Katalonia mówi "adios" corridzie. "Historyczna decyzja"

28.07.2010 11:55
Corrida

Corrida (Fot. AP/Daniel Ochoa de Olza)

Kataloński Parlament przegłosował inicjatywę obywatelską w sprawie zakazu corridy w tym regionie. Tym samym Katalonia stała się pierwszym miejscem w śródlądowej Hiszpanii, w którym nie będą mogły odbywać się tradycyjne walki torreadorów z bykami. Na korytarzach Parlamentu świętują zwolennicy zakazu.
Parlament Kataloński zdecydował, że corrida w Barcelonie ma zostać zakazana. 68 radnych głosowało za wprowadzeniem ustawy, a 55 było przeciw. Proces legislacyjny został rozpoczęty inicjatywą obywatelską podpisaną przez 180 000 Katalończyków.

- Niektóre tradycje nie mogą trwać, kiedy zmienia się społeczeństwo. Katalonia nie chce zabraniać wszystkiego, ale uważamy, że najbardziej zdegradowane zwyczaje powinny zostać zakazane - powiedział dziennikarzom Jose Rull, jeden z radnych.

Łzy i okrzyki w Parlamencie

Na korytarzach Parlamentu zgromadzili się przedstawiciele obrońców krwawej fiesty i organizacji walczących o prawa zwierząt. Decyzja radnych wzbudziła łzy i okrzyki w obu grupach. Zwolennicy zakazu powiedzieli, że na tą "historyczne głosowanie" czekali wiele lat.

Katalonia jest drugim regionem autonomicznym w Hiszpanii, który wprowadził zakaz corridy. Pierwsze zrobiły to Wyspy Kanaryjskie w 1991 roku. W innych miastach hiszpańskich walki pikadorów z bestiami nadal się odbywają i cieszą się bardzo dużą popularnością.

Nowe prawo wejdzie w życie w 2010 roku.

Zobacz także
 • "Tortura to nie kultura". Francuzi przeciwko corridzie na południu kraju
 • Katalonia może dziś całkowicie zakazać corridy
Komentarze (44)
Katalonia mówi "adios" corridzie. "Historyczna decyzja"
Zaloguj się
 • albonius

  Oceniono 16 razy 6

  Tradycja tradycją, ale mamy XXI wiek, chyba można już zacząć trochę bardziej szanować zwierzęta?

  pieknawarszawa.wordpress.com

 • yez.hodowca

  Oceniono 5 razy 5

  Katalonia raczej mówi "adeu" :-)
  Nie czepiałbym się, ale artykuł dotyka dość drażliwego problemu narodowej tożsamości Katalończyków. Dla nich corrida to nie tylko niehumanitarne zabijanie zwierząt, ale również symbol nielubianej przez niektórych "hiszpanii".
  W tym kontekście, wkładanie Katalończykom w usta hiszpańskiego "adios" to co najmniej brak wyczucia.

 • dickensa

  Oceniono 15 razy 5

  Zdecydowanie jestem za!

 • abdu_al

  Oceniono 21 razy 5

  Bardzo dobrze, to chora barbarzyńska rozrywka.

 • keimak

  Oceniono 7 razy 3

  Hola, a który ze komentujących był na korridzie? Który nie jada wołowiny?

 • oleandra20

  Oceniono 4 razy 2

  Katalonia to raczej mowi "Adéu" a nie "Adiós"

 • grogreg

  Oceniono 4 razy 2

  "Brawo Katalonia, walki bykow to okrucienstwo i dziw, ze UE jeszcze nie zakazala odgornie tej bezsensownej "rozrywki". "

  Ale byłby wrzask na dyktat Brukseli.
  Co samych Katalończyków to się zgadzam. Znałem jednego.....nigdy się nie spóźniał.

 • czarna_zoska

  Oceniono 14 razy 2

  Katalonczycy uwazaja sie za bardziej cywilizowana i rozwinieta czesc Hiszpanii. Podzial jest bardzo gleboki. Ostatnio wyslalam e-mail do klienta z Hiszpanii czy maja otwarte biuro danego dnia. Odpowiedzial "Tu jest Katalonia i my pracujemy, nie wiem jak jest w Hiszpanii". .. Brawo Katalonia, walki bykow to okrucienstwo i dziw, ze UE jeszcze nie zakazala odgornie tej bezsensownej "rozrywki".

 • najnowsze

  Oceniono 12 razy 2

  Super. Jak taka corrida w ogóle może kręcić normalnych ludzi? Głupie pytanie co? Chamów granatem od pługa oderwanych jest nadal w nadmiarze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje