieszą nas prace nad odtajnieniem dokumentów katyńskich Szef rosyjskiej dyplomacji powiedział, że podczas narady ambasadorów, której był gościem, przedstawił rosyjskie podejście wobec rozwoju stosunków polsko-rosyjskich. - Te stosunki obecnie rozwijają się bardzo intensywnie. Zawdzięczamy to nie tylko tej strasznej tragedii, która się wydarzyła i w jakiś sposób połączyła nasze narody, ale uważam, że przyczyna jest głębsza - zaznaczył.
Jak mówił, są to "głębsze powiązania i wzajemna chęć Polaków i Rosjan do współpracy i (do tego), by żyć w normalnych stosunkach budując głębokie relacje międzyludzkie". Ławrow przypomniał, że już wcześniej z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim umówili się, że będą dążyć do ożywienia mechanizmów współpracy dwustronnej. - Te uzgodnienia skutecznie realizujemy. Wznowiliśmy prace Komitetu ds. Strategii i Stosunków Polsko-Rosyjskich - mówił. Dodał, że w czwartek uzgodnili, że kolejne posiedzenie komitetu odbędzie się w październiku.
"Chęć uzdrowienia wzajemnych relacji" - Z obu stron - polskiej i rosyjskiej - jest chęć całkowitego uzdrowienia wzajemnych relacji i wykorzystania ogromnego potencjału - dodał Ławrow. Podkreślił, że na "bardzo dobre słowa" zasługuje praca komisji ds. trudnych pod kierownictwem Adama Rotfelda i Anatolija Torkunowa. - Dzisiaj potwierdziliśmy, że bardzo wysoko oceniamy wyniki prac tej komisji - powiedział Ławrow na wspólnej z Radosławem Sikorskim konferencji prasowej.
Rosyjski minister zaznaczył też, że w pierwszym półroczu tego roku polsko-rosyjska wymiana handlowa sięgnęła prawie 10 miliardów dolarów, co jest wynikiem wyższym niż w roku ubiegłym, szczególnie dobrym w świetle kryzysu finansowego.
Ławrow podkreślał też aktywność polsko-rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego, a także Forum Regionów. Poinformował też, że trwają prace nad ustaleniem terminu wizyty prezydenta Dmitrija Miedwiediewa w Polsce.
Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow zadeklarował, że opowiada się za tym, aby stosunki polsko-rosyjskie "doszły do ostatecznej normalizacji, żeby budowane były na zasadzie dobrego sąsiedztwa i prawdziwej współpracy".
Przezwyciężyć linię podziałów z czasów zimnej wojny - Jestem bardzo zadowolony z udziału w naradzie polskich ambasadorów oraz z bilateralnej części mojej wizyty w Warszawie. Jestem przekonany, że dokonaliśmy dzisiaj bardzo pożytecznej pracy, która pozwoli zrealizować te wszystkie ustalenia, podjęte przez władze naszych państw tak, aby rozwiązać wszystkie problemy, które niestety jeszcze pozostają w naszych stosunkach i doprowadzić do tego, aby stosunki polsko-rosyjskie doszły do ostatecznej normalizacji, żeby budowane były na zasadzie dobrego sąsiedztwa i prawdziwej współpracy - powiedział Ławrow.
Szef rosyjskiego MSZ poinformował, że jego rozmowy w Warszawie dotyczyły m.in. współpracy na linii Rosja-Unia Europejska oraz na linii Rosja-NATO. - Bardzo doceniamy konstruktywne podejście władz polskich do działań na rzecz współpracy w ramach Rosja-NATO, takiej współpracy, która pozwoliłaby przezwyciężyć linię podziałów, które pozostały jeszcze z czasów zimnej wojny - podkreślił.