Dalajlama odwiedzi Wrocław. Wybrał go z 85 innych miast

24.08.2010 17:00
Dalajlama w Hali Stulecia

Dalajlama w Hali Stulecia (Fot. Paweł Kozioł / AG)

Wykład o solidarności, wizyta w synagodze i spotkanie z młodzieżą, to najważniejsze punkty wrześniowej wizyty we Wrocławiu duchowego przywódcy Tybetu Dalajlamy XIV. Będzie to jedyne miasto w Polsce, które odwiedzi podczas jesiennego pobytu w Europie.
Jak powiedział na konferencji prasowej prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, Dalajlama XIV odwiedzi Wrocław w dniach 22-23 września, stolicę Dolnego Śląska wybrał z 85 innych propozycji. Zaproszenie do duchowego przywódcy Tybetu zostało wystosowane z okazji obchodów 30-lecia powstania "Solidarności".

Wizytę dalajlama rozpocznie wykładem, który wygłosi w Hali Stulecia. - Tematem odczytu będzie solidarność na świecie, ale znajdzie się w nim także akcent polskiej Solidarności i tego, jakie było jej znaczenie - mówił Dutkiewicz.

W spotkaniu będzie mogło wziąć udział 6 tys. osób. Wszystkie wejściówki zostały już zarezerwowane, pełna jest także licząca 500 miejsc lista rezerwowa. - Jeśli osoby, które się zapisały nie odbiorą wejściówek, to nie jest wykluczone, że będzie jeszcze szansa na wejście na wykład. Być może przed halą postawimy także telebim - dodał prezydent.

Będzie można pytać o wszystko

Po wykładzie Dalajlama XIV odwiedzi wystawę "Solidarny Wrocław" oraz Synagogę pod Białym Bocianem we wrocławskiej dzielnicy Czterech Świątyń.

Na 23 września zaplanowana została konferencja prasowa, spotkanie z młodzieżą w Kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego oraz modlitwa wielowyznaniowa. - Jesteśmy w kontakcie z wrocławskimi liceami, bo liczba miejsc w kościele będzie ograniczona. Jego świętobliwość chce, żeby była to spontaniczna dyskusja i będzie można pytać o wszystko - zapowiedział prezydent.

Będzie to druga wizyta Dalajlamy w stolicy Dolnego Śląska. W 2008 r. duchowny spotkał się we Wrocławiu z młodzieżą i wygłosił wykład na temat tolerancji. Odebrał wówczas tytuł honorowego obywatela Wrocławia "Civitate Wratislaviensi Donatus 2008".

Rozpoznano w nim "tulku"

Dalajlama XIV Tenzin Giaco (istnieje także pisownia Tenzin Gyatso) jest głową państwa i duchowym przywódcą Tybetańczyków. Urodził się w 1935 r. w chłopskiej rodzinie w chińskiej prowincji Qinghai. Dwa lata później rozpoznano w nim "tulku" - kolejne wcielenie trzynastu poprzednich dalajlamów.

Osadzono go na tronie, gdy miał pięć lat. Pobierał nauki monastyczne w tybetańskich uniwersytetach buddyjskich. Władzę polityczną objął jako piętnastolatek w listopadzie 1950 r., w miesiąc po wkroczeniu armii chińskiej i zajęciu przez nią wschodniej części Tybetu. W rok później pod presją armii chińskiej ratyfikował 17-punktowe porozumienie z Chinami.

W 1959 r., po krwawym stłumieniu antychińskiego powstania Tybetańczyków i przejęciu kontroli nad Tybetem przez Chiny, Dalajlama XIV wraz z 80 tysiącami tybetańskich uchodźców wyemigrował do Indii. Od 1960 r. jego siedzibą jest północnoindyjskie miasto Dharamśala w stanie Himaćal Pradeś.

W 1989 r. został laureatem pokojowej Nagrody Nobla. Dalajlama XIV był w Polsce trzy razy - w 1993 r., 2000 r. oraz 2008 r.

Zobacz także
 • 2008r. Spotkanie pod Synagogą pod Białym Bocianem. Po prawej Józef Kożuch Dalajlama znowu w Polsce. Wrocław czeka na jego przylot
 • Dalajlama z Anną i Rafałem Dutkiewiczami Tak do tysięcy wrocławian mówił Dalajlama XIV
Komentarze (22)
Dalajlama odwiedzi Wrocław. Wybrał go z 85 innych miast
Zaloguj się
 • maadzik3

  Oceniono 11 razy 3

  Bardzo sie ciesze. Niewiele osob we wspolczesnym swiecie cieszy sie takim szacunkiem i na niego zasluguje. To kolejna wizyta Dalaj Lamy w Polsce i oby nie ostatnia

 • itwasme

  Oceniono 7 razy 3

  @flying-rafal nie ośmieszaj się proszę bo nie masz pojęcia o czym piszesz. zobaczyłbyś szacunek z jakim buddyści z całego świata odnoszą się do Dalajlamy w czasie jego nauczania to może byś wtedy zmienił zdanie

 • 2560a

  Oceniono 1 raz 1

  Wykład o solidarności, wizyta w synagodze i spotkanie z młodzieżą, to najważniejsze punkty wrześniowej wizyty we Wrocławiu duchowego przywódcy Tybetu Dalajlamy XIV.
  -----po ile bilety . a jak darmo to jakim prawem podatnik ma placic za takie wystepy?
  z mojego rozeznania to duchowy przywodca zajmuje sie glownie turystyka . a owieczkami kto sie zajmuje?

 • 69baron69

  Oceniono 5 razy 1

  kolejny klecha tylko sukienka ma inny kolor ! WON z Polski laickiej !

 • volflarsen

  Oceniono 3 razy 1

  Słuchaliście kiedyś jego świątobliwości?
  Facet ma zaskakująco niewiele do powiedzenia nawet o jego ukochanym Tybecie.

 • zeixer

  Oceniono 5 razy 1

  Dla mnie jest obcy kulturowo i mało mnie obchodzi czy przyjedzie czy nie.

 • cyrix22

  Oceniono 7 razy 1

  Tybet jest tak zacofany mentalnie, ze zacofane chiny to dla niego powiew cywilizacji.

 • odowk

  Oceniono 5 razy 1

  Fajnie. Dobrze by było, gdyby został do 25 września, wtedy we Wrocku będzie szedł Marsz Równości. Mogłby się Dalajlama też przemaszerować...

 • itwasme

  Oceniono 3 razy 1

  bardzo przydatna informacja, szczególnie ta o zarezerwowanych już wejściówkach. mogliście jeszcze szybciej o tym napisać

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje