W jarocińskich szkołach od jutra zajęcia na ponad 800 netbookach

Czy to oznacza zmierzch długopisów, zeszytów i podręczników? Jarocińskie podstawówki i gminazja wzbogaciły się o ponad 800 netbooków, za pomocą których już od jutra nauczyciele będą przeprowadzać z uczniami zajęcia.
Dziś odbyła się generalna próba sprzętu i pierwsza wirtualna lekcja. Bo możliwości zajęć jest sporo.

- Matematyka, język polski, plastyka czy angielski - mówiły dzieci z klasy 4c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jarocinie. To one uczestniczyły dziś w pierwszej pokazowej lekcji angielskiego.

- Takie przenośne komputery dają możliwość odbycia zajęć nawet przed szkołą, w pobliskim w parku - zapewnia z-ca burmistrza Jarocina Robert Kaźmierczak.

- Każdy z uczniów uczestniczących w zajęciach prowadzonych w tych pracowniach, ma do dyspozycji swojego netbooka - tłumaczy Sebastian Kluczyk z firmy zajmującej się wprowadzeniem informatyzacji w jarocińskich szkołach. - Wszystko nadzoruje nauczyciel z tzw. głównego komputera. To on narzuca program zajęć, może przeprowadzać klasówki, ma podgląd pracy uczniów. Może się skupić na zdalnej pomocy jednemu z nich, może też reszcie zaprezentować pracę tego, któremu udało się najlepiej rozwiązać zadanie.

Dzięki netbookom dzieci mogą też uczyć się obsługi internetu. - Chcemy im pokazać jak to robić bezpiecznie i maksymalnie korzystając z zasobu sieci - mówią nauczyciele. Na razie komputery są wyposażone w 4 różne rodzaje "elektronicznych podręczników", m.in. do języka polskiego czy też matematyki.

- Ich wydawcy użyczyli je nam na trzy miesiące. Chodzi o to by z ich merytoryczną zawartością zapoznali się pedagodzy, a potem zdecydowali, które z programów pomagają im najbardziej w pracy - mówi TOK FM Robert Kaźmierczak.

Liczba zajęć z użyciem komputera będzie - niestety - limitowana. - Od 5 do 8 godzin w tygodniu. Chcemy by dzieci uczyły się również kaligrafii, czytały lektury - komputer tego nigdy nie zastąpi.

Warte półtora miliona netbooki nie są własnością gminy. Władze Jarocina wzięły je w leasing. Dzięki temu pierwszą z trzech rat za sprzęt zapłacą z subwencji oświatowej, dopiero w przyszłym roku.

- To rozwiązanie zdejmuje też z nas problem "utylizacji" sprzętu, gdy będzie już przestarzały, co przy obecnym rozwoju techniki, może się stać bardzo szybko. Sprawę załatwi za nas firma od której wzięliśmy w leasing - przekonuje z-ca burmistrza Jarocina Robert Kaźmierczak.

Więcej o:
Komentarze (7)
W jarocińskich szkołach od jutra zajęcia na ponad 800 netbookach
Zaloguj się
 • cillian1

  Oceniono 4 razy 4

  prawdziwy_dobrze_poinformowany, jak kler nie będzie sponsorowany kosztem szkół ;)

 • elinkan

  Oceniono 3 razy 1

  szok i skandal. tak się produkuje wtórnych analfabetów, którzy piszą potem
  "ludzią" zamiast "ludziom" itp

  czy równolegle w tych szkołach funkcjonuje akcja "pajacyk"? dożywianie głodnych dzieci? szok, że głupia szkoła takie koszty mnoży. dodatkowo etat informatyka od awarii, dodatkowo oprogramowanie?

 • funkenschlag

  Oceniono 2 razy 0

  Niech klepią wypracowania z polskiego na komputerach, a za 5-10 lat Ministerstwo Edukacji będzie musiało wprowadzić obowiązkowe lekcje kaligrafii w szkołach, bo nikt po szkole nie będzie potrafił napisać czytelnie jednego zdania.

  PS
  Pomijając wszystko, to szkoda że w szkołach nie ma kaligrafii, bo to jest prawdziwa sztuka ładnie pisać (przejrzyjcie YT).

 • elinkan

  Oceniono 2 razy 0

  szkoła powinna zapewnić świetlicę dla dzieci z darmowym internetem i ciepły posiłek jak chce tak pomagać. potem wyhoduje małych debili

 • konsta-nty12

  Oceniono 1 raz -1

  Władza wszystko skomputeryzuje i opodatkuje.
  Początek totalnej inwiligacji społeczeństwa.

 • omertahistoriamafii

  Oceniono 3 razy -1

  Pytanie, kiedy dzieci zaczną narzekać na oczy, wymęczone patrzeniem w 10-calowe ekraniki służące do pracy przez kilkanaście minut + ewentualnie wysyłanie maila z pociągu.

  Ale sam pomysł fajny - wreszcie coś się rusza w gnojówce PL.

 • prawdziwy_dobrze_poinformowany

  Oceniono 5 razy -1

  A kiedy nastąpi zakończenie tej akcji tzw. WSZYSTKIE DZIECI I CAŁA MŁODZIEŻ otrzyma takie notbooki ???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX