"Dzisiejsze działania opozycji w I RP nazywano rokoszem"

psm
28.07.2010 , aktualizacja: 28.07.2010 10:17
A A A Drukuj
PRZEGLĄD PRASY. - Jeżeli dziś podważa się wszystko, sieje się nieufność wobec instytucji takich jak rząd, prokuratura, sądy w tak dramatycznej sprawie, jaką jest dochodzenie przyczyn katastrofy smoleńskiej, jeżeli wykracza się poza granice Polski i sieje nieufność także na zewnątrz, to już nie mamy do czynienia z opozycją demokratyczną, która patrzy władzy na ręce - mówi w wywiadzie dla "Polityki" Tadeusz Mazowiecki.
Tadeusz Mazowiecki
Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta
Tadeusz Mazowiecki
Były premier, Tadeusz Mazowiecki, w wywiadzie udzielonym tygodnikowi "Polityka" krytycznie ocenia dzisiejszą opozycję. Stwierdza, że to, jak się ona dzisiaj zachowuje nie mieści się w granicach opozycji demokratycznej, lecz jest walką z systemem demokratycznym. - Takie postępowanie w I Rzeczypospolitej nazywano rokoszem - mówi Mazowiecki.

- Dziś tak samo jak kiedyś w ten właśnie sposób tworzy się ośrodek antypaństwowej, najostrzejszej z dotychczasowych opozycji - mówi były premier. - Próbuje się stworzyć wrażenie, że nasze państwo właściwie nie istnieje, nie jest do niczego zdolne, podczas kiedy to ono w czasie kryzysu politycznego, ale także gospodarczego, wykazało wielką sprawność - dodał. Mazowiecki zaznaczył, że zauważa bardzo duży stopień agresji i nienawiści w obrębie klasy politycznej, co przekłada się na zwykłych ludzi.

- Takie słowo jak: "kompromis", bardzo w polityce cenione, u nas zawsze funkcjonowało z przymiotnikiem "Zgniły", choć paradoksalnie nasza historia po 1989 r. opiera się na dobrych kompromisach - uważa były przewodniczący Unii Wolności. - Ponadto, jeśli nawet pozytywne zmiany następują, to natychmiast się je niszczy, bowiem życie publiczne pełne jest specjalistów od destrukcji.

Mazowiecki podsumował, że po działaniach nowego prezydenta i obecnego rządu nie oczekuje polityki wielkich reform, ale konsekwencji w realizacji zamysłów, które już są. - Dzięki nim można pokrzyżować polityczne plany Kaczyńskiego - mówi były premier.

Więcej w najnowszym wydaniu "Polityki".

Zobacz więcej na temat:

Podziel się

Skomentuj:

Musisz się zalogować, by dodać komentarz. Jeśli nie posiadasz konta zarejestruj się.

Komentarze (103)

  • bola54

    0

    Wydaje mi się, że Mazowiecki, specjalista grubokreskowy, ma coś za kołnierzem i mocno się boi Kaczyńskiego. Ja osobiście nigdy nie zapomnę ani nie wybaczę Mazowieckiemu grubej kreski a Wałęsie obietnicy, że starych komuchów puści w skarpetkach a naród dostanie spore kwoty. Tymczasem to naród panowie z Unii Wolności puścili w skarpetkach a właściwie boso a komunistów uwłaszczyli. Jak ktoś taki śmie zabierać głos na jakikolwiek temat polityczny czy w ogóle dotyczący Polski.

  • grastep00

    0

    Kaczyńskiego powinno się postawić przed Trybunałem Stanu.Ten szaleniec doprowadzi do wewnetrznych rozruchów.Coraz częściej już się o tym mówi.Napięcie narasta z dnia na dzień.

  • mczes57

    0

    Mazowiecki ma dużo racji , ale winni są politycy tak PO jak i PiS. To Palikot bredził o krwi na rękach i rzekomych zjawach .Trochę obiektywizmu .I ciszej nad tymi trumnami.

  • forgedzik

    0

    "Próbuje się stworzyć wrażenie, że nasze państwo właściwie nie istnieje, nie jest do niczego zdolne,"

    Tadek...
    Nie ma potrzeby robić "wrażenia". Polska jest NIEUDOLNA i właściwie nie ISTNIEJE.
    Nie żadnej POLSKIEJ aktywności gospodarczej.
    - przedsiębiorstwa sprzedane;
    - gospodarka morska zlikwidowana
    - surowce naturalne sprzedane
    - banki tylko zagraniczne
    - handel tylko w rękach obcego kapitału
    - produkcja właściwie nie istnieje
    - rolnictwo... - rolnictwo to śmiech na kołach (codex alimentarius)
    - media w obcych rękach
    - komunikacja (autostrady PKP PKS, logistyka) bieda i lament
    - armia okrojona i biedna
    - policja, żal patrzeć
    - hodowla zwierząt i żywieniówka (nędzna) pod ścisłym nadzorem UE i BŚ (codex alimentarius)
    - browarnictwo sprzedane
    - produkcja tytoniu zlikwidowana a przemysł tytoniowy sprzedany

    K...rwa Tadek! kryzys nas nie dotknął bo NIE MIAŁ CZEGO DOTKNĄĆ, STARY CAPIE!!!

    -------------------------------------------------
    Nie jestem PiSiorem!

  • vdrapatz

    0

    Szanowni forumowicze, święte słowa p. Mazowieckiego i z przyjemnością czytam Wasze wpisy, mają rację panowie miro-24 i Olexim, bo potwierdzają mój punkt widzenia na tą narodowo-katolicką konserwę PiS, ale ja mam poważne obawy, że opinia publiczna jest pod wpływem siły oddziaływania Kaczora i PiS-u na polskie społeczeństwo! Używając sformułowania J. Kurskiego „głupi naród to kupi”.
    Jeżeli Prezes Kaczyński razem z całą PiS-ką bandą dalej kontynuować będą, co najmniej do jesieni br. tą politykę martyrologiczną katastrofy Smoleńskiej, wtedy PiS może wygrać wybory komunalne,
    i będzie to pierwsze zwycięstwo, po czterech przegranych! Wtedy wiatr ostro zawieje w żagle Kaczorowi i piśdzielcy dostaną silny bodziec w przygotowaniach do wyborach parlamentarnych w 2011 roku! To może być niebezpieczne!
    Bardzo często rozmawiamy z żoną i znajomymi w Polsce /Obaj w głębokiej jesieni wieku 26 lat w Niemczech/ na temat tego ugrupowania politycznego PiS i jego Prezesa, bo to żadna Partia, stwierdzając Kaczyński to zimny strateg, który w głowie ma dobrze politycznie poukładane, wszystko kalkuluje jak szachista ma wiele ruchów naprzód!! W nim się gotuje i często wybucha, czego nie pokazuje, ale Polacy to z lekkością przyjmują, znowu mu szajba odbiła! Wtedy rzuca gromy nawet osobowo, szczególnie na Tuska, na niemieckie media, potomków KPP itp. A potem, by ocalić swą reputację przebiegłego stratega, brnie w to błoto, co powiedział. /Przykład definicja zbrodni z punktu widzenia prawnego i potocznego. Czy przeciętny zjadacz chleba może to zrozumieć? /
    Mnie się wydaje ten Facet J.K. jest bardzo niebezpieczne dla dalszego rozwoju Polski!
    PO-Platforma powinna przyjąć podobną strategią walki z PiS-em, jak to robi Kaczyński!

    Gdybym miał wyrazić opinię o J. Kaczyńskim w postaci Twitter, Tweet w języku niemieckim, /przypo- minam Ein Tweet, das ist eine auf 140 Zeichen begrenzte Kurzmitteilung./, to napisałbym, co następuje: Er Jarosław Kaczyński Verkörpert alles was Wähler an den Politiker verachten: Machtversessenheit, Selbstbezogenheit, Realitätsverlust! Zusätzlich sage ich noch “Alles hat seine Zeit!“ W wolnym tłumaczeniu: On J.K. uosabia wszystko to, co wyborcy pogardzają: żądza władzy; jednoosobowe kierownictwo; utrata realności sytuacji! Jednak wszystko ma swój czas!

    Rząd Tuska, ma podstawy problem, Premier jest za słaby, on się boi Jarosława i tej całej PiS-kiej bandy, bo nie chce się narazić elektoratowi PiS-u, w jesiennych wyborach komunalnych! To jest błąd, bo może stracić własny elektorat, który w wyborach komunalnych nie pójdzie do wyborów, zostanie w domu!
    Premierze Tusk, opamiętaj się, bez strachu, i zacznij nareście robić porządek z tymi cechami paranoidalnymi PiS-su. Jest tak principia w polityce, jak ktoś się boi, i ma strach ten nie rządzi!
    Należałoby życzyć Polsce, by jak najszybciej Jarosław K. zniknął ze sceny politycznej wtedy Polska będzie normalnym Państwem środkowo Europejskim, tak prosto mówiąc! Pozdrawiam Walek

  • mario-radyja

    0

    Premierowi do kompletu brakuje jeszcze tylko poparcia ze strony Jaruzelskiego i Kiszczaka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX