Pięć lat temu zginął Zdzisław Beksiński

Całe życie bał się śmierci... w końcu go zaskoczyła, dziś mija piąta rocznica zamordowania Zdzisława Beksińskiego.
Zaczynał od fotografii, zajmował się także rzeźbą, jednak największą sławę przyniosły mu obrazy - niepokojące, mroczne, pełne poukrywanych znaczeń. Do dziś znajdują wielu miłośników i kolejnych naśladowców. Jednocześnie strach, niepokój i wreszcie śmierć nie przestawały towarzyszyć artyście i jego rodzinie aż do tragicznego końca.

Od wystaw dla wybranych po światowe galerie.

Gdy prześledzić drogę artysty do sztuki jej zawiłości mogą zaskoczyć. Zdzisław Beksińki pochodził z Sanoka, studiował architekturę w Krakowie, pracował w budownictwie i wreszcie wrócił do Sanoka by tam związać się z branżą ... motoryzacyjną, projektował na przykład autobusy dla Sanockiej Fabryki Autobusów "Autosan". czytaj>>

Jednak wszyscy zapamiętają go jako malarza - Beksiński fotografował, rzeźbił a przede wszystkim rysował i to rysował niebanalnie. Jego wczesne prace są abstrakcyjne, by potem ustąpić miejsca fascynacji sado-masochizmem i erotyce. Jego prace można było oglądać tylko na specjalnych pokazach, o których wiedzieli nieliczni, w PRL takie treści nie mogły liczyć na względy cenzury. Od 1964 artysta przede wszystkim malował. Jego prace to przede wszystkim surrealistyczne krajobrazy, fantastyczne impresje, nierzadko przypominające senne koszmary. Wystawa w Warszawie z tego roku przyniosła mu nieoczekiwany rozgłos i sławę. Od 1977 na stałe zamieszkał w stolicy.

W latach '80 i '90 zyskał rozgłos na całym świecie, miał szereg wystaw w Niemczech, Francji, Belgii i Japonii, gdzie na początku lat '90 miał stałą ekspozycję w muzeum w Osace, do dziś w Japonii pozostało 70 płócien artysty. Z czasem twórczość Beksińskiego oddalała się od fantastyki w kierunku poszukiwania harmonii, sam malarz, mówił o tym okresie "gotycki'. Wreszcie po roku 2000 artysta wrócił do rysunku i zaczął tworzyć z pomocą grafiki komputerowej i fotokopiarki.

Strach i śmierć

W wywiadzie udzielonym miesięcznikowi Literatura w 1997 roku Beksiński przyznał, że jego twórczość napędza strach przed śmiercią. "W każdej chwili może przyjść. Kiedy byłem młody nie bałem się śmierci w taki sposób, w jaki boję się dzisiaj: w sensie bólu, braku oddechu, wydalania pod siebie i duszenia się. Natomiast bałem się nieistnienia i odczuwałem samotność śmierci. (...) W Europie niechętnie się na ten temat mówi publicznie, ale chyba każdy odczuwa lęk." >>>

Niestety śmierć w niewyjaśniony sposób krążyła wokół artysty, którego rodzinę niektórzy nawet nazywali przeklętą. Żona Beksińskiego zmarła w wyniu ciężkiej choroby, natomiast jego syn Tomasz, znany dziennikarz muzyczny, tłumacz (jego tłumaczenie "Latającego Cyrku Monthy Pythona" do dziś uchodzi wśród fanów za najlepsze) i popularyzator sceny rocka gotyckiego, w 1999 popełnił samobójstwo.

Zdzisław Beksiński zginął zamordowany przez dziewiętnastolatka. W nocy z 21 na 22 lutego 2005 roku zabójca wszedł do mieszkania malarza na warszawskim Służewiu i zadał mu siedemnaście ciosów nożem. Potem wraz ze swoim szesnastoletnim kuzynem zabrał z mieszkania dwa aparaty fotograficzne i kilka płyt CD. Obaj zostali ujęci przez policję i skazani - zabójca na 25 lat więzienia, jego kuzyn na 5 za "psychiczną pomoc w zabójstwie".

Dziewiętnastolatek z Wołomina znał malarza, wraz z rodziną wykonywał w domu artysty drobne pracy przy sprzątaniu i naprawach. Motywem zbrodni miało być odmówienie udzielenia przez Beksińskiego pożyczki finansowej. O śmierci artysty szeroko donosiły media, głos zabierali także sami artyści, w szczególności muzycy rockowi, dla których płótna Beksińskiego były źródłem inspiracji.

Na murze bloku przy ulicy Bacha, gdzie mieszkał malarz, powstały dwa murale upamiętniające artystę. czytaj bloga na którym można zobaczyć zdjęcia

Zgodnie z testamentem malarza, jego prace zostały przekazane sanockiemu Muzeum Historycznemu, obecnie muzeum gromadzi środki na stworzenie osobnego skrzydła dla galerii prac Beksińskiego. Prace Zdzisława Beksińskiego są bardzo popularne także wśród internautów na całym świecie - tutaj przykład jednego z filmów poświęconych biografii malarza.

Więcej o: