TNS OBOP: Tyle samo zwolenników, co przeciwników rządu

mar, PAP
30.07.2010 , aktualizacja: 30.07.2010 16:43
A A A Drukuj
Według lipcowego sondażu TNS OBOP, w Polsce jest tyle samo zwolenników (44 proc)., co przeciwników (45 proc.) rządu. Co dziesiąty badany (11 proc.) nie ma na ten temat swojego zdania.
W lipcu notowania gabinetu premiera wyraźnie się poprawiły - wynika z sondażu. O 8 pkt proc. wzrósł odsetek osób oceniających rząd pozytywnie, a jednocześnie zmalał (o 9 pkt proc.) udział badanych wypowiadających się o nim negatywnie. Są to jednocześnie najlepsze wyniki rządu, jakie udało mu się uzyskać na przestrzeni ostatnich dwóch lat.

Autorzy sondażu zwracają uwagę, że ocena rządu jest tym lepsza, im bardziej Polacy interesują się polityką. Wśród badanych niezainteresowanych tą tematyką działalność rządu dobrze ocenia co czwarta osoba (24 proc.), natomiast wśród ankietowanych bardzo interesujących się tą dziedziną odsetek ten jest dużo większy i wynosi 56 proc. Częściej niż inni, zwolennikami gabinetu premiera są respondenci popierający PO (77 proc.), SLD (54 proc.) oraz badani o poglądach centrowych - centrolewicowych (77 proc.) i centroprawicowych (63 proc.).

Negatywne oceny rządowi wystawiają, częściej niż pozostali, zwolennicy PiS (74 proc.), a także ankietowani o poglądach prawicowych (52 proc.).

Sam Tusk ma lepsze notowania niż jego rząd

Donald Tusk ma więcej zwolenników niż kierowany przez niego rząd. Ponad połowa badanych (54 proc.) dobrze ocenia jego działalność, jako premiera, dwóch na pięciu (38 proc.) jest przeciwnego zdania. 8 proc. ankietowanych nie wyraziło na ten temat jednoznacznej opinii.

W porównaniu z poprzednim miesiącem premier poprawił swoje notowania. O 7 pkt. proc. wzrósł udział jego zwolenników, jednocześnie (o 5 pkt. proc.) zmalał odsetek przeciwników. Opinie o Donaldzie Tusku nie były tak dobre od ponad półtora roku.

Częściej niż inni pozytywne opinie o szefie Rady Ministrów ma elektorat PO (88 proc.) oraz ankietowani o poglądach centrowych (centrolewicowych - 82 proc. i centroprawicowych - 70 proc.). Negatywnie o działalności Donalda Tuska jako premiera, częściej niż pozostali, wypowiadają się sympatycy PiS (78 proc.) oraz osoby, które określają swoje poglądy, jako prawicowe (49 proc.).

55 proc. pozytywnie o Komorowskim

Gdy w czerwcu br. TNS OBOP poprosił o opinię na temat wykonywania obowiązków prezydenta przez Bronisława Komorowskiego, wówczas połowa Polaków (52 proc.) wypowiedziała się na ten temat pozytywnie, a co trzeci respondent (33 proc.) - negatywnie. W lipcu, już po wyborach, ale jeszcze przed zaprzysiężeniem nowego prezydenta, badanych zapytano o to, czy ich zdaniem Bronisław Komorowski będzie wykonywać swoje zadania dobrze, czy też źle.

Wyniki ankiety pokazują, że ponad połowa Polaków (55 proc.) uważa, że Bronisław Komorowski będzie dobrze wypełniać obowiązki prezydenta, a przeciwnego zdania jest co czwarty ankietowany (27 proc.). Jeden na pięciu badanych (18 proc.) nie ma opinii na ten temat.

O tym, że Bronisław Komorowski będzie jako prezydent dobrze wypełniać swoje zadania, przekonani są - zdecydowanie częściej niż inni - sympatycy PO (91 proc.), SLD (78 proc.) oraz osoby o centrolewicowych poglądach politycznych (86 proc.). Pozytywne opinie na ten temat są także tym bardziej częste im w większym stopniu badani interesują się polityką (od 44 proc. wśród respondentów, których w ogóle nie interesują te zagadnienia do 65 proc. wśród ankietowanych bardzo zainteresowanych tą tematyką).

Z dezaprobatą o przyszłej prezydenturze Bronisława Komorowskiego wypowiadają się najczęściej zwolennicy PiS (64 proc.), jak również badani o poglądach prawicowych (40 proc.).

OBOB zwraca uwagę, że w porównaniu z poprzednim miesiącem, poprawiły się opinie Polaków zarówno na temat premiera, jak i jego gabinetu. "Analizując wyniki sondażu począwszy od początku ubiegłego roku widać, że oceny te są zdecydowanie bardziej pozytywne. Jedynie dane z kwietnia są na podobnym poziomie, ale należy mieć na uwadze, że był to wyjątkowy sondaż, realizowano go, bowiem tuż po katastrofie samolotu pod Smoleńskiem" - piszą autorzy sondażu.

Sondaż TNS OBOP zrealizowano w dniach 8-11 lipca 2010 r. na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1003 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

Zobacz więcej na temat:

Podziel się

Skomentuj:

Musisz się zalogować, by dodać komentarz. Jeśli nie posiadasz konta zarejestruj się.

Komentarze (53)

  • bestsamsam

    0

    Jak to?! Jestem oburzona! To znaczy, że rządu, premiera i elekta nie popiera jeszcze 120% badanych? TO NAPRAWDĘ SKANDAL!!! Trzeba coś z tym zrobić! Tak tego zostawić nie wolno! Do roboty, chłopcy i dziewczynki z TVN i GW! Nie próżnować!

  • vidi12

    Oceniono 1 raz 1

    Platforma antyObywatelska obiecywała obniżanie podatków... ale dla "dobra" społeczenstwa bedzie je podnosić !!! Wykorzystuje na to najlepszy moment - kiedy główna siła opozycyjna w sejmie (PiS) jest zajęta sprawą krzyża pod Pałacem Namiestnikowskim i katastrofą smoleńską ( o ktorej już wiemy - z ust Macierewicza, że była zbrodnią ??!!) I w tej sytuacji jedna "mniejsza połowa" społeczeństwa popiera PO, druga "mniejsza połowa "popiera PiS... reszta popiera SLD albo... nikogo ! zwolennicy teori Darwina twierdzą, że ludzie pochodzą od małp... są jednak tacy, którzy twierdzą, że Polacy pochodzą od owiec i wyewoluawali na BARANÓW ???!!!

  • michu-najlepszy

    0

    Jeżeli platforma byłaby władna samoistnie rządzić to byście się dowiedzieli gdzie raki zimują,
    Każdy deficyt próbowano by pokrywać z kieszeni podatnika, / co bardziej pogłębiałoby gospodarkę/ a nie z zysków wynikających z rozwoju gospodarczego, / bo go niema / na polityce nie trzeba się aż tak bardzo znać, wystarczy mieć umysł analityczny i pojęcie o gospodarowaniu i posłuchać tych ludzi, o czym oni mówią i jak działają i myślą.
    Oni chyba nawet nie rozumieją, dlaczego rzeki wylewają, bo stale gadają o wałach a czy któryś z Nich mówił o pogłębiarkach i czy wiedzą, że rzeki się zamulają i należy je pogłębiać, ile jest na Wiśle pogłębiarek aktywnych sami zaobserwujcie, żeglugę rzeczną zaniechali, kolei zaniechali przenieśli cały transport na drogi i je rozjechali składami 100 tonowymi na drogach o wytrzymałości do 15 ton przecież to są idioci tak jak określił Żorż Ponimirski brat Niny w karierze „ Nikodema Dyzmy” i ja uważam, że mówił o naszych czasach.
    Wszystkie działania są doraźne, o wyborach i sondażach w mediach mówi się więcej niż o gospodarce, / przyczyna prosta niema, o czym mówić, bo sami nie wiedzą/ niema daleko wzrocznych strategii, jeżeli sejmowi nie przedstawia się prawdziwej sytuacji gospodarczej, sejm nie może reagować poprawnie.
    Polityka prowadzona w tym stylu prowadzi do jednego „zaboru”, tylko idiota tego nie rozumie lub fachowiec kupiony po to żeby swoim autorytetem rozwiać obawy i wyśmiać się z dyletantów, o czym oni mówią to nie te czasy zabory, w jakim wieku Pan żyje „ arlekinie to są najlepsze czasy na takie interesy”, kiedy nie masz kasy a chcesz żyć na poziomie pod zastaw.
    Jeżeli brat z bratem się pokłóci to często się rozchodzą a Unia nie może, może, może, ale długi trzeba spłacać tym bankom, od których się wzięło a nie Unijnych, bo za tym się kryją konkretne banki narodowe.

    Buźki filozofy.

  • anzelmus734

    0

    Cały GROM POdał się do dymisji może miro ,zbycho i grzecho by sie tam nadali..ha ha ha..no wreszcie się coś rozkręca....

  • anzelmus734

    Oceniono 1 raz -1

    Zielona wyspa bieleje we mgle...ha ha ha ..To dopiero POczątek..Niech zaczną najpierw od siebie ,od tych emerytur co sobie przyznali,banda...

  • homek_live

    Oceniono 1 raz 1

    synecek wczoraj
    PIS-da !

    Co ci PIZ da?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX