Łatwiejszy dostęp do broni, gazowa bez pozwolenia. Projekt ustawy jest już w Sejmie

SLD chce całkowitego zakazu posiadania broni

SLD chce całkowitego zakazu posiadania broni (Fot. Anna Jarecka / Agencja Gazeta)

Nawet 100 tysięcy sztuk broni palnej może w ciągu roku trafić w ręce Polaków. Jak dowiedział się serwis Polityka.pl, pomimo kontrowersji posłowie z komisji ?Przyjazne Państwo? przyjęli projekt ustawy ułatwiającej dostęp do pistoletów i karabinów. Teraz zajmie się nim Sejm.
W poniedziałek dokument trafił na biurko marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego.

Jeśli ustawa wejdzie w życie w kształcie zaproponowanym przez "Przyjazne Państwo", zdecydowanie łatwiej niż teraz będzie można zdobyć pozwolenie na broń ostrą. Chodzi zarówno o pistolety, jak i karabiny, ale z wyłączeniem maszynowych.

Prawo do posiadania broni

Prawo do posiadania broni otrzyma każdy, kto: ukończył 21 lat, jest zameldowany na terytorium Polski, nie był karany za przestępstwo popełnione umyślnie, jest zdrowy psychicznie i zda egzamin teoretyczny oraz praktyczny. Ustawa wprowadzi trzy rodzaje pozwoleń na posiadanie broni: zwykłe (tzw. pozwolenie podstawowe), które jednak nie będzie uprawniało do noszenia broni, rozszerzone (uprawniające do noszenia) i tzw. obywatelską kartę broni.

Broń gazowa prawie dla każdego

Ta najprostsza forma zezwolenia na broń będzie uprawniała do posiadania pistoletów gazowych, broni łowieckiej oraz historycznej. Aby otrzymać obywatelską kartę broni, wystarczą zaświadczenie o niekaralności oraz pozytywne orzeczenie o stanie zdrowia psychicznego. Trzeba będzie również podać powód złożenia wniosku o broń. Ale niezbyt wyszukany - projekt ustawy mówi m.in. o "ochronie miru domowego" lub "kolekcjonowaniu broni".

Platforma projektu nie poprze

Teraz ruch należy do Sejmu. A tu łatwo nie będzie. W grudniu ubiegłego roku, Donald Tusk zapowiedział w radiu TOK FM, że ani on, ani Platforma nie poprze projektu komisji "Przyjazne państwo" ułatwiającego dostęp do broni.

- Od lat toczy się dyskusja, czy człowiek posiadający broń jest lepiej wyposażony wobec przestępcy i czy to jest większe bezpieczeństwo. Nic nie wskazuje na to, aby ludzie byli bardziej bezpieczni dlatego, że jest większy dostęp do broni - powiedział Tusk.

Czytaj więcej Łatwiej o broń

Skomentuj:
Łatwiejszy dostęp do broni, gazowa bez pozwolenia. Projekt ustawy jest już w Sejmie
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje