Prezes Polskiego Radia przyznaje: w "Trójce" brakowało bezstronności

26.08.2010 23:26
Jarosław Hasiński

Jarosław Hasiński (Fot. Bartłomiej Barczyk / AG)

Prezes Polskiego Radia Jarosław Hasiński, w piśmie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji podzielił zastrzeżenia do niektórych audycji nadawanych w radiowej Trójce, ale nie podjął żadnej decyzji w tej sprawie, bo czeka na opinię radiowej komisji etyki.
Jak poinformował członek KRRiT Krzysztof Luft, Rada po zapoznaniu się z pismem Hasińskiego i przeanalizowaniu nagrań z Trójki, także nie podjęła żadnej decyzji. "Czekamy na ostateczne stanowisko prezesa Radia" - dodał Luft.

Zaznaczył, że "analiza nagrań programów, co do których były zastrzeżenia, pokazała, że rzeczywiście brakowało tam bezstronności" - zaznaczył Luft.

Już na swoim pierwszym posiedzeniu Krajowa Rada wyraziła zaniepokojenie informacjami o naruszaniu bezstronności i standardów dziennikarskich w programach publicystycznych, a także decyzjami personalnymi w radiowej Trójce.

Dziennikarze tej stacji już kilka tygodni temu wysłali do KRRiT skargę, w której pisali o "permanentnym naruszaniu standardów pracy dziennikarskiej, które odbywa się na antenie programu". W skardze wskazywali, że "od lutego br. trwa wprowadzanie na antenę Trójki publicystów zaangażowanych po jednej stronie konfliktu, jaki dzieli obecnie Polskę". Skarżący podkreślają, że do prowadzonych przez nich dyskusji "na ogół nie zapraszają oni gości reprezentujących rozmaite stanowiska i czynią z tych audycji jednoznaczne w wymowie występy propagandowe".

Według Presserwisu, dziennikarze wskazują m.in. na program "Trójka po trzeciej" prowadzony przez redaktora naczelnego "Gazety Polskiej" Tomasza Sakiewicza. 3 sierpnia program był poświęcony niedoszłym przenosinom krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego do kościoła św. Anny, a zaproszono do niego ks. Stanisława Małkowskiego, historyka IPN Grzegorza Majchrzaka i Jana Pospieszalskiego - "wszystkich sprzyjających bezkrytycznie "obrońcom krzyża" - cytuje pismo Presserwis.

Zaniepokojenie KRRiT związane z decyzjami personalnymi w Trójce wzbudziło m.in. przeniesienie wieloletniej sekretarz redakcji Trójki Anny Burzyńskiej do działu projektów specjalnych Redakcji Publicystyki. Ostatecznie Burzyńska dostała propozycję objęcia funkcji zastępcy dyrektora Trójki. Również publicysta dziennika "Polska The Times" Andrzej Godlewski usłyszał niedawno, że będzie odsunięty od prowadzenia swojego programu.

Zobacz także
Komentarze (66)
Prezes Polskiego Radia przyznaje: w "Trójce" brakowało bezstronności
Zaloguj się
 • srull

  Oceniono 17 razy 17

  Nie da rady tego słuchać. O ósmej i piętnastej zmieniam na inną stację. Czegoś takiego nie widziałem tam nawet w latach osiemdziesiątych. Serio. Aha, w czwartki nadaje Wolski - "powtórka z rozrywki" w tym samym stylu. Nie wiadomo, czy śmiać się, czy płakać.

 • zendafun

  Oceniono 15 razy 15

  Karnowski, uff, oby szybko zniknął. Co za jełop.

 • nikka00

  Oceniono 12 razy 12

  Sluchałam Trójki od dzieciaka, pamiętam od ok 10 r.ż.. Wtedy niewiele rozumialam, ale komuna upadła kiedy mialam 14 lat. W moim domu nikt nie należał do Partii i Katyń nie był tabu. Nie przypominam sobie, żebym wtedy wyłaczała to radio tylko i wyłącznie z obrzydzenia. Od dłuższego czasu robię to codziennie o godz. 8.15 kiedy nadaje pan karnowski, oraz o 15 - kiedy nadaje pan od pis na j. - nawet nie chce mi sie pamiętać nazwiska. Mam tylko nadzieję, że kogoś w polskim radiu to obchodzi. dodam tylko że w życiu nie sądziłam, że jakikolwiek dziennikarz Trójki jest w stanie sprowokować u mnie naprawdę pierwotne instynkty...

 • antropoid

  Oceniono 13 razy 11

  "Prezes Polskiego Radia Jarosław Hasiński, w piśmie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji podzielił zastrzeżenia do niektórych audycji nadawanych w radiowej Trójce"

  "Zastrzeżenia do niektórych audycji"... Dobre sobie, w tym przypadku nie ma sensu nazywać wielkiego g..na małą nieczystością. Endecka hołota z pis zmieniła stację - od dziesięcioleci jedną z najlepszych w kraju - w zwykłą partyjna szczekaczkę. Publicystyki w "Trójce" nie sposób słuchać - jest tak prymitywnie tendencyjna, że rzygać się chce. Np. z łajzy (Macierewicz) wynoszącej cichaczem tajne dokumenty robi się na siłę bohatera, sugerując bezczelnie, że krytykujący ten występek politycy (m.in. B. Komorowski) "być może mają coś na sumieniu", gdy tymczasem wniosek równie dobrze można by wysnuć wręcz odwrotny - skoro ktoś takie dokumenty podkrada i przetrzymuje u siebie, to znaczy, że sam nie jest czysty. Ręce opadają... Im szybciej pogonią tę pisowską hałastrę z publicznych mediów - tym lepiej.

 • bbarab

  Oceniono 10 razy 10

  Za rękę podniesioną nad "Trójką"... kula (inwalidzka) w zadek. Wracaj "Trójko", inteligencja też do ciebie wróci!

 • 73pete

  Oceniono 14 razy 10

  Wojciech Reszczyński! Kiedyś myślałem, że to porządny człowiek, a to faszystowska świnia!

 • funkenschlag

  Oceniono 10 razy 10

  Trójka skończyła się dobrych kilka lat temu. Do słuchania była jeszcze za starego logo, ale teraz to papka porównywalna z miksem Kiss FM+Radio Maryja+Złote Przeboje (czy coś koło tego).

 • lala1949

  Oceniono 12 razy 10

  niektóre audycje ''po trzeciej'' były nie do przyjęcia potwornie stronnicze czas wymienić tych redaktorów p.Karnowskiego również życzę powodzenia OBY JAK NAJSZYBCIEJ!

 • bandierarossa

  Oceniono 14 razy 8

  A pogonic psiaków w pisdu. To macie zrobic ciotki

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje