"Balkon to nie ogródek" vs "więcej tolerancji". Grill dzieli Polaków

01.05.2010 09:23
Grillowanie przed akademikiem politechniki we Wrocławiu

Grillowanie przed akademikiem politechniki we Wrocławiu (Fot. Mieczysław Michalak / AG)

W przydomowych ogrodach, na działkach, ale coraz częściej też na balkonach domów wielorodzinnych - z nastaniem ciepłych dni Polacy oddają się grilowaniu. Pieczenie mięsa pod oknem sąsiadów kłóci się jednak z dobrym obyczajem i stwarza zagrożenie pożarem.
Dlatego, jeśli grill, to raczej we własnym ogródku lub na łące - przekonują strażacy.

- Nie ma przepisów z zakresu ochrony przeciwpożarowej, które w jednoznaczny określałyby miejsca, w których nie można grilować. Natomiast, biorąc pod uwagę pewną logikę, a także niebezpieczeństwo, które stwarza grilowanie na balkonach, loggiach czy użytkowych dachach budynków, a także w promieniu co najmniej kilkunastu metrów od budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej - w tych miejscach de facto grilować nie wolno - powiedział rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

By zobrazować zagrożenie Frątczak przypomina, że do grilowania najczęściej używany jest węgiel drzewny, który przy podmuchu wiatru może spowodować pożar mieszkania, np. wskutek zapalenia się firanki w otwartym oknie.

- Były już w Polsce przypadki, gdy podczas grilowania na balkonach lub loggiach dochodziło do pożarów sąsiednich mieszkań. Kilka pożarów miało miejsce podczas nieobecności lokatorów - powiedział rzecznik dodając, że niebezpieczeństwo potęguje alkohol, który niejednokrotnie towarzyszy spotkaniom przy grillu.

Frątczak wskazuje, że przepisy wprost zakazujące grilowania w częściach wspólnych budynków wielorodzinnych mogą wprowadzać poszczególni administratorzy budynków.

Zakaz grilowania na balkonie to dobry pomysł

- Z naszych doświadczeń wynika, że w regulaminach wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowych powinien znaleźć się przepis o zakazie grilowania - potwierdza współwłaściciel jednej z warszawskich spółki zarządzających nieruchomościami "Attus", Bartłomiej Zimpel.

- Taki przepis nie dopuszcza do różnego rodzaju napięć, konfliktów między sąsiadami i normuje wzajemne stosunki między właścicielami lokali - powiedział. Dodał, że wiele wspólnot nie ma takiego zakazu, ponieważ ich regulaminy powstawały wiele lat temu, kiedy takich problemów nie było.

- Teraz, szczególnie na nowych osiedlach, gdzie sprowadzają się ludzie z całej Polski, jak np. nowy Wilanów - sprawa grilowania często dzieli społeczność. Sąsiedzi różnie zapatrują się na ten problem. Są tacy, którym to nie przeszkadza, ale nie wszyscy zgadzają się na to, że na 50 metrów wkoło roznosi się zapach z balkonu grillującego sąsiada - powiedział.

Grill na balkonie z tęsknoty za ogrodem

O tym, że grilowanie na terenie osiedli rodzi sąsiedzkie konflikty łatwo przekonać się, czytając internetowe fora wspólnot mieszkaniowych. Z nastaniem ciepłych dni rozpoczynają się tam gorące dyskusje, w których przeciwnicy odoru spalenizny w mieszkaniu spierają się z miłośnikami balkonowego grilowania. - Taras to nie ogródek - argumentują jedni. - Więcej tolerancji - apelują drudzy.

Psycholog społeczny, prof. Zbigniew Nęcki zauważa, że w obronie tych, którzy grilują na balkonie przemawia fakt, że nie wszyscy mają ogrody.

- Balkon jako przestrzeń świeżego powietrza zezwala na grilowanie w sensie fizycznym. Natomiast minusem wielkim jest oczywiście to, że cała impreza - zapachy i dymy rozchodzi się po całej kamienicy, powodując niezbyt sympatyczne odczucia u sąsiadów - powiedział.

- Uciążliwość sąsiedzka jest więc dosyć spora. Więc jeżeli jest to sporadycznie i ktoś tam, przepraszając, sobie tę kiełbaskę przygriluje to myślę, że byłoby to do zrozumienia i wybaczenia, zwłaszcza jeśli się podzieli z sąsiadem - dodał Nęcki.

Podkreślił jednak, że jeśli grilowanie na balkonie staje się "chroniczne i uporczywe, to jest to całkowity brak kultury współżycia".

- Radziłbym raczej znaleźć łąkę, na którą można się pofatygować. Balkony zostawmy na ostateczność, kiedy już wszystko zawiedzie, bo to po prostu zakłóca naszym sąsiadom spokój - jest to interwencja w ich prywatność. Hałas i zapach nie znają granic. Dlatego apeluję żebyśmy jednak oszczędzili sąsiadów i nie zmuszali ich ani do słuchania naszych ulubionych kawałków muzycznych, ani wąchania naszych ulubionych potraw - powiedział prof. Nęcki.

Skomentuj:
"Balkon to nie ogródek" vs "więcej tolerancji". Grill dzieli Polaków
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje