Prezydent Białorusi da Rosjanom gazociągi i rafinerię za tani gaz i ropę

Andrzej Kublik
27.05.2010
A A A Drukuj
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka zaoferował Rosjanom kontrolę nad białoruskimi gazociągami i najnowocześniejszą rafinerią w zamian za tani gaz i ropę naftową.
Od marca Gazprom ma już połowę akcji białoruskiego monopolisty gazowego Biełtransgaz, a teraz Łukaszenka otworzył rosyjskiemu koncernowi drogę do przejęcia pełnej kontroli nad tą firmą. - Rosja mówi: potrzebujemy kontrolnego pakietu akcji Biełtransgazu. Nie mam nic przeciw temu. Jeśli powiedzą, że będą dostarczać Białorusi gaz za taką cenę, jaka obowiązuje w Rosji i na takich warunkach jak w Rosji, to proszę bardzo - bierzcie kontrolny pakiet. Nie sprzeciwiamy się - powiedział prezydent Białorusi. Dodał: - To samo dotyczy rafinerii: tania ropa i dobre warunki.

Łukaszenka powiedział też, że za akcje rafinerii Białoruś chce dostać dobrą zapłatę. - Ale Rosjanie chcą, abyśmy rafinerie oddali niemal za darmo.

Według prezydenta Białorusi Rosjanie mogą przejąć kontrolę nad rafinerią w Mozyrzu. Rząd Białorusi ma 55 proc. akcji tej rafinerii, a 42,6 proc. należy do spółki rosyjskich kompanii naftowych TNK-BP i Gazprom Nieft (naftowego ramienia Gazpromu).

Oferta Łukaszenki zainteresowała Moskwę. - To dobry sygnał - powiedział minister energetyki Rosji Siergiej Szmatko cytowany przez agencję Interfax. Ale zaraz dodał, że 51 proc. akcji Biełtransgazu nie rozwiązuje problemu.

Szmatko powiedział, że Biełtransgaz musi uiszczać specjalne opłaty do rządowego funduszu na Białorusi, a to zmniejsza zyski firmy. Gazprom już od dawna domagał się od Mińska, by potraktował spółkę rosyjskiego koncernu ulgowo, zwalniając ją z takich opłat.

- Kontrolny pakiet akcji mozyrskiej rafinerii to także bardzo interesujący temat - przyznał Szmatko. Ale dodał, że Mińsk powinien stworzyć "atrakcyjne warunki dla rosyjskich inwestycji w branży naftowej". Szmatko wyjaśnił, że chodzi o zwolnienie rosyjskich koncernów z podatku akcyzowego na Białorusi oraz zagwarantowanie takich ulg podatkowych w umowie rządów Rosji i Białorusi.

Tagi:

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX