Pożar na terenie byłego obozu na Majdanku. Straty na milion złotych

zsz, PAP
10.08.2010 07:18
A A A Drukuj
Majdanek

Majdanek (Fot. Jakub Orzechowski / AGENCJA GAZE)

W nocy spłonął drewniany barak na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. W baraku przechowywane były buty byłych więźniów obozu. Wstępnie straty oszacowano na milion zł.
O pożarze na terenie byłego obozu koncentracyjnego pierwsze poinformowało Radio RMF FM.

Jak powiedział rzecznik prasowy komendy wojewódzkiej straży pożarnej w Lublinie Wojciech Miciuła, pożar wybuch przed północą. Strażaków zawiadomiła ochrona Muzeum na Majdanku. - Spaliło się około dwie trzecie drewnianego baraku. Według kierownictwa muzeum, spaleniu uległo ponad siedem tysięcy par butów byłych więźniów, które były tam zgromadzone - powiedział Miciuła.

Akcja gaśnicza trwała ponad sześć godzin, brało w niej udział kilkanaście jednostek straży pożarnej. - Przypuszczalną przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej, ale to wyjaśniać będzie policja - zaznaczył Miciuła.

Jak podaje Radio RMF FM FM, z drewnianego baraku pozostała tylko jedna ściana, która prawdopodobnie zostanie rozebrana.

Komentarze (13)
Zaloguj się
 • mateusztt

  Oceniono 2 razy 2

  , nie był to czasem kolejny wybryk tego Betlejewskiego ?

 • agentwrogiegoukladu

  Oceniono 2 razy 2

  milion zł? za barak i, z całym szacunkiem dla ofiar obozu - stertę butów? a tak swoją drogą - po latach na Majdanku nie ma już prawie nic do oglądania... okroili to do kilku baraków i w zasadzie sam pomnik, zdjęcia i wielkie trawisate pole zostały.

 • 2560a

  Oceniono 1 raz 1

  jak wyceniono wartosc butow i baraku? jako obuwie uzywane czy nowe?
  ----
  do hodowca.hipopotama
  "Wydaje mi się, że straty są dużo większe. Każde muzeum Holocaustu czy to w USA, czy w Australii pożąda takiego eksponatu jak buty ofiary. Na różnych giełdach takie artefakty są bardzo, bardzo drogie."
  A w jakiej cenie sa buty , przeprasza, artyfakky ze Smolenska? Za pare butow prezydenta to pewnie mozna zyc wygodnie do konca zycia. A za garnitur Gosiewskiego to dobre zycie z wdowa albo bez.

 • plyn_lugola

  Oceniono 1 raz 1

  @ mmichal

  Całkowicie się z Tobą zgadzam. Zupełny brak profesjonalizmu... Jeszcze trochę, a z całego tego obozu zostaną tylko dymiące zgliszcza. Po kradzieży tablicy (!) znad wejścia do innego obozu była straszna awantura, a tu straty są o wiele większe. Ktoś powinien zapłacić za to głową, bo żadna kara finansowa i tak nie odwróci tego, co się już stało. Mam nadzieję, że chociaż wnioski wyciągną z tej sytuacji.

  Ech, a to Polska właśnie.

 • microb66

  Oceniono 1 raz 1

  Wyszło po 142 zł za parę butów.

 • szczurek59

  Oceniono 1 raz 1

  Byłem tam raz w szkole podstawowej.Nie pojadę więcej.To powinno spłonąć wszystko.Ludzie nie powinni się tym epatować. Nałowska miała racje
  "LUDZIE LUDZIOM ZGOTOWALI TEN LOS".
  To samo dzieje się pod pałacem Namiestnikowskim.................tyko bez baraków.

 • 2560a

  Oceniono 2 razy 0

  biegly podal ze przyczyna byl SAMOZAPLON!
  straznicy pedzili tam bimber?

 • hodowca.hipopotama

  Oceniono 2 razy 0

  Teraz jest moda na multimedia. Na oryginały nie ma pieniędzy. Byłam trzy lata temu na Majdanku, te budy były zwalone na kupę, a przewodniczka mówiła, że nie ma pieniędzy na konserwację i leżą tak i niszczeją. Pożar tylko przyspieszył ich agonię. Nie o głowy tu chodzi, ale o kasę.

 • hodowca.hipopotama

  0

  Wydaje mi się, że straty są dużo większe. Każde muzeum Holocaustu czy to w USA, czy w Australii pożąda takiego eksponatu jak buty ofiary. Na różnych giełdach takie artefakty są bardzo, bardzo drogie.
  A polskie państwo jak zwykle umyje ręce. Auschwitz musiał wyżebrać pieniądze z Ameryki ( to upokarzające dla RP), Majdanek takiej siły przebicia nie ma. No i pewnie mają instalacje pożarową tak żałosną, jak jego budżet. Ps. Ciekawy jestem, ile mają na inwestycje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX