YouTube właśnie skończył 5 lat [WIDEO]

Wywrócił do góry nogami myślenie o mediach, internecie i o nas samych. On także jako pierwszy dał możliwość zostania gwiazdą każdemu - ze wszystkimi tego zaletami ale i wadami. Dziś, podobnie jak bez komórek, sieci i mp3, trudno sobie bez niego wyobrazić cywilizację. Portal YouTube skończył właśnie pięć lat.
Hasło "Broadcast yourself", czyli "Transmituj siebie" pierwszy raz zabrzmiało w lutym, a ostatecznie portal otworzył się dla wszystkich rok później i wtedy się zaczęło - w kilka lat strona stała się największą na świecie bazą materiałów wideo, która ciągle rośnie. Sprzyja temu coraz lepszy dostęp do szerokopasmowych łącz. Stworzył zjawisko gwałtownej, globalnej i szybko przemijającej popularności - gwiazdy YouTube jednego dnia oglądają setki milionów widzów, by za tydzień znaleźć nowych ulubieńców. Wystarczy wymienić Chrisa Crockera, którego obrona Brittney Spears otworzyła mu drogę do własnej kariery.



A w Polsce kolosalną i krótką chwałę twórcom przyniosła popularność tej piosenki.



Wiele gwiazd zostało nimi wbrew własnej woli. To mroczna strona portalu, bo umieszczony na nim materiał nie raz używany był przeciwko jego bohaterom. Przypadki obraźliwych filmików kręconych aparatami i komórkami, a potem wpuszczanych w sieć można mnożyć.

Na szczęście nie jest to jednak regułą, a czasem nawet film, który dyskredytuje twórcę staje się popularny, a bohater może liczyć na sympatię widzów. Tu oryginał filmu, który doczekał się gigantycznej liczby (udanych zresztą) parodii.



Tutaj najbardziej udana parodia



Przede wszystkim jednak YouTube pokazał prawdę o samych internautach. To jak bardzo jest dziś ważna popularność, liczba odwiedzin i subskrypcji, natomiast przesłanie i wartość samego komunikatu - już mniej. W internecie nietrudno znaleźć poradniki jak zostać gwiazdą portalu. Warto też dodać, że strona pozwoliła na promocję wielu artystom z całego świata, dla których stała się drogą do szerokiej publiczności. Tu przykład domowej kamerki rejestrującej niebanalny popis gry na gitarze.



Więcej o: