"Dziennik Gazeta Prawna": Ze zdrowiem jesteśmy 20 lat za Unią

21.07.2010 06:42
Szpital wojewódzki, to tu może znaleźć miejsce oddział opieki długoterminowej

Szpital wojewódzki, to tu może znaleźć miejsce oddział opieki długoterminowej (Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja)

PRZEGLĄD PRASY: Jesteśmy bardziej schorowani niż obywatele krajów starej Unii Europejskiej - wynika z raportu o stanie zdrowia Polaków, który przygotowuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, a informuje o nim "Dziennik Gazeta Prawna". Aby to zmienić, potrzebujemy nowych technologii, lepszego dostępu do lekarzy i więcej pieniędzy.
Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, statystyczny Polak żyje o 4-5 lat krócej niż Francuz, Niemiec czy Holender. Zdaniem cytowanych przez gazetę specjalistów, bez szybkiej reformy systemu leczenia nie dogonimy UE w tym względzie przez najbliższe 20 lat.

Według "Dziennika Gazety Prawnej" stan zdrowia dzisiejszych 50- i 60-latków jest gorszy niż mieszkańców zachodniej Europy - wciąż mamy gorsze efekty leczenia, a tym samym wyższą śmiertelność.

Na zdrowie dajemy mało, dużo marnotrawimy

Dodatkowym problemem, na jaki uwagę zwraca gazeta, są niskie nakłady na służbę zdrowia - przeznaczamy na nią jedynie 6,2 proc. PKB, podczas gdy np. we Francji 11,1 proc., w Niemczech 10,6 proc., na Węgrzech 8,3 proc. Mniej na służbę zdrowia przeznaczają tylko Cypr, Litwa, Rumunia i Estonia.

W polskiej służbie zdrowia dużo pieniędzy jest marnowanych przez złą organizację. W ubiegłym roku rząd przeznaczył w sumie ponad 616 mln zł na programy mające na celu poprawę stanu zdrowia Polaków. - Sęk jednak w tym, że kontrola nad wydawaniem tych pieniędzy przez samorządy i różne organizacje jest niewystarczająca - podsumowuje dr Paweł Goryński, jeden z autorów raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Komentarze (42)
"Dziennik Gazeta Prawna": Ze zdrowiem jesteśmy 20 lat za Unią
Zaloguj się
 • no.to.mamy.problem

  Oceniono 11 razy 9

  Super! Teraz jeszcze podwyższyć wiek emerytalny do 67 lat albo 70, kobietom bez zmian i system nie pier...dyknie. Niechaj żyją nam mundurowi, KRUSowcy, górnicy, hutnicy! Niech żyją!

 • olias

  Oceniono 7 razy 7

  tak? a cały czas nam mówią że musimy opóźnić przejście na emeryturę bo za długo żyjemy?

 • fmio

  Oceniono 7 razy 5

  tia. niech NFZety wybudują sobie jeszcze więcej pałaców ze szkła i aluminium...
  Dwa lata temu nieciekawe wyniki badania krwi lekarz skwitował:"wyników się nie leczy".
  Po dwóch latach, już z bardzo nieciekawymi, posłał do hematologa. Diagnoza: białaczka.

 • slask383

  Oceniono 9 razy 5

  jakby kaczynski zostal prezydentem,to dopiero by bylo na bakier ze zdrowiem,co 3 by oszalal...

 • zibi2050

  Oceniono 9 razy 5

  Francuzom podwyższyli wiek emerytalny z 60-ciu na 62 lata i jest społeczny protest . W POlsce oficjalny wiek to 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. nie mówimy o tych niby zasiłkach i innych pomostówkach. Ja przepracowłem 34 lata w chamskich ,prymitywnych warunkach ,mam 57 lat ,niby jestem jeszcze w miarę młody ale aby rano wstać z łóżka to wpierw muszę spaść na podłogę i dopiero powoli podnosić się do góry.Mam około 200 euro tzw zasiłku.

 • andrew621

  Oceniono 8 razy 4

  niech zrobią więcej prywatnych gabinetów, na które wszystkich stać.Już dziś nie ma kto pracować na nierobów (emerytów),a jak zacznie umierać więcej młodych (dobra służba zdrowia),ciekawe kto pójdzie do pracy???

 • frozenman

  Oceniono 7 razy 3

  To jest ta słynna, polska zdrowa, żywność, he, he
  Niech już nikt nie pieprzy tu więcej o tej polskiej, zdrowej żywności.
  Wolę już tę niezdrową, zachodnią, z chemią i genetycznie modyfikowaną.

 • oelefante

  Oceniono 2 razy 2

  No to teraz peowiki będą mieli argument, by podnieść podatki. Bo przeca "na służbę zdrowia trzeba".
  Dlaczego pozwalamy traktowac się jak idioci? Każdy sam najlepiej wie, co jest mu potrzebne, jak o siebie zadbać, na co go stać. Tylko W PEŁNI PRYWATNA służba zdrowia rozwiąże problemy.

 • mol_chemiczny

  Oceniono 1 raz 1

  "tak? a cały czas nam mówią że musimy opóźnić przejście na emeryturę bo za długo żyjemy?"

  Bo za długo, jeśli uwzględni się liczbę pracujących do emerytów i (zwłaszcza) prognozy jej zmian. Albo coś z tym zrobimy, albo nie będzie dla nikogo. Przyszłych emerytów zwykle trzeba bronić przed ich najbardziej "żarliwymi" obrońcami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje