Nowe dowody osobiste pół roku później? Od 1 lipca 2011

Łukasz Antkiewicz
2010-07-19 , aktualizacja: 19.07.2010 16:00
A A A Drukuj
Dodowy osobiste Fot. Radosław Jóźwiak / AG Dodowy osobiste
Rząd o pół roku chce przesunąć termin, od kiedy Polacy zaczną dostawać elektroniczne dowody osobiste. Inaczej urzędnicy mogliby mieć problem z wdrożeniem na czas nowych przepisów.
Pierwotnie rząd zakładał, że nowy dowód osobisty zacznie być wydawany już od 1 stycznia 2011 roku. Teraz jednak - jak ustalił reporter TOK FM - resort spraw wewnętrznych i administracji postuluje o to, aby ten termin opóźnić do 1 lipca przyszłego roku.

Powodem opóźnienia są procedury unijne. Jak przyznaje Małgorzata Woźnika, rzecznik prasowa MSWiA, "niektóre akty wykonawcze do ustawy będą musiały być prawdopodobnie notyfikowane przez Komisję Europejską". Do końca roku urzędnicy mogliby z tym nie zdążyć.

- Przekładamy więc termin wydawania nowych dowodów osobistych dla bezpieczeństwa, że wszystkie procedury do 1 lipca zostaną ukończone - mówi nam Woźniak. Ministerstwo przygotowało już odpowiednią poprawkę do swojego projektu ustawy o dowodach osobistych. Jednak prace toczą się nad nim już w Sejmie, dlatego zostanie zgłoszona podczas drugiego czytania najprawdopodobniej w najbliższą środę.

Posłowie: pół roku to długo, będą rozmowy z rządem

Ale dla takiej propozycji rządu w Sejmie nie ma jednoznacznego poparcia. Poseł Marek Wójcik z Platformy uważa, że to opóźnienie jest zbyt długie i można byłoby je skrócić. Dlatego zapowiada rozmowę z odpowiednim ministrem w tej sprawie. - Może uda mi się go przekonać do jakiegoś skrócenia tego terminu - mówi nam Wójcik.

Sprawy jednak nie stawia na ostrzu noża. - Jak ministerstwo się uprze to Sejm zmuszony będzie i tak poprzeć taką poprawę. Bo to przecież rząd będzie odpowiadał za techniczne przygotowania do wydawania nowego dowodu osobistego - zauważa poseł Wójcik.

Co w nowym dokumencie?

Nowy dowód osobisty ma być prawdziwą rewolucją. W dokumencie znajdzie się bowiem chip, w którym zostaną zakodowane nasze dane osobowe - imię i nazwisko, imiona rodziców, płeć, data i miejsce urodzenia, numer PESEL oraz zdjęcie. W przyszłości ten sam chip pozwoli zapisać inne informacje, m.in. o ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Do każdego dokumentu zostanie dołączony także podpis elektroniczny. To dzięki niemu będziemy mogli kontaktować się np. z urzędem bez konieczności wychodzenia z domu. W nowym dowodzie nie będzie za to informacji o naszym kolorze oczu, wzroście, a nawet adresu zameldowania. Prawo posiadania dowodu osobistego będzie miał każdy obywatel od chwili urodzenia. Dzieci do 5 roku życia otrzymają dowód osobisty z terminem ważności 5 lat, a pozostałe osoby na 10 lat.

Wymiana dokumentów ma przebiegać stopniowo. Nowy dowód najpierw dostaną ci, którym w 2011 roku kończy się termin ważności dokumentu i ci, którzy skończą w tym samym roku 18 lat. Wniosek o jego wydanie będzie można złożyć w dowolnym urzędzie gminy, czyli niekoniecznie w miejscu zameldowania lub przez internet. Dokument jednak będzie trzeba odebrać samemu. Za wymianę nie zapłacimy grosza. Koszt wydania nowego dowodu osobistego zostanie pokryty w całości z budżetu państwa.

Zobacz więcej na temat:

Podziel się

Skomentuj:

Musisz się zalogować, by dodać komentarz. Jeśli nie posiadasz konta zarejestruj się.

Komentarze (66)

  • asmok6

    0

    @raj001: Może doczytaj zanim zaczniesz kogoś poprawiać? Wszystkie testowane w tej chwili systemy administracji publicznej online wymagają dostępu do danych teleadresowych petenta. Czy biorą je bezpośrednio z bazy ewidencji czy mają kopię we własnej bazie - na jedno wychodzi.
    Chip nie generuje żadnego podpisu prywatnego :) Nie wymyślaj nowych teorii. Do generowanie parek kluczy upoważnione są w PL 3 firmy. Klucz jest generowany przez taką firmę, jest niezmienny i zapisywany na karcie (dowodzie).
    Klucz prywatny jak najbardziej może opuścić kartę. Widziałeś ty w ogóle na oczy zestaw do podpisu elektronicznego? Owszem, da się to zrobić w ten sposób żeby to chip operował na parce (a właściwie trójce - klucz prywatny, publiczny i dane do podpisania/szyfrowania) ale się tego tak nie robi. Wszystkie operacje wykonuje oprogramowanie a to musi przeczytać klucz prywatny. Soft z certum ma nawet opcję kopiowania klucza.
    Czytnik możesz kupić gdziekolwiek tyle że ... nie będzie działał. Certyfikowane zestawy które obecnie da się kupić teraz są wzajemnie niekompatybilne i w miare możliwości starają się nie czytać nośników z pozostałych firm. Na razie żadnego z moich "niecertyfikowanych" czytników nie udało mi się zmusić do działania z kartą wydaną przez urząd certyfikacji.
    2. A cóż to za tajemnicza "instytucja rządowa"? Ma jakąś nazwę czy jest ściśle tajna? Bo wg obecnego stanu prawnego rząd ma się nie zajmować kwestiami technicznymi tylko certyfikacją prywatnych firm. Na razie taka certyfikację dostały 3 firmy.
    To co odpisałeś kozaczkowi to też bzdura. Koszty w przypadku kluczy w dowodach będą takie same jak w przypadku kart, procedura przepływu danych będzie taka sama, koszty obsługi technicznej też. Tyle że szary obywatel nie będzie w to zaangażowany bardziej niż to konieczne. A kasa pójdzie z podatków.

  • ordyh

    Oceniono 1 raz 1

    TE"DOWODY"TYLE WARTE .CO ,CAŁY TEN BAJZEL! STARE KARTKOWE MOGŁY BYĆ I KILKADZIESIĄT LAT.I WYTRZYMYWAŁY.BO ,LUDZIE MIELI SZACUNEK DLA DOKUMENTU.A TEN CAŁY" Niepodrabialny "Plastik.można np: do drapania.zamarzniętej szyby wykorzystać!A SZACUNEK ,TAKI. JAK DO WŁADZY.

  • black_margo

    Oceniono 1 raz 1

    A gdzie na tym chipie będzie stempelek od pracodawcy, że jest się zatrudnionym? Jak sobie z tym poradzi pani w rejestracji w przychodni rejonowej? :)

  • pandora-online

    0

    zabraklo siana,nowe do-wody PO kolejnej transzeji kredytowej z MFW

  • lds23

    Oceniono 1 raz 1

    "informacji o adresu" ..... żenada

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX