Ojciec Rydzyk znalazł nowego partnera: SKOK-i

Spółka SKOK Holding S.a.r.l. została wspólnikiem firmy Geotermia Toruń, której udziały w większości należą do Fundacji Lux Veritatis ojca Tadeusza Rydzyka - donosi tygodnik ?Polityka?. Współpraca pomiędzy SKOK-ami i Fundacją nie ogranicza się jednak tylko do odwiertów geotermalnych.
Fundacja Lux Veritatis uzyskała kilka lat temu koncesję na poszukiwanie i wydobycie wód geotermalnych. Za rządów PiS Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki przyznał Fundacji 27 mln zł na wykonanie odwiertów w sąsiedztwie toruńskiej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Umowa została jednak wypowiedziana po upadku rządu Jarosława Kaczyńskiego ze względu na liczne uchybienia we wniosku.

Po utracie funduszy współpracownicy o. Rydzyka wystąpili o zgodę na przeprowadzenie publicznej zbiórki pieniędzy na sfinansowanie inwestycji. MSWiA nie wyraziło zgody, ponieważ rozliczenie zbiórki byłoby niemożliwe (pieniądze miały być też przeznaczone na inne cele).

Wówczas o. Rydzyk zaapelował w Radiu Maryja, TV Trwam i "Naszym Dzienniku" o wspieranie finansowe Lux Veritatis. Fundacja po zebraniu środków przeprowadziła odwiert i dokopała się do wód o temperaturze 60 st. Celsjusza.

Inwestycja ma być teraz przejęta przez Geotermię Toruń. Spółka ma prowadzić działalność usługową, prowadzić hotele i obiekty sportowe, wspomagać górnictwo i wydobycie, wytwarzać i sprzedawać energię elektryczną, oraz zajmować się uzdatnianiem i dostarczaniem wody.

Jak podaje "Polityka" do władz spółki mają wejść zaufani o. Rydzyka, ludzie związani z Kasami SKOK i Jacek Mazan, wspólnik sławnej sopockiej Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Głuchowski, Rodziewicz, Zwara i Partnerzy.

Współpraca SKOK-ów i instytucji związanych z o. Rydzykiem trwa od kilku lat. Przedstawiciele Kas prowadzą w TV Trwam i Radiu Maryja "edukację ekonomiczną", w zamian za to SKOK-i wspierają finansowo projekty redemptorysty. Jest to sposób na obejście koncesji, według której media te nie mogą emitować reklam. O. Rydzyk wielokrotnie zachwalał też Kasy jako "jedyną rdzennie polską instytucję finansową".

Więcej o:
Komentarze (57)
Ojciec Rydzyk znalazł nowego partnera: SKOK-i
Zaloguj się
 • michalparadowski2

  Oceniono 22 razy 16

  Cała działalność Ojdyra, to jeden WIELKI SKOK, na ksy biednych moherów!

 • cleryka

  Oceniono 24 razy 14

  I co P.Jarosławie,dalej mówicie,że jesteście po za UKŁADEM? SKOK w bok się nie uda chyba?!

 • mus-zek0

  Oceniono 14 razy 12

  Więc teraz wszyscy ludzie,którzy trzymają swoje oszczędności w SKOK- ach, niech czym prędzej wycofują swoje pieniądze,bo SKOK- i skończą tak, jak telefonia cyfrowa.

 • marsyas

  Oceniono 13 razy 11

  Jeżeli interesy z Rydzykiem pójdą jak zwykle, to nie wiem, czy pieniądze w SKOKach są bezpieczne...

 • puuchatek

  Oceniono 18 razy 10

  "SKOK-i jak na razie naprawde sa naprawde polskie - bo banki to juz dawno nie. "

  Po pierwsze - SKOKi to też banki, tylko się inaczej nazywają. Ich działalność od bankowej nie różni się NICZYM - poza tym że nie podlegają ograniczeniom narzucanym przez nadzór bankowy. Czyli mogą dawać pozornie tańsze kredyty etc., bo nie muszą spełniać wyśrubowanych wymagań.

  Po drugie: jeśli to "czysto polski kapitał", to dlaczego ma siedzibę w Luksemburgu? Odpowiedź jest prosta: to oczywiście sposób na niższe podatki. Czyli zarabiają w Polsce, podatki płacą w Luksemburgu. Czyli po trochu wyprowadzają kapitał z Polski.

  To ja już wolę "normalne" banki, które przynajmniej uczciwie mówią, że są instytucjami komercyjnymi i zarabiają na swoich klientach. Nie mówiąc już o tym, że maja jednak znacznie lepsze zabezpieczenia (gwarancje bankowe) na wypadek problemów...

 • norbertrabarbar

  Oceniono 8 razy 8

  Bóg Ojciec Tadeusz jest święty!, Swą wielką mocą pokona tego małego żyda Jezusa!!!!

 • szary212

  Oceniono 14 razy 8

  Przecież to nic nowego, tylko na światło dzienne teraz wyszło

 • barej

  Oceniono 7 razy 7

  Dlaczego ten Rydzyk nazywany jest ojcem?Kto to wymyślił!

 • epupecki

  Oceniono 7 razy 7

  Splajtują, razem pójda na dno! Niech tak się stanie. Amen

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX