Kryzys w ministerstwach? Nie. Urzędnicy zarabiają coraz więcej

PRZEGLĄD PRASY. "Rzeczpospolita" pisze, że przeciętne wynagrodzenia w ministerstwach zwiększyły się dwa razy szybciej niż w całej gospodarce. W ubiegłym roku średnie pensje ministerialnych urzędników zwiększyły się blisko o 11 procent.
Najmniej - o 2 procent - w resorcie finansów, najwięcej - o ponad 45 procent - w Ministerstwie Kultury. "Rzeczpospolita" dotarła do raportu kancelarii premiera na temat zarobków w korpusie służby cywilnej.

Gazeta zwraca uwagę, że wysokie podwyżki dostali także pracownicy resortu rolnictwa, który płaci najlepiej spośród wszystkich ministerstw - średnia pensja wyniosła tam w 2009 roku ponad 7 i pół tysiąca złotych.

Najniższe zarobki mają pracownicy Ministerstwa Skarbu Państwa.

Eksperci komentują, że w ostatnich dwóch, trzech latach wynagrodzenia w administracji rosły o wiele szybciej niż w gospodarce. Zwracają też uwagę, że system wynagrodzeń w urzędach jest skomplikowany i nieprzejrzysty dla zatrudnionych.

Więcej na ten temat - w "Rzeczpospolitej".

Zobacz także
 • Janusz Piechociński "W PSL jest wybór, który nie jest ograniczony do Waldemara Pawlaka"
Komentarze (25)
Kryzys w ministerstwach? Nie. Urzędnicy zarabiają coraz więcej
Zaloguj się
 • jojoro3

  Oceniono 5 razy 5

  Jak zwykle na wysokim szczeblu podwyżki, a w gminach urzędnik pracuje za najniższą krajową + w tym roku 1% podwyżki

 • rooboy

  Oceniono 3 razy 3

  wcale mnie nie dziwi, ze w ministerstwie skarbu panstwa zarabiaja najmniej... tam musza ostro oszczedzac, aby zebrac te $65mld, ktorych domagaja sie nasi bracia starsi w wierze znad hudson river... ostatnio przyslali nawet clintonowa, aby braci mlodszych przynaglila...

 • w.godlewski

  Oceniono 3 razy 3

  Czy w Ministerstwie Infrastruktury także? Bo ja kilka dni temu skierowałem do Kancelarii Premiera zapytanie w przedmiocie niedopełnienia - jak twierdzę - obowiązku służbowego przez służby podległe aktualnie urzędującemu(?) Ministrowi. A ponieważ sprawa dotyczy pisma skierowanego do Instytucji Międzynarodowego Wymiaru Sprawiedliwości nadanego w trybie priorytowym za potwierdzeniem odbioru - to coś zaczyna brzydko wonieć.

 • ask70

  Oceniono 7 razy 3

  Przecież urzędnicy muszą dobrze zarabiać bo mają liczne pokusy łapówkowe . A CBA czeka!

 • pazdziernik2009

  Oceniono 2 razy 2

  Tanie państwo Tuska musi kosztować.

 • cillian1

  Oceniono 2 razy 2

  Jest ich coraz więcej, mają lepsze pokoje, siedziby, klimatyzacja czajniczek w każdym pokoju (miejscu pracy), podwyżki, komputery..... mają co najlepsze, a jakoś nie potrafią ułatwić życia Polakom! :D Tak w zasadzie to za co my im płacimy? Za wydanie świstka raz na 5 lat i 4 lata? Za co????????

 • wanda43

  Oceniono 4 razy 2

  Dlatego nie rozumieja tych, co musza wybierac, ktory rachunek zaplacic najpierw i jesc, czy wykupic leki?

 • alebefra

  Oceniono 1 raz 1

  Przecietne wynagrodzenie 7.500?
  Moja mama po 36 latach pracy w Urzedzie Miasta ma 1.100 emerytury:(
  Ot sprawiedliwosc.

 • athman29

  Oceniono 3 razy 1

  Liczba urzędników za czasów PO nie zmalała... za czasów PO powstała nowa jednostka administracyjna RDOŚ - Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska - czyli następna armia urzędników przerzucających papiery. A mieli zmniejszyc liczbe urzędników i usprawnic ich działanie... Kłamcy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje