"Tadeusz, nie o tobie myślałem. Tylko o tym, co zmarł"

02.09.2010 08:33
Tadeusz Mazowiecki słucha wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego

Tadeusz Mazowiecki słucha wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego (Fot. Damian Kramski / Agencja Gazeta)

W Poranku Radia TOK FM Tadeusz Mazowiecki ujawnił treść rozmowy z Jarosławem Kaczyńskim, do której doszło po głośnym - pełnym insynuacji - wystąpieniu prezesa PiS na zjeździe "S". - "Tadeusz, nie o tobie myślałem". A jak zapytałem: "A o kim?", usłyszałem: "O tym, co zmarł" - mówił Mazowiecki.
W poniedziałkowym wystąpieniu na zjeździe "Solidarności" Jarosław Kaczyński mówił - bez wymieniania nazwisk - o ekspertach, którzy w czasie strajku w Stoczni Gdańskiej chcieli dogadywać się z komunistami.

W prywatnej rozmowie z jednym z byłych doradców - Tadeuszem Mazowieckim - prezes PiS był bardziej konkretny. - Podszedł do mnie i powiedział: "Tadeusz, nie o tobie myślałem". Na co ja zapytałem: "A o kim?", odpowiedział: "O tym, który zmarł" (chodzi o Bronisława Geremka - red.) - relacjonował w Poranku Radia TOK FM były premier, Tadeusz Mazowiecki.Przypomnijmy, że według wersji wydarzeń przedstawionej przez prezesa PiS, w 1980 roku do stoczni przybyła grupa ludzi o znanych nazwiskach, którzy mieli "plan kompromisu, który - gdyby go realizować - okazałby się być pozorem". Przeciwwagą dla tych ludzi był, zdaniem Kaczyńskiego, jego brat. I choć nazwiska nie padły, było oczywiste, że prezes uderzył w zespół ekspertów, doradców Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. - Uważam ten fragment wystąpienia Kaczyńskiego za niegodziwość i nikczemność - stwierdził Tadeusz Mazowiecki. Kuczyński: "Kaczyński kłamie i szczuje". Przeczytaj>>>

Tadeusz Mazowiecki mówił w TOK FM, że wystąpienie Kaczyńskiego jest tym bardziej zdumiewające i oburzające, że podczas obchodów 25. rocznicy Sierpnia '80 "Lech Kaczyński publicznie dziękował Bronisławowi Geremkowi i mnie".

Jak stwierdził pierwszy niekomunistyczny premier Polski, trudno powiedzieć, czy wystąpienie Kaczyńskiego można traktować jako element nowej strategii politycznej. - Nie wiem, czy to można nazwać strategią czy taktyką, czy można to nazwać chorobą jakąś - dodał Mazowiecki.

Lech Kaczyński "w rokowaniach nie odgrywał żadnej roli"

Były premier podkreślał, że Lech Kaczyński nigdy nie starał się tworzyć mitów na temat swojej roli w wydarzeniach Sierpnia '80. - On doradzał w zakresie prawa pracy. W samych rokowaniach nie odgrywał żadnej roli. Nie aspirował nigdy do mówienia, że taką rolę odegrał - mówił. "Lech Kaczyński był w stoczni godzinę" - wspominał Bogdan Lis

Zdaniem Tadeusza Mazowieckiego nie można mieć wątpliwości, jak wyglądały negocjacje w sierpniu 1989 roku. - Myśmy sformułowali następującą strategię: nie wolno nam - stronie związkowej - przyjąć i podpisać żadnego postulatu, bez realizacji postulatu nr 1 (dotyczącego wolnych związków zawodowych). Strona rządowa bardzo chciała, żeby MKS podpisywał zgodę na poszczególne punkty. Żeby potem można było powiedzieć: "Daliśmy już zgodę na 10 postulatów, a ci przebrzydli eksperci buntują robotników i chcą więcej." I ta strategia został utrzymana do ostatniej chwili - wspominał. - Na tym tle odwracanie kota ogonem jest niegodziwością - dodał były premier.

Tadeusz Mazowiecki ciepło komentował poniedziałkowe wystąpienie Henryki Krzywonos. - Świadectwo Henryki Krzywonos było mocne i piękne. Wtedy zatrzymała tramwaje, teraz zatrzymała kłamstwo - powiedział były premier.

Tadeusz Mazowiecki gościem Janiny Paradowskiej. Obejrzyj całą rozmowę

Zobacz także
Komentarze (281)
Zaloguj się
 • xeroxxx

  Oceniono 2 razy 2

  @jerzyk324
  Chyba jestes na tym forum nowy, wiec kilka wyjasnien:
  - forum GW jest programowo, systemowo i regularnie atakowane przez aktywistow skupionych wokol Frondy, Naszego Dziennika, UPRowcow mlodziezowki PiS i cholera wie jeszcze kogo, bo moga tu pisac co chca.
  - w tradycyjny dla narodowo socjalistycznych ugrupowan i sekciarskich zbiorowisk odreagowuja tu swoje kompleksy lub realizuja wytyczne swoich Fuererow - zydzi do gazu, na madagaskar itp to standard
  - sprobuj wejsc na forum Rydzyka - nie ma
  - sprobuj na Rzepy - cenzurowane etc
  - wiec tu jest dla nich raj
  Nie dziw sie, ze do niektorych "nazistowsko sekciarskich trolli" pisze sie jedynym jezykiem, ktory moga zrozumiec - ponadto jest to cos w rodzaju terapii szokowej dla nich.
  Masz przyklad Kaczynskiego z Gdanska - facet, ktory wmawial calemu narodowi, ze sie zmienil, kiedy przegral powiedzial wprost - klamalem - tak mi kazali bo powiedzieli, ze wygram, przegralem - to mam w dupie oklamanych miesiac wczesnie i mowie, ze nie mozna narodu oszukiwac i ze Lech Kaczynski doprowadzil do podpisania porozumien gdanskich - to nie dziw sie, ze wielu tutaj powtarza za Frasyniukiem, albo z samych siebie - pier....cie pisdzielcy i tyle - slow szkoda.

 • stachsl

  0

  Kaczyński to mitoman.Jeszcze troche to sam w to uwierzy,że tylko on był wodzem stoczniowców i tylko dzięki niemu powstała Solidarność!!! Konfauluje beszczelnie.To biedny,śmieszny, chory człowiek.

 • zommo

  Oceniono 6 razy 6

  Drogi mariopress!
  Mazowiecki nie jest u siebie? To może u Ciebie? Może my tu wszyscy, poza kurduplem i tobą, nie jesteśmy u siebie?
  Krytykować może - tyle, że on nie krytykuje! On łże!
  Ale niech tam - tak trzymać - szybciej będzie po was!

 • ztychwaldi64

  0

  moder brawo za czujność trochę mnie poniosło

 • artur737

  0

  "Cztery nogi dobre, dwie nogi lepsze"

  Kto czytal i pamieta te ksiazke???

 • almagus

  Oceniono 1 raz 1

  Ciencioł klupe w kleru kupie!

  Olaboga ornitologa!

  wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80271,8328888,_To_przestroga_dla_pozostalych___Politycy_o_wykluczeniu.html
  Ciencioły nalatują, zamiast odlecieć?

  wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,8328649,_Moga_przyjechac__vs__To_nie_moj_prezydent___Uroczystosci.html
  Tego co był dzięciołem, kler zastępuje cienciołem.

  Ciencioł przez moher puka.
  W łeb katolickiego nieuka.
  Od krzyża ciencioł czarnuch.
  Od świętojańskich larw much.

  Ciencioł spod blokowiska.
  Co robi cholewę z pyska.
  Z Żoliborza za płotem.
  Ten z mamusią i kotem.

  Szklą Niezależne Związki.
  Ślą ludzi na Powązki.
  I tam niesolidarnie.
  Ciencioły puk bezkarnie.

  Oknem witraż Maryja.
  Etykę się pomija.
  Niesolidarnych łżemsze.
  Ich modły są najlepsze.

  Strajk klupały ciencioły.
  Ciencioły na cokoły.
  Dziura ich w socjalizmie.
  Głupi ciencioł ojczyźnie.

  www.youtube.com/watch?v=HaDZ9AV_BmI

 • antropoid

  Oceniono 6 razy 4

  >>J. Kaczyński - "Tadeusz, nie o tobie myślałem. Tylko o tym, co zmarł"<<
  --------------------------------------
  Czyli jednak myślał o bracie!

 • archimago7

  Oceniono 7 razy 3

  mariopress ty pewnie jesteś jednym z tych sprostytuowanych piździelczych PiSmaków.
  Już pisowski trollu nie wiesz sam gdzie jest prawda. Tak ci kutasie mały rozumek w sekcie uprali.
  Sam ze sobą już dyskutujesz i piszesz jakieś pojebane wypociny.

 • mariopress

  Oceniono 15 razy -9

  no ale pan mazowiecki może krytykować Kaczyńskiego a pan Kaczyński jego już nie

  zobaczcie jak to się \"pomniki\" oburzają jak się im ryskę pokarze na ich szlachetnych licach. sami bohaterowie w tej naszej Polsce to kto doprowadził nasz kraj do takiego syfu?
  starsi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje