Podatki od napiwków? Ekonomiści są zgodni: - Nie

Monika Waraczyńska, TOK FM
02.02.2010 13:48
A A A
Łódzki pub Biblioteka

Łódzki pub Biblioteka (Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta)

Od napiwków trzeba odprowadzać podatki. I od tych, które są zbierane do jednej puli, a później dzielone między pracowników i od tych, które dajemy sprawnemu kelnerowi za dobrą obsługę - twierdzi fiskus. - Ten obszar szarej strefy jest Polsce potrzebny, by gospodarka szybciej się kręciła - mówią ekonomiści.
Izba Skarbowa w Warszawie uznała, że napiwki zostawiane przez klientów jednego z kasyn - Orbis Casino - powinny być opodatkowane. Wszystko dlatego, że są zbierane do jednej puli i dopiero później dzielone i wypłacane pracownikom.

- Środki pieniężne w postaci napiwków przekazywanych przez klientów kasyna, trafiających do jednej puli, a następnie dzielonych pomiędzy pracowników, stanowią przychód pracowników ze stosunku pracy i podlegają opodatkowaniu łącznie z wynagrodzeniami za pracę - tłumaczy w rozmowie z TOK FM Wiesława Dróżdż, rzecznik Izby Skarbowej w Warszawie.

Bogusław Grabowski, były członek Rady Polityki Pieniężnej jest zdania, że napiwki nie powinny być opodatkowane:

- Nawet w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jest pewna kwota dochodu, która jest zwolniona z opodatkowania i powinniśmy uznać, że tego typu dochody są zwolnione z opodatkowania, jeżeli są w granicach rozsądku.

Grabowskiego nie dziwi, że właśnie teraz mówi się o napiwkach w kasynach, a nie o napiwkach w ogóle: - Przedstawiciele kelnerów, fryzjerów ani taksówkarzy nie dzwonili ani do Zdzicha ani do Mira, więc teraz jest trendy znęcać się nad kasynami - ironizuje.

Kelnerzy płacą podatek od napiwków?

Fiskus domaga się rozliczenia z napiwków również od kelnerów, fryzjerek, boyów hotelowych i innym usługodawcom, którym je zwyczajowo wręczamy. - W przypadku, gdy napiwki trafiają bezpośrednio do rąk pracownika, to nie pracodawca, ale obdarowany powinien rozliczyć się z urzędem skarbowym. W zeznaniu podatkowym za dany rok, taka osoba powinna wykazać je w pozycji inne źródła dochodu - wyjaśnia Dróżdż. I zapewnia - choć trudno w to uwierzyć - że tak się dzieje. - Badaliśmy taką sytuację wśród kelnerów i opodatkowują się, ponieważ wiadomo, że pewne grupy zawodowe właśnie w taki sposób zwyczajowo są wynagradzane przez swoich klientów. Z naszych kontroli wynika, że te osoby są świadome, że muszą składać taką deklarację i odprowadzić podatek.

Ekonomiści: z opodatkowania napiwków trzeba zrezygnować

- Napiwki to coś, co jest normalnym fragmentem życia gospodarczego i społecznego. Absurdem jest próba obudowywania tego jakimiś zabiegami biurokratycznymi czy administracyjnymi. Tego się nie da zrobić i po prostu należy z tego zrezygnować - przekonywał dziś magazynie EKG Radia TOK FM były minister infrastruktury, Krzysztof Opawski.

Podobnego zdania jest prof. Krzysztof Rybiński z SGH i wskazuje na skutki nadmiernego fiskalizmu:

- Na różnym poziomie rozwoju, różny obszar szarej strefy jest optymalny dla gospodarki. Dla bardzo bogatych krajów, dobrze zorganizowanych, jak Skandynawia, szara strefa jest niepotrzebna, tam wszystko świetnie funkcjonuje w białej strefie. A w Polsce jakiś obszar szarej strefy jest potrzebny, bo jak go na siłę będziemy likwidować, śrubą dociskać, to gospodarka będzie się wolniej kręciła. Trzeba poczekać, aż wyrośniemy z tego sami.

Jedno jest pewne napiwki, czy opodatkowane czy nie - to dowód wdzięczności za profesjonalną obsługę. I najczęściej wpływają nie tyle na zasobność portfela obdarowywanego, ale na jego samopoczucie. I na pewno motywują do jak najlepszego wykonywania pracy, czyli podnoszą jakoś świadczonych usług.

PYTANIE Czy napiwki powinny być opodatkowane?

 Tak. To przychód, powinien być opodatkowany
 Nie. To absurd
 Nie wiem
Zobacz także
Komentarze (1)
Zaloguj się
  • iskierka96

    0

    Teraz trochę sprawa wygląda trochę inaczej, polecam zaznajmić się z tym: e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/pit-2011-jak-rozliczyc-podatek-od-napiwkow.html

    Pozdrawiam!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX