"Dziennik Gazeta Prawna": Ze zdrowiem jesteśmy 20 lat za Unią

21.07.2010 06:42
Szpital wojewódzki, to tu może znaleźć miejsce oddział opieki długoterminowej

Szpital wojewódzki, to tu może znaleźć miejsce oddział opieki długoterminowej (Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja)

PRZEGLĄD PRASY: Jesteśmy bardziej schorowani niż obywatele krajów starej Unii Europejskiej - wynika z raportu o stanie zdrowia Polaków, który przygotowuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, a informuje o nim "Dziennik Gazeta Prawna". Aby to zmienić, potrzebujemy nowych technologii, lepszego dostępu do lekarzy i więcej pieniędzy.
Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, statystyczny Polak żyje o 4-5 lat krócej niż Francuz, Niemiec czy Holender. Zdaniem cytowanych przez gazetę specjalistów, bez szybkiej reformy systemu leczenia nie dogonimy UE w tym względzie przez najbliższe 20 lat.

Według "Dziennika Gazety Prawnej" stan zdrowia dzisiejszych 50- i 60-latków jest gorszy niż mieszkańców zachodniej Europy - wciąż mamy gorsze efekty leczenia, a tym samym wyższą śmiertelność.

Na zdrowie dajemy mało, dużo marnotrawimy

Dodatkowym problemem, na jaki uwagę zwraca gazeta, są niskie nakłady na służbę zdrowia - przeznaczamy na nią jedynie 6,2 proc. PKB, podczas gdy np. we Francji 11,1 proc., w Niemczech 10,6 proc., na Węgrzech 8,3 proc. Mniej na służbę zdrowia przeznaczają tylko Cypr, Litwa, Rumunia i Estonia.

W polskiej służbie zdrowia dużo pieniędzy jest marnowanych przez złą organizację. W ubiegłym roku rząd przeznaczył w sumie ponad 616 mln zł na programy mające na celu poprawę stanu zdrowia Polaków. - Sęk jednak w tym, że kontrola nad wydawaniem tych pieniędzy przez samorządy i różne organizacje jest niewystarczająca - podsumowuje dr Paweł Goryński, jeden z autorów raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Komentarze (42)
Zaloguj się
 • szulgan

  0

  No przecież Beatka mówiła ze lody kręcić będą, wiec o co chodzi???

 • goodman41

  0

  Jakby prezydentem Polski byl lekarz Jan Kwasniewski a nie komunista A. Kwasniewski, to i z drowie Polakow byloby lepsze. Dieta Kwasniewskiego to jest droga do uzdrowienia spoleczenstwa polskiego. Chora sluzba zdrowia niech sie sama najpierw wyleczy.

 • muzzyczny

  0

  "Sęk jednak w tym, że kontrola nad wydawaniem tych pieniędzy przez samorządy i różne organizacje jest niewystarczająca - podsumowuje dr Paweł Goryński, jeden z autorów raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego."
  Rzeczywiscie to najwazniejsze !!!, Trzeba zwiekszyc kontrolę nad pieniedzmi zatrudniając kolejną armię leniwych urzędasów za pieniądze podatników.
  PO, SLD PSL dązy do pełnej władzy

 • h853

  0

  Powiem wam coś jeszcze najbardziej chory jest nasz kraj nasz rzad ktory ź.le rzadzi, to skąd ma być zdrowynarod.Ja mam przeczucie że jest to świadome wykańcznie narodu.Bo biednimaja umrzeć a pozostać tylko bogacze, oni bedą zyc wiecznie z pokolenia na pokolenie.Oni po cichu sobie to zaplanowali i to realizuja. Przecież ie ogloszą że pół narodu ma wymrzeć.To by był oficjalny hitleryzm. Oni swoj plan realizuja po cichu bez wojny nas wyniszczają stresem, bezrobociem, bieda, kredytami, klamstwem, bandytyzmem, itd..

 • h853

  0

  To jest polityka naszego państwa wykańczanie ludzi pamiętających komunę. Tak niedawno powiedział wałęsam: dopuki będą żyli ludzie pamietajacy komunę doputy bedzie w Polsce źle. Dlatego tak duzu umiera 50 i 60 latków. Lekarze nie pomagają tylko wykańczają . Te badania elektronicznymi urzadzeniam robia w organiżmie całkowity rozstrój zdrowia. Do tego niby leki ktore więcej szkodza niz pomagają . Nie chodźcie Po,acy dożadnych lekarzy chyba że na badanie krwi i moczu.Nie pozwolcie ingerować w swoj organizm pod byle powodem a będziecie spokojnie zrowo żyć. Stosujcie zioła, joge i akupresurę tak wam radzę.Ja w tamty roku gdy chciałam zaufać lekarzo to mało by mnie wykończyli tymi badaniami wysiłkowymi serca i usg serca. Musiałam przez rok czasu sama organizm przywrocić do normy masażami akupresurowymi , joga i ziolami. Jezeli Polacy nadal tak bedą traktowani prze lekarzy to się nie obejrzymi jak bedzie nas mniej o polowę.
  Kiedys czytałam ze taki jest plan unii , ale myslałamze to jakaś złosliwośc, a teraz okazuje się że to jest prawda. Po cichu Polaków się wykańcza bo za duzo do wykarmienia.
  Sami musza się nachapać , a reszta niech umiera.
  Nasza zywnoś byla nalepsza na śiwcie to wcisnęli nam wszystko modyfikowane i zakonserwowane. Niedługo my bedziemy jak te konserwy ale w trumnach.
  Dlatego szukajcie naturalnych metod leczenia ktore poleciłam bo kocham Polskę i Polaków nie jak nasi niby lekarze, może nie wszyscy ale jest ich dużo skoro jest taka umieralność.
  Dużo zdrowia i ostrozności w dbaniu o zdrowie. Bo jak sami onie nie zadbamy to nik inny nam nie pomoże .

 • stereoclub

  0

  Mit zdrowej polskiej zywnosci, nadal jednak tkwi w glowach Polakow.
  Swinski tluszcz-smalec, niskiej jakiosci oleje, smalec, wedzone na dymie, peklowanie saletra kielbasy z grilla, boczki, karczki ociekajace glutamatem, przyprawione do granic wytrzymalosci kubkow smakowych.

 • mol_chemiczny

  Oceniono 1 raz 1

  "tak? a cały czas nam mówią że musimy opóźnić przejście na emeryturę bo za długo żyjemy?"

  Bo za długo, jeśli uwzględni się liczbę pracujących do emerytów i (zwłaszcza) prognozy jej zmian. Albo coś z tym zrobimy, albo nie będzie dla nikogo. Przyszłych emerytów zwykle trzeba bronić przed ich najbardziej "żarliwymi" obrońcami.

 • adwach

  Oceniono 1 raz 1

  Zwiększenie nakładów na służbę zdrowia nawet o 1000% nic tu nie pomoże! Polacy to ludzie, którzy nie dbają o siebie - jedzą byle co (tłusto, tanio, mało owoców, warzyw, kasz itd.), nie uprawiają żadnych sportów (nawet spacerować im się nie chce), mają nadwagę, palą, piją wódkę i piwsko, nie wysypiają się.... I co tu pomogą lekarze jak mamy taki głupi naród????

 • oelefante

  Oceniono 2 razy 2

  No to teraz peowiki będą mieli argument, by podnieść podatki. Bo przeca "na służbę zdrowia trzeba".
  Dlaczego pozwalamy traktowac się jak idioci? Każdy sam najlepiej wie, co jest mu potrzebne, jak o siebie zadbać, na co go stać. Tylko W PEŁNI PRYWATNA służba zdrowia rozwiąże problemy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje