Zmarł prof. Kazimierz Imieliński - ojciec polskiej seksuologii

17.07.2010 10:04
W piątek wieczorem zmarł prof. dr hab. Kazimierz Imieliński, znany w Polsce i na świecie seksuolog - poinformował prof. Zbigniew Izdebski. Imieliński miał 81 lat. Chorował na serce.
To dzięki niemu powstał pierwszy w kraju zakład seksuologii (na AM w Krakowie), wskutek czego seksuologia uzyskała rangę nauki akademickiej. Prof. Imieliński wyszkolił ponad setkę specjalistów w tym zakresie - w tym wiele twarzy dzisiejszej seksuologii.

Był wieloletnim kierownikiem Zakładu Seksuologii i Patologii Więzi Międzyludzkich Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, założycielem Polskiej Akademii Medycyny, Akademii Wiedzy Seksualnej.

Pisał podręczniki, które dziś są fundamentami polskiej wiedzy seksuologicznej. Stworzył sieć poradni w całej Polsce.

Pierwszy seksuolog w Polsce

Był pionierem polskiej seksuologii. W 1963 r. komisja powołana przez Studium Doskonalenia Kadr Lekarskich w Warszawie nadała Imielińskiemu po raz pierwszy w Polsce tytuł specjalisty seksuologa, w 1971 r. przeprowadził on pierwszy przewód habilitacyjny z seksuologii (w Akademii Medycznej w Krakowie). Jako pierwszy w Polsce uzyskał tytuł specjalisty seksuologa, a następnie w ramach tej specjalizacji habilitację i tytuł profesora.

Doktor honoris causa razy 56

Profesor doczekał się 56 tytułów doktora honoris causa zagranicznych uniwersytetów z 23 państw na czterech kontynentach. Doktoraty to przede wszystkim wyraz uznania dla profesora za głoszenie idei pokoju, humanizacji medycyny, a także filozofii Alberta Schweitzera na temat ludzkich, otwartych relacji pacjent - lekarz.

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje