Ruda Śląska: Zginął górnik uderzony węglem

12.02.2010 23:34
36-letni sztygar zmianowy zginął w kopalni "Bielszowice" w Rudzie Śląskiej. Górnik został uderzony w głowę bryłą węgla, która oderwała się od ściany wydobywczej - podała Kompania Węglowa, do której należy kopalnia.
To pierwszy w tym roku śmiertelny wypadek w górnictwie węgla kamiennego. Kilka dni temu dwaj górnicy zginęli w kopalni "Rudna" w zagłębiu miedziowym, w styczniu zginął pracownik górnictwa nafty i gazu.

Jak powiedział rzecznik Kompanii Węglowej Zbigniew Madej, do piątkowego wypadku w "Bielszowicach" doszło 780 metrów pod ziemią. Okoliczności wypadku wyjaśniają przedstawiciele kopalni i nadzór górniczy.

W ostatnich latach kopalnia "Bielszowice" należy do najbardziej niebezpiecznych polskich kopalń. Dochodziło tam m.in. do wstrząsów górotworu, a wcześniej także do zapalenia metanu.

Według danych Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, w ubiegłym roku w polskim górnictwie zginęło 38 osób, z czego 36 w kopalniach węgla kamiennego. 50 górników odniosło ciężkie obrażenia, z czego 44 w kopalniach węgla. Ogółem doszło do 3518 rozmaitych wypadków, w tym 2799 w górnictwie węgla kamiennego.

W tym roku do końca stycznia w górnictwie doszło do 285 różnych wypadków, z czego 154 w kopalniach węgla kamiennego. Kilka osób zostało ciężko rannych.

Skomentuj:
Ruda Śląska: Zginął górnik uderzony węglem
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje