Rosyjska telewizja państwowa wieczorem pokaże "Katyń" Wajdy

11.04.2010 09:51

"Katyń" Andrzeja Wajdy był nominowany do Oscara (Fot. Plakat z filmu)

Emisję filmu "Katyń" Andrzeja Wajdy zapowiedziała telewizja Rossija. Będzie to drugi pokaz tego obrazu w państwowej ogólnokrajowej telewizji rosyjskiej.
Telewizja państwowa Rossija zapowiedziała w niedzielę w głównym wydaniu swojego magazynu informacyjnego Wiesti, że wieczorem pokaże film "Katyń" Andrzeja Wajdy. Projekcję dramatu Wajdy zaplanowano na 21.20 czasu moskiewskiego (19.20 czasu polskiego), w najlepszym czasie antenowym.

Dramat Wajdy telewizja Rossija po raz pierwszy wyświetliła 2 kwietnia w kanale tematycznym Kultura, w porze najwyższej oglądalności. Ocenia się, że obejrzało go wtedy 7 proc. rosyjskich widzów. Reżyser wyznał wówczas przed projekcją, iż nie sądził, że tego dożyje.

- Był taki wiersz Adama Mickiewicza - "Do przyjaciół Moskali". My też chcieliśmy, aby ten film był skierowany do przyjaciół, z otwartością i nadzieją na wzajemne zrozumienie - mówił Wajda.

Obraz Wajdy nie trafił do oficjalnej dystrybucji w Rosji, choć - zgodnie z kontraktem zawartym z polską stroną - rosyjski dystrybutor powinien był wprowadzić "Katyń" do kin przed końcem 2008 roku. Dotychczas film prezentowany był tylko w różnych miastach na pojedynczych pokazach i na festiwalach.

Poniedziałek, 12 kwietnia, będzie w Rosji dniem żałoby narodowej w związku z sobotnią katastrofą prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Zginęli w niej prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria i ponad 90 innych osób.Zobacz także
  • Kwiaty na bramie ambasady w Moskwie Gesty solidarności Rosjan. Zabrakło biało-czerwonych kwiatów
  • Rosjanie składają kwiaty na wraku samolotu w miejscu katastrofy Rosja: Ten wstrząs musi nas zbliżyć
  • Polonia chce "Katynia" Wajdy w BBC
Skomentuj:
Rosyjska telewizja państwowa wieczorem pokaże "Katyń" Wajdy
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje