Poziom wód w rzekach rośnie, są ofiary w ludziach i gigantyczne zniszczenia [RELACJA MINUTA PO MINUCIE]

17.05.2010 08:52
Fatalna sytuacja na południu Polski. Stany alarmowe rzek, podtopienia, planowane ewakuacje mieszkańców z zalewanych terenów. Zagrożony zalaniem jest 60-tysięczny Racibórz na Śląsku. Niestety są już cztery ofiary ulew. Według synoptyków przestanie padać najwcześniej w środę. W Krakowie na odprawę wojewodów pojechał premier Tusk i szef MSWiA Miller.


Masz zdjęcia wysokiej wody? Wyślij je na Alert24

00.46 To trudna noc dla mieszkańców Raciborza - relację z ewakuacji prowadzić będzie do rana katowicka redakcja "Gazety Wyborczej". My kończymy już naszą relację na żywo i zapraszamy do czytania wtorkowej.

23.30 - Na razie nie jest tragicznie źle, ale monitorujemy cały czas sytuację - powiedział po spotkaniu z wojewodami premier Tusk.

23.05 Niestety jest już czwarta ofiara. W Mysłowicach podczas ewakuacji archiwum sądu zasłabł, a później zmarł 59-letni strażak-ochotnik.

22.35 Jak napisał na Alert24 Jakub Krupa, trudna sytuacja panuje na wschodzie Słowacji, gdzie większość miejscowości znalazła się pod wodą. Najwyższy trzeci stopień ostrzeżenia powodziowego obowiązuje w całym regionie. Stan wyjątkowy ogłoszono m.in. w Medzilaborce, gdzie znajduje się wyjątkowe Muzeum im. Andy'ego Warhola. W pogotowiu na wschodzie kraju jest blisko półtora tysiąca żołnierzy.

22.14 W miejscowości Przewóz w Małopolsce (40 km od Krakowa w stronę Oświęcimia) zagrożone jest połączenie promowe na Wiśle. Istnieje ryzyko jego zerwania. Jeśli do tego dojdzie, prom może dotrzeć do stopnia wodnego Łączany, gdzie jest tama.

22.08 Premier jest już w Krakowie na odprawie wojewodów poświęconej sytuacji powodziowej w regionie. Jutro ma odwiedzić zalane tereny. Wcześniej o sytuacji powodziowej rozmawiał z władzami Czech i Słowacji.

21.55 Odra w Raciborzu przekroczyła stan alarmowy o 213 cm. Prezydent zarządził ewakuację ludności.. Jesteś z Raciborza, przyślij nam zdjęcia.

21.45 Szef MSWiA Jerzy Miller, który wieczorem dotarł na zalane tereny w Czechowicach-Dziedzicach na Śląsku powiedział, że sytuacja jest opanowana, wszystkie działania są bardzo profesjonalnie prowadzone. Dodał jednak, że prognozy do środy nie są dobre i "trzeba być przygotowanym na każdy wariant (...) z żywiołem nie da się wygrać".

21.40 Żaden z pięciu czeskich zbiorników retencyjnych znajdujących się w pobliżu polskiej granicy nie jest już w stanie zatrzymać wody z intensywnych opadów. Wcześniej Czesi poinformowali, że rozpoczęli zrzucanie wody z dwóch mniejszych zbiorników. - Nie są już w stanie pomieścić dzisiejszych opadów. Pojemność zbiorników jest ograniczona i po prostu nie jesteśmy w stanie przyjąć pięćdziesięcioletniej wielkiej wody - powiedział rzecznik czeskiego dorzecza Odry Czestimir Vlczek w telewizji publicznej.

20.45 Od rana w Małopolsce w kolejnych gminach ogłaszany jest alarm powodziowy. Teraz obowiązuje już w 74 gminach oraz w miastach Kraków i Nowy Sącz, a pogotowie powodziowe w 37 gminach.

19.59 Trzecią śmiertelną ofiarą powodzi w Małopolsce jest ośmioletni chłopiec z Krakowa. Dziecko jeździło samotnie na rowerze i wpadło do wezbranego potoku w okolicy ul. Zofii Stryjeńskiej w Olszanicy. Mimo szybkiego przewiezienia do szpitala w Prokocimiu, chłopiec zmarł.

19.47 Fala kulminacyjna na Wiśle przyjdzie do Warszawy w weekend i zaleje część budowy Mostu Północnego - ostrzega w TVN Warszawa kapitan Mirosław Kaczyński. Jego zdaniem prace budowlane trzeba będzie przerwać najpóźniej w połowie tygodnia.

19.42 W sumie na Śląsku ewakuowano w wyniku obfitych opadów deszczu około pół tysiąca osób. Najtrudniejsza sytuacja jest na granicy Przyszowic i Zabrza. Tam sytuacja zmienia się z minuty na minutę. Jeśli Kłodnica wyleje - będzie trzeba tam ewakuować 200 domów - poinformował wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk.

19.30 W Wąchocku w woj. świętokrzyskim Kamienna osiągnęła poziom 3m 20cm. Nawet po ostatniej zimie było mniej. Teraz nie pada, a co niektórym domom grożą podtopienia - poinformował nas kolejny Alertowicz.

19.25 Wezbrane wody zarwały most między Żywiecem a Trzebinią w woj. śląskim - informację i zdjęcia wysłał na Alert24 internauta Andrzej.

19.09 Grzegorz Napieralski napisał na Blipie: "Pierwszą pilną sprawą dla RBN powinna być sytuacja powodziowa i sposoby przeciwdziałania takim klęskom. O to będę wnioskował".

19.04 Kilkulatek wpadł do wezbranego potoku przy ul. Stryjeńskiego w Bieżanowie. Jest w stanie ciężkim, został przewieziony do szpitala.

18.54 Dyrektor Biura do spraw Usuwania Skutków Klęsk Żywiołowych MSWiA Zbigniew Śwircz powiedział, że wszystkie poszkodowane gminy dostały po zeszłorocznej powodzi środki na naprawę zniszczonej infrastruktury i zapewnił, że i w tym roku pieniędzy nie zabraknie.

18.52 Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak powiedział, że dodatkowi strażacy wesprą w walce z powodziami lokalne siły. Frątczak przestrzegł, że prognozy nie są korzystne, w najbliższych dniach nadal mają padać intensywne deszcze. Do tego wiele wody spływa na teren Polski z Czech. Tak wielkich ilości wody nie są w stanie pomieścić koryta rzek.

18.49 O godz. 22.00 premier Donald Tusk ma spotkać się w Krakowie z wojewodami z zalanych terenów. Premier odwiedza rejony dotknięte powodzią.

17.48 Minister Jerzy Miller odwiedzi dotknięte powodzią tereny na Śląsku. około godziny 19 planowane jest spotkanie z mediami w Czechowicach.

17.39 Biała Przemsza w Okradzionowie koło Dąbrowy Górniczej wystąpiła ze swojego koryta - informuje IAR. Na razie zalewa pobliskie obiekty sportowe ale także wdarła się do kilku gospodarstw. Strażacy tworzą nowe przeciwpowodziowe wały z piaskiem. W tym rejonie występują problemy z łącznością telefoniczną, wiele domów pozostaje też bez prądu.

17.30 Kandydat na prezydenta Bogusław Ziętek postanowił przekazać z funduszy planowanych na swoją kampanię wyborczą 10 tysięcy złotych osobom poszkodowanym w wyniku powodzi - poinformował jego sztab wyborczy.

17.28 Nie tylko my zmagamy się z ulewnymi deszczami. Rząd Czech na nadzwyczajnym posiedzeniu omawiał sytuację powodziową w kraju. Zdecydowano się skierować 500 żołnierzy w rejon Ostravy, Czeskiego Cieszyna, Karviny i Bohumina. Tam sytuacja jest najtrudniejsza.

17.14 W ciągu najbliższej doby w województwie małopolskim prognozowane są umiarkowane i silne opady deszczu - informuje IMiGW.

Przewidywana wysokość opadów: w nocy z poniedziałku na wtorek i we wtorek w dzień od 50 do 80 mm, lokalnie około 100 mm; w nocy z wtorku na środę i w środę w dzień od 10 do 20 mm, lokalnie około 30 mm.

17.07 W centrum Krakowa , powyżej bulwarów wiślanych stawiane są specjalne aluminiowe ścianki. Zespół Zarządzania Kryzysowego podjął również decyzję o montażu aluminiowych ścianek przeciwpowodziowych na wałach wiślanych od strony DH Jubilat do Wawelu.

17.04 Jak donosi nasz katowicki serwis do walki z wodą w województwie śląskim, na prośbę wojewody śląskiego do walki z powodzią wysłano pierwszych komandosów z 18 batalionu szturmowo-desantowego z Bielska-Białej. 30 z nich będzie pomagało opanować sytuację w Kanowie, a 20 kolejnych w Skoczowie. Z kolei do zalanych Przyszowic skierowano 40 komandosów z jednostki specjalnej Żandarmerii Wojskowej w Gliwicach. Żołnierze będą zajmowali się ewakuacją ludzi z zalanych terenów, pomogą usypywać wały, a kiedy opadnie woda, włączą się do porządkowania terenu.

17.00 Ulewne deszcze spowodowały zniszczenia na Kopcu Piłsudskiego w Krakowie. Oberwał się fragment ścieżki prowadzącej na szczyt, który pociągnął za sobą część zbocza. Jak poinformował dyrektor Miejskiego Parku i Ogrodu Zoologicznego w Krakowie Józef Skotnicki, dotychczasowe straty to około 30 metrów zerwanego chodnika i 50-70 metrów kwadratowych osuniętego zbocza.

-Sytuacja jest bardzo trudna. Ziemia jest nasiąknięta wodą, jak gąbka - mówił Skotnicki. Dodał, że w związku z niekorzystnymi prognozami na najbliższe dni obawia się dalszych zniszczeń zabytku.

Kopiec Piłsudskiego został zamknięty dla zwiedzających. Jutro zbierze się komisja z udziałem projektantów i wykonawców poprzedniego remontu, która oceni sytuację. Kopiec marszałka Józefa Piłsudskiego na krakowskim Sowińcu, zwany także Mogiłą Mogił z racji złożonych tam ziem z pól bitewnych, to największy kopiec w Polsce. Według ostatnich pomiarów, kopiec ma blisko 34 metry wysokości i 110 metrów średnicy u podstawy.

Kopiec już raz dotkliwie zniszczyły ulewne deszcze: po katastrofalnych ulewach w 1996 i 1997 roku osunęło się 65 proc. jego zboczy. Remont trwał pięć lat i kosztował 6,8 mln zł.

16.56 Z prognoz synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że w poniedziałek wieczorem opady osłabną, ale nocą ponownie przejdą w intensywne. We wtorek będzie nadal padało.

16.53 Bielsko Biała: Poziom rzeki Białej, płynącej przez centrum, przekroczył stan alarmowy. W ścisłym centrum, nieopodal ratusza, Biała, która płynie betonowym korytem, doprowadziła do osunięć ziemi. Drzewa w parku wprost zapadły się pod ziemię.

16.49 Pozytywne informacje po raz pierwszy napłynęły ze Skoczowa. W zalanym mieście zaczął opadać poziom Wisły, choć nadal o 30 cm przekroczony jest stan alarmowy.

-Woda w centrum miasta już opadła. Na razie wciąż nieczynny jest most na Wiśle w centrum Skoczowa i w Ochabach. Zajęcia we wszystkich szkołach w Skoczowie zostały we wtorek odwołane- powiedziała Dorota Kochman, rzecznik Skoczowa.

16.46 Zdjęcie zrobione z mostu na Wiśle, łączącego Brzeszcze z Górą fot.Alert24

16.36 W Zabrzu możliwa jest ewakuacja ok. 200 osób, wystąpiło bowiem zagrożenie przerwania wałów na rzece Kłodnicy.

16.31 Alarmy powodziowe w woj. małopolskim zostały w tej chwili ogłoszone w powiecie krakowskim (gmina Liszki, Skawina), bocheńskim (gmina Rzezawa i Łapanów), suskim, tarnowskim, myślenickim, brzeskim (gmina Gnojniki, Borzęcin), gorlickim (gmina Bobowa, Łużna i Ropa), oświęcimskim, nowosądeckim (gmina Grzybów, Łabowa i Grygów), wadowickim (gmina Andrychów) i dąbrowskim oraz w Dąbrowie Tarnowskiej, Bochni, Krakowie i Nowym Sączu.

W woj. śląskim alarm powodziowy ogłoszono na terenie sześciu powiatów: bieruńsko-lędzińskiego, bielskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego, raciborskiego, wodzisławskiego oraz gminy Zebrzydowice. Najgorsza sytuacja panuje w powiatach żywieckim, bielskim (z miastem Bielsko-Biała), cieszyńskim i gliwickim (z miastem Gliwice).

w woj. podkarpackim alarm powodziowy ogłoszono w powiecie ropczycko-sędziszowskim, jasielskim (miasto Jasło, Kołaczyce oraz w gminach Skołyszyn, Jasło, Brzyska), powiecie strzyżowskim (gmina Czudec, Frysztak, Niebylec, Strzyżów, Wiśniowa) i rzeszowskim (gmina Lubenia).

Alarmy ogłoszono także w jednym powiecie województwa opolskiego i pięciu dolnośląskiego.

16.28 Utrudnienia w ruchu występują w kilkudziesięciu punktach na ośmiu drogach krajowych w regionie małopolski. Nieprzejezdnych jest bardzo dużo odcinków dróg powiatowych i gminnych. Woda podmyła też tory na dwóch szlakach kolejowych: Kraków-Zakopane i Tarnów-Krynica; pociągi mają kursować okrężnymi trasami.

16.24 Wojewoda małopolski przerwał podróż zagraniczną i wraca do Krakowa. W małopolskim są już dwie ofiary śmiertelne. Według służb kryzysowych wojewody małopolskiego, najtrudniejsza sytuacja panuje w powiatach: bocheńskim, brzeskim, wielickim, oświęcimskim i nowosądeckim. Straż pożarna podała, że w całym regionie ewakuowano ponad 613 osób, kilka tysięcy przygotowanych jest do ewakuacji.

16.21 MSWiA zaapelowało do mieszkańców terenów zagrożonych powodzią, by słuchali służb porządkowych i nie zwlekali z ewakuacją, ryzykując swoje zdrowie, a nawet życie. - Nie chodźmy też na wały czy w pobliże wezbranych rzek, strumieni, by zobaczyć jak wygląda sytuacja - mówi rzecznik MSWiA.

16.07 W woj. lubelskim wzrasta zagrożenie powodziowe. W ciągu najbliższej doby w wyniku prognozowanych opadów deszczu spodziewany jest dalszy wzrost stanów wody w rzekach. Woda może wystąpić z koryt rzek i zalać przybrzeżne tereny.

Na Bugu wzrost stanów wody może spowodować lokalnie przekroczenie stanów ostrzegawczych, a na Wiśle poniżej ujścia Wisłoki przekroczenie stanów alarmowych.

15.54 Warszawa: Straż miejska dostała już kilkadziesiąt zgłoszeń o zalanych ulicach. Najgorzej jest na Płochocińskiej, gdzie woda uniemożliwia przejazd tunelem. Zalana jest też pętla autobusowa na Żeraniu, donosi nasz warszawski serwis.

15.50 Na Wiśle poniżej ujścia Dunajca, w zlewni Wisłoki i Wisłoka a także na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły poziom wody będzie nadal wzrastał powyżej stanów alarmowych. Na Sanie woda będzie się podnosić powyżej stanów ostrzegawczych , jak podaje IMiGW.

Poziom wody w rzekach wzrasta w związku z intensywnymi opadami deszczu, spływającą wodą opadową oraz zwiększonym odpływem wody ze zbiorników.

15.38 Służby bronią kładki przez Wisłę w Krakowie - donoszą krakowscy dziennikarze gazeta.pl. Już od piątku na wieść o groźbie powodzi służby miejskie zabezpieczały budowę kładki przez Wisłę, która ma połączyć Podgórze z Kazimierzem.

- Na razie sytuacja jest opanowana, ale jeśli rzeka przybędzie o kolejny metr może być niebezpiecznie - mówi Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

15.32 Około 8 tysięcy mieszkańców Śląska pozostaje bez prądu. Najwięcej pozbawionych energii jest w okolicach Raciborza, Rybnika i Bielska-Białej. Jak informują służby, awarie są na bieżąco usuwane, choć sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie. Awarie spowodowały głównie przewracające się na linie energetyczne konary drzew.

15.29 Kraków - bulwary przy moście Dębnickim fot.Alert24

15.23 W dolinie Odry na terenie Dolnego śląska nie ma zagrożenia powodziowego, ale trudna sytuacja w woj. opolskim może doprowadzić do wzrostu poziomu wody w Odrze również w tym regionie. Jak już informowaliśmy, pogotowie przeciwpowodziowe w 10 powiatach na Dolnym Śląsku ogłosił o godzinie 14.30 Wojewoda Dolnośląski, Rafał Jurkowlaniec.

- Obecnie nie ma zagrożenia w naszym województwie, ale wody w Odrze może zacząć przybywać 19 i 20 maja. Fala kulminacyjna może przejść przez nasz region w sobotę i niedzielę. Obecnie jednak trudno powiedzieć, jak wysoka będzie i czy będzie stanowić duże zagrożenie - powiedział dyżurny w sztabie kryzysowym Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu.

15.19 W okolicach Gliwic najtrudniejsza sytuacja jest w rejonie miejscowości Przyszowice i peryferyjnej dzielnicy Zabrza - Makoszów. Rozdzielająca je rzeka Kłodnica ujęta w dwa ziemne wały przelała się przez nie podtapiając okoliczne zabudowania. Mimo walki o uszczelnienie wałów, trzeba było ewakuować kilkadziesiąt osób. Wielu mieszkańców deklarowało, że opuści domy dopiero wtedy, gdy woda zacznie je zalewać. Pracujących na wałach strażaków wsparło wojsko.

15.15 Droga krajowa numer 1 w Czechowicach-Dziedzicach jest zalana od rana. Ruch odbywa się przez centrum Czechowic-Dziedzic Stan na godzinę ok. 13: fot.Alert24

15.13 Z powodu powodzi kilkudziesięciu maturzystów w Małopolsce i na Podkarpaciu nie dotarło na poniedziałkowe egzaminy z historii oraz z chemii.

- Do dwóch szkół w Sokołowie Małopolskim w woj. podkarpackim nie udało się dowieźć arkuszy egzaminacyjnych, tam zostały one przesłane drogą elektroniczną i wydrukowane - poinformował Lech Gawryłow, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie

W Ropczycach na Podkarpaciu do czterech szkół nie dotarło w poniedziałek 28 uczniów, którzy mieli zdawać historię; dyrektorzy tych placówek zostali zawiadomieni, że z powodu problemów z dojazdem 36 osób nie będzie na popołudniowym teście z chemii.

Według danych OKE w Małopolsce na maturę nie dojechały: cztery osoby w Tarnowie, dwie w Dobczycach, jedna w Suchej Beskidzkiej i jedna w Wadowicach. Maturzyści, którzy z powodów zdrowotnych lub losowych nie stawili się na egzaminie z wybranego przedmiotu, będą mogli przystąpić do niego w czerwcu, w dodatkowym terminie.

15.09 Przypominamy - służby wojewody małopolskiego zaapelowały do mieszkańców, by pozostali w domach i - z powodu trudnej sytuacji na drogach - w miarę możliwości nie przemieszczali się samochodami. W województwie śląskim alarm powodziowy ogłoszono na terenie sześciu powiatów. W woj. podkarpackim alarm powodziowy ogłoszono w czterech powiatach.

W sumie w woj. małopolskim strażacy interweniowali już 1800 razy, w woj. śląskim 890, a w woj. podkarpackim - 490 razy.

15.07 Mieszkańcy Gdowa mieszkający w okolicy rzeki Raba zostali ewakuowani w związku z zagrożeniem wylania rzeki - napisał na Alert24 Szymon.

15.03 Czeskie służby hydrologiczne zamieściły na swojej stronie aktualizowaną co 20 minut mapę stanu wody w dorzeczach Odry i Olzy po czeskiej stronie granicy. Strona jest dostępna w języku polskim.

15.00 Z powodu zalania zamknięta została droga krajowa nr 1 w Goczałkowicach - między Pszczyną, a Bielskiem. Kierowcom samochodów ciężarowych jadącym w kierunku południowej granicy doradzamy zjazd z Jedynki w Tychach i kierowanie się do drogi krajowej nr 81 - "Wiślanki" i jazdę przez Żory w kierunku Skoczowa. Innej możliwości objazdu ciężarowe nie mają. Samochody osobowe mogą jechać przez centrum Goczałkowic, wjeżdżając ulicą Uzdrowiskową, dalej Legionów i Węglową. Ulica Węglowa prowadzi na DK nr 1 już za miejscem zalanym.

14.55 Obwodnica Wadowic fot.Alert24

14.47 Pogotowie przeciwpowodziowe w 10 powiatach na Dolnym Śląsku ogłosił o godzinie 14.30 Wojewoda Dolnośląski, Rafał Jurkowlaniec. Sytuacja na Odrze robi się poważna: stany alarmowe przekroczone są w Oławie, Rędzinie, Ścinawie i Głogowie, Widawa przekroczyła stan w Zbytowej, a Bystrzyca w Lubachowie i Mietkowie. 

14.44 Jutro w górach będzie padał śnieg. Według najnowszej prognozy IMIGW we wtorek w Polsce pochmurno z opadami deszczu, większe przejaśnienia lokalnie na północnym wschodzie kraju. Na zachodzie, w centrum i na południu opady okresami intensywne, na północnym wschodzie po południu lokalnie burze, wysoko w górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temp. maks. od 8 do 11 st. na zachodzie, 15 st. w centrum, do 21 st. na Suwalszczyźnie i Podlasiu. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, w porywach do 60 km/h, północno-zachodni, na wschodzie i północnym wschodzie północno-wschodni.

14.40 Kraków, most Dębicki, po lewej stronie Wawel: fot.Alert24

14.31 Jak informuje biuro prasowe wojewody śląskiego, 300 osób z Kaniówka Dankowskiego w powiecie bielskim ewakuowano po przelaniu wody z rzeki Dankówka. Zostały one umieszczone w budynku szkoły podstawowej w Dankowicach. W gminie Porąbka ewakuowano z kolei 60 niepełnosprawnych dzieci z ośrodka BEPIS do Ośrodka Wczasów Dziecięcych w Porąbce. Ewakuacje miały także miejsce w powiatach: cieszyńskim, bielskim, gliwickim. W Zabrzu Makoszowie ewakuowano 27 osób, a w Katowicach - 4 osoby, w tym jedną do szpitala.

W małopolsce trwa ewakuacja 1500 osób z powiatu brzeskiego. Wcześniej w województwie małopolskim ewakuowano ok. 340 osób z powiatów: nowosądeckiego, bocheńskiego, brzeskiego i oświęcimskiego.

14.29 IMiGW przewiduje dalsze wzrosty stanu wody, w tym przekroczenie stanu alarmowego na Czarnej Włoszczowskiej w Januszewicach. W związku z intensywnymi opadami deszczu będzie także wzrastał poziom wody w zlewni Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki oraz Kamiennej. Stan wody na rzekach jest wysoki, przekroczone są stany alarmowe - podaje IMiGW. Poziom wody będzie wzrastał także na Wiśle poniżej ujścia Wisłoki. Na tej rzece woda również przekroczyła stan alarmowy.

14.26 Jak poinformował rzecznik PKP PLK, od godz. 12.50 po zalaniu torów nieprzejezdny jest odcinek Bielsko Biała. Jak donoszą PKP Polskie Linie Kolejowe dziś, z powodu podmycia lub zalania, zostało zamknięte ok.100 kilometrów torów

14.19 Rzecznik MON Janusz Sejmej poinformował, że minister obrony narodowej na wniosek wojewodów małopolskiego i śląskiego uruchomił pomoc wojskową dla pięciu gmin w tych województwach. W województwie małopolskim pomoc wojskowa będzie udzielana w gminach: Bochnia i Kłaj, natomiast w województwie śląskim w gminach: Kaniów, Krzeszowice i Skoczów.

14.14 Najnowsza prognoza pogody z IMIGW14.09 Jak donosi gazeta.pl Kraków z powodu złego stanu wody ód dopływających na ujęcie wody surowej w Zakładzie Uzdatniania Wody "Dłubnia" został on wyłączony. Mieszkańcy Gdowa i Bochni pozbawieni są wody pitnej. Będzie ona dostarczana beczkowozami.

13.57 Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podała informację o stanie dróg na godz. 12. Ruch na krajowej drodze nr. 4 utrudniony jest na obwodnicy Bochni i w miejscowości Gorzków. Droga krajowa nr.7 jest nieprzejezdna w Myślenicach, "dwudziestka ósemka w Rudzach - Graboszycach, na obwodnicy Wadowic, utrudniony ruch między Suchą Beskidzką a Makowem Podhalańskim. Na drodze 44 utrudnienia w okolicach Skawiny i Spytkowic, na krajowej 52 może w każdej chwili zamknięty być ruch w Kleczy Dolnej, utrudnienia m. in. w miejscowości Brody i Bulowice. Droga nr. 75 zamknięta w Będzieszynie , Okocimiu i Maciejowej, Utrudniony jest przejazd drogą 79 w m.Rudawa i 87 w Barcicach i Piwnicznej Zdrój. W tej drugiej miejscowości rozważa się zamknięcie drogi.

13.49 Trwa ewakuacja 1500 osób z powiatu brzeskiego. W województwie małopolskim ewakuowano ok. 340 osób z powiatów: nowosądeckiego, bocheńskiego, brzeskiego i oświęcimskiego. - Minister Spraw Wewnętrznych Jerzy Miller jest w stałym kontakcie z wojewodami i na bieżąco otrzymuje informacje na temat sytuacji hydrologicznej w kraju. - zapewniła Małgorzata Woźniak, rzecznicka MSWiA. Jak dodała, na terenach, na których doszło do lokalnych zalań, pracują sztaby kryzysowe i pogotowie przeciwpowodziowe.

13.43 Na razie napór wody wytrzymuje Metro. Jak informuje Krzysztof Malawko, rzecznik podziemnej kolejki, dziś nie było jeszcze zgłoszeń o jej przeciekaniu. Za to w niedzielę w trakcie popołudniowego oberwania chmury trzeba było zamknąć stalowe wrota prowadzące do stacji Stokłosy. Woda wdzierała się schodami. Ekipa techniczna interweniowała też na stacji Kabaty i Wawrzyszew, gdzie podciekały ściany. Więcej informacji o sytuacji w Warszawie na naszych warszawskich stronach .

13.36 Jak donoszą PKP PLK ok. 100 km torów jest wyłączonych z ruchu przez opady deszczu. -Tam, gdzie było to możliwe, zorganizowano zastępczą komunikację autobusową - mówi Krzysztof Łańcucki, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe. Ruch pociągów został wstrzymany na odcinku torów Skawina - Sucha Beskidzka na linii z Krakowa do Zakopanego, oraz odcinku Gromnik - Bobowa na linii z Tarnowa do Nowego Sącza i z Wisły Uzdrowisko do Wisły Głębce. Ze Skawiny do Suchej Beskidzkiej kursuje zastępcza komunikacja autobusowa. Na odcinkach Maków Podhalański - Osielec, Kamionka - Nowy Sącz, Skoczów - Pierściec, oraz Bielsko-Biała - Bielsko-Biała Lipnik ruch został przywrócony.

Pasażerowie mogą się także spodziewać utrudnień na odcinkach Katowice Ligota - Katowice Brynów, gdzie funkcjonuje objazd powodujący opóźnienia pociągów ok. godzinę, Bielsko-Biała - Wisła Głębce (pociągi dojeżdżają tylko do stacji Wisła Uzdrowisko).

Na wielu innych odcinkach linii kolejowych w woj. małopolskim, śląskim i świętokrzyskim ze względu na zagrożenie podmyciem torów, pociągi jeżdżą wolniej niż zwykle.

13.33 - Mamy sygnały, że około 14 i 15 mają przejść fale kulminacyjne. Dlatego postępujemy zgodnie z procedurami: przygotowujemy się na wszelką ewentualność - wyjaśnia Jarosław Mensfelt, rzecznik prasowy muzeum w Auschwitz. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau zostało zamknięte do odwołania ze względu na zagrożenie powodziowe. Muzealnicy przenoszą zbiory z parterów bloków na piętra.

13.30 Jak donoszą nasi opolscy reporterzy, 25 miejscowości Opolszczyzny zagrożone jest zalaniem. W województwie nie ma nieprzejezdnych dróg i mostów. Zalanych jest 120 hektarów terenów nadbrzeżnych. W kilku regionach Opolszczyzny podjęto dodatkowe działania związane z zagrożeniem powodziowym.

13.26 Poprawia się sytuacja powodziowa w Ropczycach na Podkarpaciu. Woda w zalanej miejscowości powoli opada, prognozy nie są jednak optymistyczne. Mieszkańcy zabezpieczają domy i instytucje workami z piaskiem. Najgorzej było w nocy i nad ranem, kiedy wylała Wielopolka. Burmistrz Ropczyc podkreśla, że wypompowywanie wody z podtopionych domów nie ma na razie sensu, dopóki nie ustabilizuje się pogoda. Dlatego pomoc mieszkancom skupia sie przede wszystkim na dostarczaniu worków z piaskiem.

13.21 Według danych IMiGW, w dorzeczu Odry stany alarmowe przekroczone są na 28 stacjach wodowskazowych, a stany ostrzegawcze - na 34. Instytut prognozuje dalsze wzrosty stanu wody oraz przekroczenia stanów alarmowych i ostrzegawczych. W dorzeczu Wisły stany alarmowe przekroczone są na 65 wodowskazach, a ostrzegawcze - na 50.

-Prognozowane na poniedziałek i wtorek intensywne opady deszczu w dorzeczu górnej Wisły wpłyną na dalszy, miejscami gwałtowny wzrost stanu wody - informuje IMiGW. W ciągu ostatniej doby w niektórych regionach kraju opady wyniosły nawet 180 mm.

13.10 Wojtek napisał na Alert24: Plac Ratuszowy w Bielsku-Białej. Rzeka płynie już 1,2m nad poziomem parkingu i ledwo mieści się w korycie.

Rwąca rzeka w Bielsku-Białej:

fot.Alert24

13.03 Już około stu osób ewakuowano na Śląsku w wyniku obfitych opadów. Mieszkańcy ewakuowani są z Przyszowic koło Gliwic, ale także z powiatów bielskiego i cieszyńskiego. W sumie straż pożarna interweniowała już ponad 1500 razy. Jak informują służby - akcje te są długofalowe i zaangażowane są w nie znaczne siły. Najtrudniejsza sytuacja jest na Odrze - w Chałupkach woda przekroczyła stan alarmowy o ponad 2 metry, w Krzyżanowicach o ponad 3. Trudna sytuacja jest także na Wiśle w Ustroniu i Skoczowie, gdzie woda wdarła się do centrum miasta.

Skoczów. Rzeka Bładnica, która ma zazwyczaj kilka centymetrów głębokości:

fot.Alert24

Służby nadal poszukują mężczyzny, którego rzeka porwała w Koszarawie.

12.58 Deszczowa pogoda ma utrzymywać się do piątku, ale od środy sytuacja zacznie się stopniowo poprawiać - informuje IMiGW. W ciągu doby w województwach śląskim i małopolskim spadło tyle deszczu, ile wynosi dwukrotna miesięczna norma.

12.56 Jak dowiedział się reporter radia TOK FM nieprzejezdna jest trasa Wodzisław-Żory. Zalana jest droga w Marklowicach. Podtopienia w Raciborzu.

12.54 W kilkudziesięciu szkołach w województwie śląskim z powodu zagrożenia powodzią zawieszone zostały w poniedziałek lekcje. Najwięcej takich przypadków jest w Bielsku-Białej.

12.47 Na Alert24 napisała Malina - Cudem uratowany mężczyzna z samochodu w Zebrzydowicach. Z pomocą przyszli strażacy. Mężczyzna dziś rano chciał przejechać pod zebrzydowickim wiaduktem. Droga nie była zamknięta ani wyłączona z ruchu, dlatego też kierowca sądził, że przejazd, mimo sporego rozlewiska, będzie bezpieczny. Tymczasem nagle okazało się, że poziom wody sięga szyb osobowego auta. Mężczyzna utknął w wodnej pułapce. Na pomoc przyszli strażacy, którzy wyciągnęli samochód z rozlewiska.

12.52 "Jedzie się jakby woda miała wedrzeć się do samochodu" - krakowscy kierowcy.

12.49 Powódź zagraża Muzem Auschwitz Placówka została zamknięta. Muzealnicy przenoszą eksponaty z parterów bloków na piętra. Muzeum od Soły dzieli droga powiatowa. Na razie nie została ona zalana, ale wody w rzece cały czas przybywa.

12.47 W miejscowości Piaski-Drużków (pow. brzeski) - na Dunajcu zerwał się ważący 20 ton prom. Obiekt mógł stanowić zagrożenie dla mostów na rzece. Na szczęście udało się go przechwycić i osadzić na mieliźnie.

12.42 W kilkudziesięciu szkołach w województwie śląskim z powodu zagrożenia powodzią zawieszone zostały w poniedziałek lekcje. Najwięcej takich przypadków jest w Bielsku-Białej, poinformowała Anna Wietrzyk, rzecznik śląskiego kuratorium.

- W niektórych gminach zamknięte zostały wszystkie szkoły. Tak jest przykładowo w Jasienicy koło Bielska-Białej i Skoczowie - dodała.

12.39 Ulica Główna w Goczałkowicach - Zdrój (pow. pszczyński)12.37 Kolejna małopolska ofiara ulewnych deszczów. W Małym Wiśniczu w pow. bocheńskim utonął ok. 45-letni mężczyzna - podał rzecznik małopolskiej straży pożarnej Andrzej Siekanka.

Sytuacja powodziowa w Małopolsce pogarsza się - w ponad 50 gminach obowiązuje już alarm powodziowy i liczba ta nadal rośnie. Stan alarmowy jest przekroczony na ponad 20 rzekach, a stan ostrzegawczy na co najmniej 10 rzekach.

12.33 Jak donoszą czeskie służby, fala kulminacyjna na Odrze dotrze na polską stronę prawdopodobnie po południu lub wieczorem. Czeskie służby hydrologiczne precyzyjnie monitorują stan swoich rzek, m.in. tych, które wpływają do Polski. Zbierane co 20 minut odczyty i powstające na tej podstawie wykresy i analizy można śledzić m.in. w internecie.

Na stronie czeskich meteorologów znajduje się opisana w języku polskim mapka pokazująca sytuację m.in. w dorzeczu Odry i Olzy.

12.29 Małopolski Urząd Wojewódzki potwierdza podaną przez przed chwilą informację, pisze krakowska gazeta.pl. Pierwszą śmiertelną ofiarą powodzi w Małopolsce jest sześćdziesięcioletnia mieszkanka gminy Ryglice.

12.25 W miejscowości Uniszowa (powiat tarnowski) znaleziono ciało kobiety, około 60 lat, prawdopodobnie porwanej przez potok, donosi reporter TOK FM. Jeśli te informacje się potwierdzą, jest to druga ofiara powodzi w Polsce.

12.23 Przerwany wał przeciwpowodziowy w Ligocie, koło Czechowic - Dziedzic

12.18 Kielecki serwis gazeta.pl donosi o problemach w Skarżysku Kamiennej i gminie Wąchock. Zalane są ulice i droga wojewódzka 744.

12.14 Krakowski dworzec PKS - relacje pasażerów12.11 Na północy Węgier z powodu powodzi w poniedziałek ponad 2 tys. ludzi musiało opuścić domy. Powodzie wywołane przez padające cały weekend ulewne deszcze odcięły od świata niektóre wsie i spowodowały przerwy w dostawach prądu.

Deszczom, których gdzieniegdzie spadło więcej niż zazwyczaj w ciągu dwóch miesięcy, towarzyszy porywisty wiatr. W rejonie Budapesztu wiał 100 km/h. Wichura przewracała drzewa, które zatarasowały kilka głównych dróg.

12.08 Radom zalany - radomski oddział Gazety Wyborczej donosi o sytuacji w mieście. Nieprzejezdne są ulice, strażacy od rana wzywani są do zalanych domów. Tylko od niedzieli wieczorem przyjęli ponad 170 zgłoszeń. Woda utrudnia też ruch na kolei.

12.00 Czechy: Potwierdzono, że w miejscowość Trinec, 400 kilometrów na wschód od Pragi utonęła 69-letnia kobieta. U naszych południowych sąsiadów sytuacja wygląda podobnie jak w Polsce. Zamknięte są drogi, tysiące ludzi pozostają bez prądu.

11.57 "Wszystko zalane" - opowiadają mieszkańcy Gdowa, miejscowości w pobliżu Krakowa.11.42 Wojsko jest gotowe do przeciwdziałania powodziom. W pełnej gotowości pozostaje 8 tysięcy żołnierzy oraz specjalistyczny sprzęt: pływające transportery, łodzie saperskie, ciężki sprzęt inżynieryjny i śmigłowce transportowe. Wojsko w każdej chwili może przystąpić do ewakuacją ludności i mienia, ochrony terenu zagrożonego powodzią i naprawy zniszczonych dróg i mostów. Szefowie Wojewódzkich Sztabów Wojskowych w Krakowie, Rzeszowie i Katowicach uruchomili grupy operacyjne do monitorowania sytuacji. Ponadto na polecenie ministra obrony jednostki inżynieryjne stacjonujące w zagrożonych powodzią województwach pozostają w stanie podwyższonej gotowości.11.37 - Brakuje już ludzi - mówił rano naszym częstochowskim reporterom dyżurny miejskiej komendy straży pożarnej. Miejsko-powiatowe centrum zarządzania kryzysowego w Częstochowie cały czas odbiera nowe zgłoszenia. Od wczoraj strażacy w całej Polsce interweniowali ponad 3500 razy pomagając mieszkańcom wypompowywać wodę z zalanych piwnic, garaży i udrażniając przepusty w rowach melioracyjnych oraz zabezpieczając worki z piaskiem przed napływem wody do budynków.

11.34 W ciągu najbliższej doby na rzekach województwa mazowieckiego przewiduje się dalsze wzrosty stanu wody, szczególnie na Pilicy w Białobrzegach oraz na Liwcu w Zaliwiu-Piegawkach - informuje IMiGW.

Na Pilicy w Białobrzegach przewiduje się przekroczenie stanu ostrzegawczego w ciągu najbliższych godzin, na Liwcu w Zaliwiu-Piegawkach - przekroczenie stanu alarmowego. Instytut prognozuje także znaczne wzrosty stanu wody na pozostałych rzekach regionu. IMiGW ostrzega jednocześnie, że przebywanie nad brzegami tych rzek może być niebezpieczne.

11.30 Deszczowa pogoda ma utrzymywać się do piątku, ale od środy sytuacja zacznie się stopniowo poprawiać - informuje IMiGW. Mieczysław Ostojski, dyrektor IMiGW powiedział na konferencji prasowej, że pomiary za ostatnią dobę wykazały w niektórych regionach maksymalne opady w wysokości 180 mm. Najtrudniejsza sytuacja panuje w woj. śląskim i małopolskim. W ciągu doby spadło tam tyle deszczu, ile wynosi dwukrotna miesięczna norma.

11.30 Deszczowa pogoda ma utrzymywać się do piątku, ale od środy sytuacja zacznie się stopniowo poprawiać - informuje IMiGW. Mieczysław Ostojski, dyrektor IMiGW powiedział na konferencji prasowej, że pomiary za ostatnią dobę wykazały w niektórych regionach maksymalne opady w wysokości 180 mm. Najtrudniejsza sytuacja panuje w woj. śląskim i małopolskim. W ciągu doby spadło tam tyle deszczu, ile wynosi dwukrotna miesięczna norma.

Według IMiGW sytuacja powinna się poprawić w środę - czwartek. Wówczas należy spodziewać się wzrostu temperatury do 23 stopni Celsjusza.

11.28 Zalane Bulwary Wiślane w Krakowie. Nieprzejezdne są też niektóre przejazdy w nieckach. W miastach wiele wiaduktów jest nieprzejezdnych, pod nimi gromadzi się woda.

Zalany wiadukt pod Al. Konopnickiej w Krakowie: fot.Alert24

11.24 Pod wodą znalazł się fragment ekspresowej "jedynki" w okolicach Czechowic-Dziedzic koło Bielska-Białej. Policjanci zorganizowali objazdy - poinformowała rzecznik bielskiej policji Elwira Jurasz. Kierowcy jadący w stronę Katowic kierowani są w ulicę Mazańcowicką, natomiast jadący w stronę Bielska-Białej w ulicę Węglową i Legionów.

Na krajowej 28 zamknięta jest obwodnica Wadowic. Ruch kierowany jest przez centrum. Znaczne utrudnienia występują na odcinku z Suchej Beskidzkiej do Makowa Podhalańskiego. Ruch odbywa się wahadłowo. Osunęła się skarpa. Na miejscu jest ciężki sprzęt. Drogowcy usuwają skały i błoto z jezdni.

Służby wojewody małopolskiego zaapelowały do mieszkańców by pozostali w domach i - z powodu trudnej sytuacji na drogach - w miarę możliwości nie przemieszczali się samochodami.

11.20 Uszkodzone przez powalone wichurą drzewa linie energetyczne spowodowały w poniedziałek rano wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni "Wesoła" w Mysłowicach - części kopalni "Mysłowice-Wesoła". Na dół nie zjechali górnicy z pierwszej zmiany. Jak powiedział Ryszard Fedorowski, rzecznik Katowickiego Holdingu Węglowego w poniedziałek przed południem pełne zasilanie było już przywrócone, a kolejna zmiana rozpocznie pracę bez przeszkód.

11.17 Rozlewisko przy popularnej Zakopiance w miejscowości Głogoczów, na trasie między Krakowem a Myślenicami.

11.13 Zdjęcia reporterów Gazety Wyborczej z zalanego południa Polski -

11.05 W Krakowie zalane są bulwary wiślane w okolicach Wawelu. Kilkanaście linii autobusowych musiało zmienić trasy z powodu zalanych ulic i połamanych drzew. Problemy z kursowaniem tramwajów. Jak wygląda sytuacja w Krakowie i okolicach czytaj w krakowskim serwisie gazeta.pl (artykuł uaktualniany).

11.03 Odcinek drogi krajowej nr 4 przebiegający przez Ropczyce jest już przejezdny. Przez kilka godzin trasa ta była zalana przez rzeczkę Wielopolkę i kierowcy musieli korzystać z objazdów. Jak poinformowała Anna Klee z zespołu prasowego podkarpackiej policji, woda cofając się zabrała fragment asfaltu z drogi, jednak nie spowodowało to utrudnień w ruchu. Droga krajowa nr 4 prowadzi do przejścia granicznego z Niemcami w Korczowej.

10. 58 Krosno: Od niedzielnego popołudnia w mieście wydano ponad 5 tysięcy worków z piaskiem. - Takiego poziomu wody nie było chyba od 30 lat - mówią starsi mieszkańcy Krosna. Pod naporem deszczowej wody, w niedzielę zawaliło się 15 metrów muru oporowego przy ulicy Zjazdowej.

10.53 Według MSWiA, największe zagrożenie powodzią występuje obecnie w dwóch województwach - małopolskim oraz śląskim. W pierwszym już ewakuowano ponad 280 osób, z powiatów: nowosądeckiego, bocheńskiego, brzeskiego i oświęcimskiego. W powiecie brzeskim kolejne 1500 osób jest przygotowywanych do ewakuacji. -W województwie śląskim ewakuowano 70 osób, a w województwie podkarpackim 54 osoby - poinformowała Małgorzata Woźniak, rzeczniczka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

10.38 Czechy: U naszych południowych sąsiadów też wylewają rzeki. 69-kobieta utonęła w potoku w pobliżu swego domu we wsi Trzinec na Morawach, we wschodnich Czechach. Trudna sytuacja panuje wzdłuż 13 rzek, gdzie poziom wody stale się podnosi, grożąc zalaniem. Eksperci uważają, że może powtórzyć się sytuacja z 1997 roku, gdy Morawach w wielkich powodziach zginęło ponad 50 ludzi.

10.34 Ulewa dotknie także Podlasia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed ulewnym deszczem. Ma tam spaść od 10 do 25 litrów wody na metr kwadratowy, a lokalnie, zwłaszcza na południu województwa 30-35 litrów na metr kwadratowy.

10.27 - Gruntowa droga gminna w Mogilanach k. Krakowa się obsunęła - kilka domów jest odciętych od świata. Drogą nadal płynie rzeka. Dodatkowo uszkodzona linia energetyczna dotyka metalowego ogrodzenia (iskrzy) - od 2 godzin Enion nie reaguje - żali się Alertowi "Coolio". Obsunęła się gruntowa droga gminna w Mogilanach k. Krakowa: fot.Alert24

10.23 Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed intensywnym deszczem w województwach opolskim, śląskim, dolnośląskim i kujawsko-pomorskim. Ma on padać do jutra. Miejscami może spaść nawet 50 litrów wody na metr kwadratowy.

10.21 Na Żywiecczyźnie sytuacja jest bardzo trudna. Najgorzej jest w gminach Koszarawa i Jeleśnia. Uszkodzone zostały most trzebiński w Żywcu oraz most na drodze powiatowej w Przyborowie koło kościoła. Oba są zamknięte dla ruchu. Starosta żywiecki wydał zarządzenie o zawieszeniu w poniedziałek i wtorek zajęć w szkołach ponadgimnazjalnych.

10.15 Komunikacja - Nieprzejezdna jest część na południu kraju. Nieczynne są także szlaki kolejowe. Nie ma przejazdu między Czechami a Polską w Cieszynie. Zalane jest także torowisko z Katowic do Bielska. Zorganizowano autobusową komunikację zastępczą. W Bielsku-Białej podtopiony jest most kolejowy, nie kursują pociągi w Wiśle, między stacjami Głębce i Uzdrowisko.

W Ropczycach rano była nieprzejezdna droga krajowa numer 4. Zalana jest obwodnica Biecza - droga krajowa 28, ruch na tym odcinku odbywa się przez centrum Biecza. W związku z podtopieniami zamknięta jest droga krajowa 52 z Wadowic do Bielska. Kłopoty czekają tam na kierowców w dwóch miejscach: w Bulowicach i Izdebniku. Nieprzejezdna jest też krajowa 28-ka z Zatora do Wadowic oraz trasa wojewódzka 933 z Oświęcimia do Pszczyny. Nieprzejezdna, według informacji TOK FM jest także krajowa droga 1 w Czechowicach - Dziedzicach.

10.04 Według aktualnych danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekroczono 92 stany alarmowe na rzece Wiśle i Odrze, a w 84 miejscach woda przekroczyła stany ostrzegawcze. W województwie małopolskim ewakuowanych zostało ponad 280 osób, w powiatach: nowosądeckim, bocheńskim, brzeskim i oświęcimskim. W powiecie brzeskim 1500 osób jest przygotowywanych do ewakuacji. W województwie śląskim ewakuowano 70 osób, a w województwie podkarpackim 54 osoby.

10.00 Jak informuje radio TOK FM półtora metra wody jest na krajowej jedynce w Czechowicach-Dziedzicach między Tychami a Bielskiem. Ruch praktycznie jest niemożliwy . Policja jeszcze nie wyznaczyła objazdów.

9.58 Woda wystąpiła z brzegów w Skoczowie. Wylała rzeka Bladnica. Na ulicach kilkadziesiąt centymetrów wody.W mieście zamknięto szkoły. Zamknięty jest także most na Wiśle w centrum miejscowości

9.51 Wisła wylewa w Krakowie. Woda zalewa strefę buforową i dochodzi do wałów w centrum miasta. Bulwary wiślane zalane. Niebezpiecznie robi się w rejonie mostu na ul. Nowohuckiej (blisko CH M1) - napisał na Alert24 Kminek. Wisła doszła do wałów. Widok z mostu na ulicy Nowohuckiej.: fot.Alert24

9.49 Najwyższa Izba Kontroli alarmuje, że straty wyrządzane przez powodzie stale się zwiększają. Z informacji zebranych przez Izbę wynika, że w ciągu ostatnich trzech lat tylko w województwie małopolskim i świętokrzyskim wyniosły one blisko miliard złotych. Mimo to nadal zaniedbywane są kontrole wałów przeciwpowodziowych oraz konserwacje i utrzymywanie strumieni, potoków i przydrożnych rowów. NIK ostrzega, że każda następna powódź może wywołać ogromne straty.

9.42 Zła sytuacja jest też u naszych południowych sąsiadów. W Czechach w wyniku powodzi zginęła jedna osoba - 69-letnia kobieta z Trzyńca. Woda porwała ją z jej własnego ogrodu. W okręgu morawsko-śląskim 10 tysięcy gospodarstw nie ma prądu. Sztaby kryzysowe coraz częściej podejmują decyzje o ewakuacji ludzi. W niektórych regionach Moraw i Śląska starostowie ogłosili stan klęski żywiołowej.

9.38 W województwie śląskim w związku z zalaniami i podtopieniami ewakuowano 65 osób. Stany alarmowe wód przekroczone są w 22 miejscach, w 9 przekroczone są stany ostrzegawcze. Strażacy w ciągu doby interweniowali ponad 1200 razy, w akcje zaangażowanych jest około 4 tys. osób. Najgorzej sytuacja wygląda w powiatach cieszyńskim, bielskim, żywieckim, raciborskim i gliwickim.

9.25 Krea napisała na Alert24, że u samych źródeł rzeki Wisły wody też zrobiło się dużo. - Byłam dziś rano w dolinie Łabajowa. To jeszcze nie jest Wisła, tylko jeden z setek potoków spływających dolinami do głównego koryta rzeki - pisze.

9.20

Wylała Wisłoka w Parkoszu:

fot.Alert24

9.10 Pierwsza tragiczna informacja. Utonął człowiek. Mężczyznę porwał nurt wezbranej rzeki Koszarawa pod Żywcem. Do wypadku doszło w nocy. Mężczyzna wpadł do rzeki.

Sprawdź, jaka będzie pogoda

8.57 W ciągu najbliższej doby z powodu opadów deszczu, w zlewni Małej Wisły, Przemszy, Pszczynki, Brynicy oraz Soły (woj. śląskie) będą się utrzymywać stany alarmowe - prognozuje IMiGW. Instytut ostrzega, że może to powodować: zagrożenie dla obszarów zalewowych czy wystąpienia wody z koryt rzecznych i zalania przybrzeżnych terenów. Mogą występować utrudnienia w funkcjonowaniu komunikacji lądowej i żeglugi wodnej oraz lokalne podtopienia.

8.51 Woda Zalała Tyskie Planty. - W tym miejscu woda nie zagraża gospodarstwom domowym, jednak 0,5 kilometra dalej znajduje się najstarsza dzielnica miasta Tychy która jest niżej położona niż tyskie planty !Nie przypominam sobie tak wielkiej wody w tym miejscu - napisał na Alert24 internauta M.

8.48 Na Alert24 dostaliśmy informację, że w Czechowicach-Dziedzicach wał przeciwpowodziowy został przerwany na długości ok. 0,5 km.

8.40 Nieprzejezdny jest odcinek drogi krajowej numer 4, biegnącej przez Ropczyce na Podkarpaciu. Kierowcy muszą korzystać z objazdów przez Kolbuszową i Mielec. Najgorzej jest w powiecie ropczycko-sędziszowskim, dębickim, krośnieńskim i jasielskim. W ciągu nocy strażacy kilkaset razy wyjeżdżali do pompowania wody z domów i budynków gospodarczych. Nienajlepiej wygląda sytuacja w Krośnie. Wisłok przekroczył tam stan alarmowy o 1 metr 20 centymetrów i nadal podnosi się

8.30 Wody w rzekach na Podbeskidziu wciąż przybywa, a deszcz nadal intensywnie pada - wynika ze słów służb ratunkowych. Dramatycznie jest na Śląsku Cieszyńskim. Alarmy powodziowe zostały ogłoszone w powiatach wadowickim i oświęcimskim. Na Śląsku Cieszyńskim woda wylała w wielu miejscach. Strażacy ewakuowali 35 osób z zagrożonych rejonów, między innymi w Kończycach, Marklowicach, Puńcowie i Górkach Wielkich. Zamkniętych jest kilka dróg, w tym krajowa numer 81 w rejonie Skoczowa.

8.17 128 interwencji związanych z pogodą podjęli w ciągu ostatniej doby strażacy. Większość zgłoszeń dotyczyła usuwania połamanych drzew i konarów oraz wypompowywania wody z piwnic - poinformował PAP dyżurny świętokrzyskiej straży pożarnej. Wiesz więcej? Poinformuj Alert24

8. 15 Stany alarmowe są przekroczone w na wodowskazach na siedmiu rzekach w województwie świętokrzyskim. Dużo pracy, w związku z pogodą, mają strażacy. Poziom wody przekroczył stany alarmowe na Kamiennej, Koprzywnicy, Czarnej, Mierzawie, Bobrzy, Nidzie Czarnej i na Wiernej. Przekroczenia nie są duże. W innych miejscach, m.in. na Nidzie i Czarnej Staszowskiej przekroczone są stany ostrzegawcze - poinformował w poniedziałek PAP dyżurny Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach Jerzy Szeląg.

Dodał, że od soboty przygotowane są worki i piasek, służby są w gotowości.

8.12 W 49 gminach Małopolski obowiązuje alarm powodziowy, a pogotowie przeciwpowodziowe - w 44 gminach regionu. Andrzej Siekanka, rzecznik małopolskiej straży pożarnej, informuje, że w ciągu ostatniej doby strażacy ewakuowali 317 osób.

8.03 Do ewakuacji przygotowywanych jest ok. 1,5 tys. mieszkańców powiatu brzeskiego. Małopolscy strażacy interweniowali już 1,8 tys. razy. Według służb zarządzania kryzysowego, stan alarmowy jest przekroczony na 20 rzekach w 29 miejscach, a w 8 rzekach w 19 miejscach woda przekroczyła stany ostrzegawcze. "Coraz mocniej przybiera Raba" - mówi rzecznik małopolskich strażaków Andrzej Siekanka.

8.01 Nad ranem rozpoczęła się ewakuacja części mieszkańców wsi Przyszowice koło Gliwic - musieli opuścić swoje domy, bo wylała rzeka Kłodnica. Sytuacja w tej miejscowości była trudna już w niedzielę po południu, mieszkańcy woleli jednak pozostać w swoich domach - z pomocą strażaków przenieśli jedynie zwierzęta i zabezpieczyli budynki. Wieczorem wiele osób zdecydowało się jednak spędzić noc u rodziny lub znajomych; pozostałym noclegi miała zapewnić gmina. Rano ewakuacja jest kontynuowana.

7.48 Niewielkie rzeczki i strumyki na Podbeskidziu zamieniły się w rwące potoki. Zalewają drogi.

7.33 Najgorzej jest w Małopolsce i na Śląsku.

7.05 W Bielsku-Białej spokojna na co dzień rzeka Białka zmieniła się w rwący potok.6.55Alertowicze z całego kraju przysyłają nam zdjęcia z zalanych miejscowości. Padający przez cały weekend deszcz sprawił, że w wielu miejscowościach na południu Polski wylały małe rzeczki, podtopionych jest wiele gospodarstw, ludzie z niepokojem patrzą na rosnące stany wód. Wiesz więcej? Poinformuj nas

6.43 Od wczorajszego popołudnia dostajemy od Was zdjęcia z Podkarpacia, ze Śląska, ale i Krakowa, gdzie na ulicach wybijają studzienki kanalizacyjne i robią się fontanny. Cilantro nie traci poczucia humoru: Krakowska dzielnica Wola Justowska uważana jest za polskie Beverly Hills). Teraz rozumiem - to pewnie dla tego, że przed każdym domem jest basen....

Masz zdjęcia? Wyślij je na Alert24.

6.40 Anna Adamkiewicz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa powiedziała Polskiemu Radiu, że według prognoz IMGW, deszcz będzie padał do środy.

Sytuacja jest cały czas monitorowana przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i lokalne służby. Na dotkniętych ulewami terenach pracują 4 tysiące strażaków.

6.30 Stan alarmowy rzek jest przekroczony na 65 wodowskazach w dorzeczu Wisły i 27 w dorzeczu Odry - podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Główne rzeki nie wylewają się z koryt, ale dochodzi do lokalnych podtopień, które utrudniają życie mieszkańcom.

Zobacz także
Skomentuj:
Poziom wód w rzekach rośnie, są ofiary w ludziach i gigantyczne zniszczenia [RELACJA MINUTA PO MINUCIE]
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje