Prezes Polskiego Radia przyznaje: w "Trójce" brakowało bezstronności

26.08.2010 23:26
Jarosław Hasiński

Jarosław Hasiński (Fot. Bartłomiej Barczyk / AG)

Prezes Polskiego Radia Jarosław Hasiński, w piśmie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji podzielił zastrzeżenia do niektórych audycji nadawanych w radiowej Trójce, ale nie podjął żadnej decyzji w tej sprawie, bo czeka na opinię radiowej komisji etyki.
Jak poinformował członek KRRiT Krzysztof Luft, Rada po zapoznaniu się z pismem Hasińskiego i przeanalizowaniu nagrań z Trójki, także nie podjęła żadnej decyzji. "Czekamy na ostateczne stanowisko prezesa Radia" - dodał Luft.

Zaznaczył, że "analiza nagrań programów, co do których były zastrzeżenia, pokazała, że rzeczywiście brakowało tam bezstronności" - zaznaczył Luft.

Już na swoim pierwszym posiedzeniu Krajowa Rada wyraziła zaniepokojenie informacjami o naruszaniu bezstronności i standardów dziennikarskich w programach publicystycznych, a także decyzjami personalnymi w radiowej Trójce.

Dziennikarze tej stacji już kilka tygodni temu wysłali do KRRiT skargę, w której pisali o "permanentnym naruszaniu standardów pracy dziennikarskiej, które odbywa się na antenie programu". W skardze wskazywali, że "od lutego br. trwa wprowadzanie na antenę Trójki publicystów zaangażowanych po jednej stronie konfliktu, jaki dzieli obecnie Polskę". Skarżący podkreślają, że do prowadzonych przez nich dyskusji "na ogół nie zapraszają oni gości reprezentujących rozmaite stanowiska i czynią z tych audycji jednoznaczne w wymowie występy propagandowe".

Według Presserwisu, dziennikarze wskazują m.in. na program "Trójka po trzeciej" prowadzony przez redaktora naczelnego "Gazety Polskiej" Tomasza Sakiewicza. 3 sierpnia program był poświęcony niedoszłym przenosinom krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego do kościoła św. Anny, a zaproszono do niego ks. Stanisława Małkowskiego, historyka IPN Grzegorza Majchrzaka i Jana Pospieszalskiego - "wszystkich sprzyjających bezkrytycznie "obrońcom krzyża" - cytuje pismo Presserwis.

Zaniepokojenie KRRiT związane z decyzjami personalnymi w Trójce wzbudziło m.in. przeniesienie wieloletniej sekretarz redakcji Trójki Anny Burzyńskiej do działu projektów specjalnych Redakcji Publicystyki. Ostatecznie Burzyńska dostała propozycję objęcia funkcji zastępcy dyrektora Trójki. Również publicysta dziennika "Polska The Times" Andrzej Godlewski usłyszał niedawno, że będzie odsunięty od prowadzenia swojego programu.

Zobacz także
Komentarze (66)
Zaloguj się
 • politol59

  0

  Wydawało się, że facet ma "kręgosłup"

 • robeck73

  0

  Szkoda że Pan Prezes zauważył to dopiero teraz.A może chodzi o to,że teraz jest czujny bo grozi mu,i innym pisowskim pociotkom wylot ze stołków.

 • antropoid

  0

  "Prezes Polskiego Radia przyznaje: w "Trójce" brakowało bezstronności"

  Po samej gębie widać, że to przychlast jakich mało...

 • zbych1rych

  0

  a Michał Karnowski , takiego lizusa yarkota-pinokia nie słyszałem i nie widziałem. Kiedy jego adwersarz mówi co innego niż chce usłyszeć Karnowski, wówczas przerywa mu i wchodzi na inna sciezkię nie związaną z tokiem rozmowy. To co wioecej niż pajać , to człowiek oblizany i wazelinarz. On yarkotowi co dziennie liże to co nie widac i gdzie słońce nie dochodzi. To jednostronny i brzydki dziennikarzyna nie majacy nic wspólnego z profesją jaką wykonuje.

 • gostek.pl

  0

  Pluralizm jest, albo nie. Stanu pośredniego nie ma. Jeśli np. Mann gości 'dyskutantów' z tej samej opcji światopoglądowej, to robi się kalka 'rozmowy' Małkowskiego z Pospieszalskim, tylko a' rebours. No tak być nie powinno. Myślę, że '3' po traumie najazdu kaczych spin coś tam, wróci na tory normalności i porządnego dziennikarstwa!

 • gostek.pl

  Oceniono 1 raz 1

  Marcin Wolski. Hm, niezły przykład konformizmu. Zawsze na wierzchu, taki rosołowy dupek, niemalże kolonoskopowy. Za komuny klepał wierszyki czerwonym, a po przełomie ciągle szuka azymutu. Tak, czy siak, zawsze tam gdzie nadzieja na ciepełko partyjno - rządowego koryta. Z kaczorami najlepiej nie wypaliło, bo rządy krótkie, choć pisia KRRiTV rozdaje kontrakty. Smutny, beznadziejny przypadek analnego podejścia do spraw poważnych.

 • piotrsawr

  0

  To ja skladam zawiadomienie o braku bezstronności w programie III. Właśnie Mann spotka sie z dwoma dziennikarzami: z GW i Krytyki Politycznej. Pluralizm że hej. Ta audycja po 15 to był jedyny powiew normalności. Za miesiac bedziecie mieli spory Paradowskiej z Żakowskim. TO bedzie cos w stylu różnic pomiędzy Trockim i Leninem. Oczywiście były różnice, ale w ramach jednego totalitarnego systemu.

 • gostek.pl

  0

  To co dzieje się od pewnego czasu "Po 15." w "3" woła o pomstę do nieba. Zainstalowanie jaczejki kaczystowskiej w mojej stacji, uznaję za kosmiczny afront jej szefa i próbę zohydzenia najlepszego programu radiowego wśród jej słuchaczy. Kaczystowscy politsatrudniki, zwłaszcza Sakowicz, Wolski, czy Ziemkiewicz, że nie wspomnę o gosciach typu Małkowskiego, sącza z lubością jad w uszy zwykle więcej niż inteligentnych słuchaczy. Ich narracja właściwa jest miłośnikom 'RcoM' i tam jest ich miejsce. Wykurzyć tą zarazę z '3', przeprowadzić szybką deratyzację!

 • gnom_opluwacz

  Oceniono 2 razy 0

  pa3dlo_z_warszawy, nie krępuj się. Przywykłem już do wysokiej kultury dyskusji prezentowanej przez fanów PO. Zwykle to świadczy o braku argumentów.

  Natomiast, jeszcze raz: nie chodzi mi w tym momencie o ocenę czy to jest "dobre" czy "złe", a o proste pytanie - jest-li GW i TVN bezstronna, czy nie? To naprawdę proste pytanie, tak wykształcony człowiek jak ty na pewno sobie poradzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje