Sondaż Homo Homini: PO traci poparcie, PiS - zyskuje

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w ten weekend, to Platformę Obywatelską poparłoby 42,9 proc. Polaków, Prawo i Sprawiedliwość 29,8 proc. W porównaniu z badaniami sprzed tygodnia PO straciła 2,9 proc., a PiS zyskało 3,4 proc. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego dla Polskiego Radia przez Instytut Badania Opinii Homo Homini.
Sojusz Lewicy Demokratycznej mógłby liczyć na 13,6 procent. Do Sejmu weszliby też politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego z poparciem 5,3 procent. Frekwencja wyniosłaby 56,5 procent.

Prezes Instytutu Marcin Duma, porównując badania z tymi sprzed tygodnia zauważa, że preferencje Polaków dość mocno się zmieniły. Poparcie dla PO zmalało o 2,9 procent, dla PiS wzrosło o 3,4 procent. Przybyło również zwolenników PSL, którego poparcie wzrosło o 1,2 procent. Oznacza to, że po raz pierwszy od wielu miesięcy partia ta przekracza próg wyborczy.

Marcin Duma upatruje przyczyn blisko 3-procentowego spadku poparcia notowań PO w problemach z rozwiązaniem kwestii krzyża stojącego przed Pałacem Prezydenckim oraz zmianami w prawie podatkowym. Z kolei wzrost o 3,4 procent poparcia dla PiS jest zdaniem szefa Homo Homini wynikiem pewnego otwarcia tej partii na wewnętrzną dyskusję związaną z krytycznym listem europosła Marka Migalskiego. Zdaniem Dumy, wyborcom PiS podoba się, że w tej partii pojawia się nurt reformatorski. Marcin Duma uważa też, że poprawa notowań PSL jest efektem rozpoczęcia kampanii do wyborów samorządowych.

Partią, która nie zmieniła swoich notowań, jest Sojusz Lewicy Demokratycznej. Zdaniem Marcina Dumy taki wynik oznacza, że 13 procent jest górną granicą poparcia dla lewicy, którego na razie politycy z SLD nie potrafią przekroczyć.

Politolog: "Mimo wahań nadal mamy stagnację"

Według politologa Bartłomieja Biskupa, mimo pewnych wahań na polskiej scenie politycznej wciąż mamy do czynienia ze stagnacją. Wahania są bardzo lekkie i trudno powiedzieć co je spowodowało - dodaje.

Według badań, po raz pierwszy od wielu miesięcy, PSL przekroczył próg wyborczy. Poparcie dla ludowców wzrosło o 1,2 procent. To dobry i jednocześnie zaskakujący wynik dla tej partii - uważa Bartłomiej Biskup. Przez ostatnie 2 tygodnie PSL nie zrobiło bowiem żadnych wyraźnych kroków, które mogły wpłynąć na wzrost poparcia.

Sondaż został przeprowadzony na grupie 1073 osób, reprezentatywnej dla ogółu Polaków. Błąd oszacowania wynosi 3 procent, a poziom ufności 0,95.

Więcej o:
Komentarze (134)
Sondaż Homo Homini: PO traci poparcie, PiS - zyskuje
Zaloguj się
 • bariwo73

  Oceniono 10 razy 10

  Henryku Sikora... gdzie 3 miliony mieszkań ???

 • kassabian

  Oceniono 18 razy 10

  Jarosław na co? na premiera?
  chyba w Gabonie, będzie doglądał uprawy orzeszków ziemnych

 • squadack

  Oceniono 9 razy 9

  Jaro przestał się pokazywać i od razu wzrost poparcia. Strach pomyśleć, jak wzrośnie, gdy zamilknie Płaszczak...

 • bariwo73

  Oceniono 9 razy 9

  Henryku Sikora, kto to powiedział: jak mój brat zostanie prezydentem, ja nie będę na pewno premierem?

 • arq

  Oceniono 11 razy 9

  Tak, tak! Wrocmy do afer z czasow, kiedy Lepper byl wicepremierem! To byla jazda, kiedy premier krecil kwity na wicepremiera:-D Jarus, wroc!!! Ciebie nikt nie rozliczal z obietnic, bo robiles inne smieszne rzeczy:) Jaaaruuus... Jaaaruus!!!

 • wysokomazowicczanin

  Oceniono 17 razy 9

  Nieudacznicy Kaczyńscy nic dla Polski i polaków nie zrobili nic dobrego i nigdy nie oddam swego głosu na PIS z Kaczyńskim i jego przydupnikami na czele

 • 2lkad1

  Oceniono 13 razy 9

  Pomyślałem, że może to i prawda, może się ten sondaż kupy trzyma. Dopóki nie przeczytałem komicznego zdanka, które podważa wszelką wiarygodność obywatela Dumy:
  "Zdaniem Dumy, wyborcom PiS podoba się, że w tej partii pojawia się nurt reformatorski".
  N U R T R E F O R M A T O R S K I W P i S.
  A to dobre. Coś jakby oksymoron roku.

 • slask383

  Oceniono 15 razy 9

  co by sie nie stalo to NIGDY nie zaglosuje na chama Kaczynskiego!!!!!!! NIGDY!!!!!!!!!!!!

 • vonsmroden

  Oceniono 8 razy 8

  "PO IDZIE NA DNO POLITYCZNE WKONCU PARODIA SIE SKONCZY ",
  Racja! A w ładzę przejmie PiS i skończy sie parodia, a zacznie się gehenna!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX