Strzały na miejscu katastrofy to najprawdopodobniej wybuchy amunicji z pistoletów BOR

awe
22.04.2010 17:18
A A A Drukuj
- Na miejscu katastrofy pod Smoleńskiem odnaleziono wszystkie siedem pistoletów należących do funkcjonariuszy BOR - powiedział prokurator wojskowy płk Krzysztof Parulski. Pytany o strzały, jakie słychać na jednym z filmów nakręconych tuż katastrofie stwierdził, że pod wpływem temperatury z płonącego paliwa lotniczego mogło dojść do eksplozji amunicji.
Wrak Tu-154 pod Smoleńskiem, 11 kwietnia 2010 r.

Wrak Tu-154 pod Smoleńskiem, 11 kwietnia 2010 r. (Fot. Mikhail Metzel AP)

Naczelny Prokurator Wojskowy płk Krzysztof Parulski powiedział, że udało się odnaleźć wszystkie pistolety będące na wyposażeniu oficerów Biura Ochrony Rządu. Chodzi o siedem sztuk pistoletów Glock, z czego część zachowała się w dobrym stanie. Odnaleziono także magazynki z amunicją, niektóre rozerwane podczas katastrofy. Płk Parulski dodał, że prokuratura wojskowa zwróciła się do BOR-u z prośbą o ustalenie, czy broń mogła być użyta. Zwróciliśmy się do BOR-u o udostępnienie łusek. Broń będzie kontrolnie przestrzelona.

Parulski zaznaczył, że w ciągu dwóch pierwszych dni odnaleziono dwa pistolety, później dwa następne. Siódmy z nich był w "stanie opłakanym" i został znaleziony na głębokości kilkudziesięciu centymetrów. - Widziałem też rozsypane magazynki z amunicją, które były definitywnie uszkodzone - powiedział. - Nie wykluczam takiej sytuacji, że część amunicji bezpowrotnie zginęła - dodał. Prokurator poinformował, że broń i amunicję zabezpieczyła strona rosyjska. Podkreślił, że odnalezienie wszystkich sztuk pistoletów ze względu na rozmiar katastrofy uważa za sukces.


First minutes after the crash of the Polish President
ZaA?adowane przez: Underek. - Obejrzyj najnowsze wideo

Parulski poruszył wątek rosyjskiego filmu, jaki tuz po katastrofie pojawił się w internecie. na nagraniu słychać było odgłosy przypominające strzały. - Nie mogę wykluczyć, że pod wpływem pożaru i wysokiej temperatury z płonącego paliwa lotniczego ta amunicja mogła eksplodować - odpowiedział. Dodał, że w najbliższym czasie strona rosyjska sporządzi opinię w sprawie filmu. Taka opinia wpłynie do prokuratury wojskowej w Warszawie, która prowadzi śledztwo. Podkreślił, że wśród wielu wyjaśnianych wątków znajduje się też sprawa nagrania.

Tagi:

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje