Czy "kręgi rządzące" mogły zabić prezydenta? Gosiewska: Nie wykluczam

Pogrzeb Przemysława Gosiewskiego. Beata Gosiewska po prawej ręce Jarosława Kaczyńskiego

Pogrzeb Przemysława Gosiewskiego. Beata Gosiewska po prawej ręce Jarosława Kaczyńskiego (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Czy kręgi rządzące posunęły się do tego, by zabić prezydenta? Ja tego nie wykluczam - mówi w wywiadzie dla "Polityki" Beata Gosiewska, wdowa po tragicznie zmarłym pośle PiS Przemysławie Gosiewskim. Nie wyklucza też, że nad lotniskiem specjalnie rozproszono sztuczną mgłę. Czy snuje spiskowe teorie? - Ja nie snuję, tylko mówię o swoich obserwacjach - odpowiada.
Beata Gosiewska twierdzi, że poczuła się oszukiwana gdy zobaczyła Putina ściskającego się z Tuskiem. - A później argumentację o zaufaniu do Rosji, sztuczne narzucanie przyjaźni na komendę. Kiedy usłyszałam o tym, jak był potraktowany prezes Jarosław Kaczyński, to szybko do nas dotarło. Bardzo szybko doszły do mnie relacje pracowników Kancelarii Prezydenta, jak ich traktowano. Jak ich wstrzymywano, jak im nie pozwalano wylatywać ze Smoleńska. Urzędy były przejmowane błyskawicznie, tak jakby panowie byli przygotowani na to. Wstręt i obrzydzenie wzbudzały we mnie takie sztuczne gesty, ja po prostu w tej rozpaczy siedziałam i przyglądałam się twarzom pana Komorowskiego i pana Tuska i nie mogłam się oprzeć wrażeniu, że dużą trudność sprawia im ukrycie satysfakcji. Mówili o łzach, których nie było widać w ich oczach - powiedziała Beata Gosiewska.

"Komorowski z Tuskiem śmieją się na całą twarz"

Zarzuciła też Komorowskiemu i Tuskowi, brak szczerości także na Okęciu czy Placu Piłsudskiego, po powrocie trumien z ciałami ofiar do Polski. - Staliśmy na wietrze. Trzęśliśmy się z zimna i musieliśmy wysłuchiwać tych, w mojej ocenie, bardzo nieszczerych przemówień - powiedziała. - Zresztą telewizja Trwam pokazała ostatnio taki urywek z kulisów tej uroczystości. Stoi pan Komorowski z Tuskiem i się śmieją na całą twarz. Nagle słyszą komendę, jest baczność i idą przemawiać. - dodała.

Wdowa po Przemysławie Gosiewskim mówi, że "trudno jej uwierzyć", że tragedia 10 kwietnia była nieszczęśliwym wypadkiem losowym. Jej zdaniem "zaczęło się od tego, że władze polskie wykazały się ogromnym niechlujstwem, złośliwością wręcz przy przygotowaniu tej wizyty". - Rozdzielenie terminów wizyty premiera i prezydenta nie było przypadkowe. To, co się działo u nas przed katastrofą było jedną z bardzo istotnych przyczyn. Członkowie rządu, którzy powinni dbać o bezpieczeństwo głowy państwa, jawnie kpili i okazywali brak szacunku, przykład szedł z góry - komentuje.

Kręgi rządzące zabiły prezydenta?

Na pytanie dziennikarza "Polityki" czy wierzy w teorię, że nad lotniskiem została specjalnie rozproszona mgła, Gosiewska odpowiada: - Do tej pory nie ma zeznań i żadnej rejestracji nagrań rosyjskiego Iła. Pytanie, co robił tam Ił, który rzekomo latał nad tym lotniskiem.

Dziwi się również, że ustalenie godziny katastrofy, która "miała miejsce w biały dzień, w środku Europy", zajęło miesiąc oraz, że strona rosyjska do tej pory nie przekazała dokumentacji medycznej, badań DNA i sekcji zwłok.

"Myśli pani, że kręgi rządzące posunęły się do tego, by zabić prezydenta?" - pyta dziennikarz. "Nie wiem, czy i kto się mógł do tego posunąć, ale ja tego nie wykluczam. To, co widziałam w pierwszych dniach, to jakby ukrywaną satysfakcję z tego, co się stało i bardzo sprawne obsadzanie wszystkich, ale to wszystkich stanowisk. Wypowiedzi, że polityka nie kieruje się współczuciem. Nagle otrzymaliśmy wielką pulę, obsadziliśmy ją w pośpiechu" - mówi Gosiewska.

"Na świecie nie spadają samoloty przewożące prezydentów"

Zdaniem wdowy po Przemysławie Gosiewskim premier Tusk "popełnił niewybaczalny błąd", mówiąc, że on nie ma powodów, by nie ufać Rosji. - No, kto jak kto, ale premier rządu polskiego, wspierany przez swoje służby, powinien mieć świadomość realiów rosyjskich i tego, w jaki sposób władze Federacji Rosyjskiej nas traktowały, traktują i prawdopodobnie będą traktować. Ten samolot nie miał prawa spaść. To są już takie samoloty, które spadać nie powinny, na świecie nie spadają samoloty przewożące prezydentów - mówi Beata Gosiewska.

Zapis całej rozmowy w serwisie polityka.pl

Zobacz także
 • Powstanie izba pamięci Przemysława Gosiewskiego
 • Paweł Deresz, mąż Jolanty Szymanek-Deresz, i Beata Gosiewska, żona Przemysława Gosiewskiego Gosiewska: "To jedna, wielka kpina"; Deresz: "Nie róbmy cmentarza"
 • Płk. Zbigniew Rzepa w TOK FM Będzie przynajmniej "kilka miesięcy" czekania na efekty pracy prokuratorów ws. katastrofy smoleńskiej
Komentarze (174)
Czy "kręgi rządzące" mogły zabić prezydenta? Gosiewska: Nie wykluczam
Zaloguj się
 • yanfhowah

  Oceniono 56 razy 32

  droga pani,rozumiem pani bol,po stracie meza nie sadzilem ze jest tak straszny ze pozbawil pania normalnego rozumowania,,
  Mysle ze jakas wizyta u psychologa,,(sam moge oplacic) mogla by pani pomoc,,
  Mimo ze nie mogla pani patrzec na nich ,nie miala pani problemu "wyciagnac do nich lapy" po pomoc finansowa,,,;-)))

 • flying-rafal

  Oceniono 51 razy 31

  Pamietam relację ze Smolenska, nie bylo u nikogo żadnych sztuczności!!
  Czy p.Gosiewska oczekiwała że bedą drzec szaty i wpadac w histerię ??
  Tłuc głową o ziemie przy ciele Lecha Kaczynskiego???
  Takie mogły byc jej oczekiwania, to trudno, byc może Twoja twarz pani Gosiewska także jest zbyt normalna ??

 • xd-c

  Oceniono 51 razy 29

  10 kwietnia był odpowiedzią na interpelację Gosiewskiego. Coś jeszcze chcesz wiedzieć kobito?

 • holidays_in_cambodia

  Oceniono 51 razy 29

  W następnych wyborach parlamentarnych zobaczymy panią na listach pi$u?

 • henryk-sikora

  Oceniono 53 razy 27

  Skoro w tak brutalny sposób wchodzi pani Gosiewska do polityki to musi się liczyć, że będzie to dla niej bardziej niż przykre doświadczenie. Po pierwsze, w ostatni weekend utopiły się 52 osoby, na drogach zgineło drugie tyle, czy dostał ktoś z rodzin jakiekolwiek pieniądze pochodzące od nas wszystkich, bo z publicznej kasy??? Oczywiście, że nie. Pani Gosiewska otrzymała solidne wsparcie finansowe, plus rente specjalną dożywotnią, a czeka ją jeszcze milionowe odszkodowanie, więc niech zamknie buzie, bo zrobiła niezły interes na śmierci po tragicznie zmarłym mężu.

 • renata28

  Oceniono 47 razy 27

  To nawet nie jest już żalosne. Tu wyraźnie potrzebna jest fachowa pomoc. I to natychmiast.

 • kadykianus

  Oceniono 50 razy 26

  Bezczelna do potęgi. Oceniać ludzi, czy byli szczerzy w żałobie?? Kobieto! Jesteś pusta jak wydmuszka.

 • washner

  Oceniono 45 razy 17

  A tej o co chodzi kasy nie dostała i pluje dookoła jadem.

 • marpiosko

  Oceniono 23 razy 15

  Jeżeli komukolwiek współczułem po tej tragedii,to po przeczytaniu wypowiedzi tej baby przeszło mi na amen!
  Jakby ktoś nie wiedział,to dodam,że to od dawna oddana działaczka partyjna,więc ten jazgot mnie nie dziwi.Bardzo PiSowski w wymowie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje