Szwedzkie kryminały podbiły Europę. Lista najlepiej sprzedających się pisarzy

28.01.2010 15:48
Na podstawie książki Larssona nakręcono także film

Na podstawie książki Larssona nakręcono także film "Millenium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" (Fot. materiały promocyjne)

Stieg Larsson, autor trylogii "Millennium", sprzedanej w ponad 26 mln egzemplarzy na całym świecie, był najlepiej sprzedającym się powieściopisarzem w Europie w 2009 roku. Wyprzedził Stephanie Meyer (seria "Zmierzch") oraz Dana Browna ("Zagubiony symbol").
Ranking autorów największych bestsellerów Europy sporządził magazyn "The Bookseller" na podstawie 10 najważniejszych europejskich list bestsellerów publikowanych przez branżowe czasopisma, m.in. "The Bookseller", niemiecki "Buchreport" i francuski "Livres Hebdo".

Trylogia "Millennium" w 2009 r. została bestsellerem w pięciu krajach: Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Holandii, Francji i we Włoszech. Prawa do jej publikacji sprzedano już do 44 krajów.

W Polsce, pierwsza część "Millennium" ("Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet") zajęła m.in. 2. miejsce na liście Bestsellerów EMPIKU 2009. Dwie kolejne części trylogii znalazły się na 8. i 9.miejscu.

Nie tylko Larsson

Larsson to niejedyny szwedzki pisarz na liście najpopularniejszych autorów w Europie. Na szóstym miejscu znalazła się Camilla Laeckberg, uznawana za "nową królową skandynawskiego kryminału", autorka sagi kryminalnej o Fjallbaka (ponad 5 mln sprzedanych egzemplarzy). Dziewiąte miejsce zajął Henning Mankell, autor serii o komisarzu Wallanderze.

Polskim wydawcą trylogii "Millennium" i powieści Camilii Laeckberg jest Wydawnictwo Czarna Owca. W marcu 2010 opublikuje ono audiobook z pierwszą częścią Millennium, a jesienią biografię Stiega Larssona autorstwa Jana-Erika Petterssona. Na 2010 r. Czarna Owca planuje też wydanie serii kryminałów kolejnych uznanych szwedzkich autorów: Lizy Marklund i Hakana Nessera.

Lista dziesięciu najlepiej sprzedających się powieściopisarzy w Europie w 2009 roku:

1. Stieg Larsson

2. Stephenie Meyer

3. Dan Brown

4. Paolo Giordano

5. Carlos Ruiz Zafon

6. Camilla Laeckberg

7. Herman Koch

8. Tatiana de Rosnay

9 Henning Mankell

10. John Grisham

Skomentuj:
Szwedzkie kryminały podbiły Europę. Lista najlepiej sprzedających się pisarzy
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje